اینترنت “استارلینک” برای کشتی‌های تفریحی و هواپیماها

اینترنت ماهواره‌ای شرکت “اسپیس‌ایکس” موسوم به “استارلینک” به زودی در کشتی‌های تفریحی کروز و هواپیماها در دسترس خواهد بود.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، اینترنت “استارلینک”شرکت “اسپیس‌ایکس” به زودی تبدیل به سرویسی خواهد شد که تقریباً در هر نقطه از زمین از جمله در هوا و سطح اقیانوس‌ها در دسترس خواهد بود.

براساس اعلام جدید شرکت “اسپیس‌ایکس”، سرویس اینترنت ماهواره‌ای “استارلینک” به زودی برای مسافران کشتی‌های تفریحی “گروه رویال کارائیب” در دسترس خواهد بود.

استارلینک برای دریانوردان

گروه کشتیرانی تفریحی “رویال کارائیب” جمعه گذشته(۱۰ ژوئن) پرونده‌ای را به کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا(FCC) ارسال کرد و گفت که می‌خواهد اینترنت “استارلینک” را برای مسافران کشتی‌های تفریحی خود در دسترس قرار دهد.

این اولین شرکت صاحب کشتی‌های کروز است که درخواستی را در مورد اینترنت “استارلینک” به FCC ارسال می‌کند، اگرچه اولین شرکتی نیست که به دنبال تأییدیه برای اجازه استفاده مسافران و گردشگران از این سرویس است، چرا که شرکت هواپیمایی “هاوایی” اخیرا درخواست مشابهی را به FCC ارائه کرده است و امیدوار است که اینترنت “استارلینک” را به عنوان بخشی از امکانات پرواز خود ارائه دهد.

“ایلان ماسک” مدیر عامل شرکت “اسپیس‌ایکس” قبلاً اعلام کرده بود که استفاده از اینترنت “استارلینک” به شکلِ در حال حرکت امکان‌پذیر است و در توییتی نوشت: “استارلینک” روی وسایل نقلیه در حال حرکت از جمله هواپیماها نیز کار می‌کند، اما هنوز پایدار و قابل اطمینان نیست.

“اسپیس‌ایکس” همچنین اعلام کرده است که برای کاربرانی که دائماً مکان خود را تغییر می‌دهند، به اخذ هزینه بیشتری نیاز است و به همین دلیل است که ۲۵ دلار اضافه در هر ماه از کاربران این سرویس دریافت خواهد کرد.

“جان مایا” مدیر عملیاتی شرکت “رویال کارائیب” در نامه‌ای به FCC ، آنان را تشویق کرد تا درخواست این شرکت را برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای “استارلینک” در وسایل نقلیه متحرک از جمله کشتی‌ها، هواپیماها و کامیون‌ها به سرعت تایید کند.

وی گفت: ما معتقدیم راه‌حل واقعی برای نسل بعدی کشتی‌های خود را شناسایی کرده‌ایم. کار ما با “اسپیس‌ایکس” در صنعت کشتیرانی، در نوع خود اولین است و استانداردی را برای سایر اپراتورهای کشتی کروز تعیین می‌کند که به معنای بهبود چشمگیر تجربه میزبانی از گردشگران در دریا است.

ارائه “استارلینک” در دریا نسبتا آسان خواهد بود

گروه “رویال کارائیب” در مجموع ۲۴ کشتی تفریحی در ناوگان خود دارد، اگرچه در پرونده درخواستی خود مشخص نکرده است که آیا می‌خواهد این سرویس را به کل ناوگان خود ارائه دهد یا اینکه می‌خواهد ابتدا آن را روی تعداد کمتری از کشتی‌ها آزمایش کند.

هنوز مشخص نیست که آیا شرکت‌های صاحب کشتی‌های کروز، هزینه‌ای اضافی را برای خدمات اینترنتی دریافت می‌کنند یا خیر، هر چند شایان ذکر است که هواپیمایی “هاوایی” تاکید کرده است که “استارلینک” را بدون هزینه اضافی ارائه خواهد داد.

“ایلان ماسک” در سال ۲۰۲۰ به ارائه اینترنت “استارلینک” در کشتی‌ها پرداخت و گفت که مطمئن است به دلیل کمبود کاربر در اقیانوس‌های جهان، ارائه اینترنت “استارلینک” در دریاها نسبتاً ساده است. وی در پاسخ به یکی از کاربران توییتر که از او پرسیده بود آیا فرزندانش می‌توانند در دریا به این سرویس متصل شوند تا بتوانند در تعطیلات به انجام تکالیف مدرسه خود بپردازند، گفت: بله، این کار نسبتاً آسان خواهد بود، زیرا تعداد کمی از کاربران در اقیانوس وجود دارند.

“اسپیس‌ایکس” قبلا “استارلینک” را در دریا آزمایش کرده است. این شرکت در سال ۲۰۲۰ درخواستی را به FCC ارائه کرد تا سرویس اینترنت خود را روی حداکثر ۱۰ کشتی از جمله دو کشتی بدون سرنشین خودران که به عنوان سکوی فرود برای موشک‌ “فالکون ۹” استفاده می‌شوند، آزمایش کند.

گفتنی است که کاربران شبکه اینترنت “استارلینک” اذعان دارند که این سرویس، فوق العاده است، اما همچنین آن را به “شمشیری دولبه” تشبیه می‌کنند، چرا که کاربر با آن همیشه و در هر جا در دسترس است. این در حالی است که برخی گردشگران و مسافران کشتی‌های تفریحی به دنبال فرار از تکنولوژی و اینترنت هستند و از زمان مسافرت برای مدتی استراحت و آسودگی خیال بهره می‌برند که همواره متصل بودن با “استارلینک” بهانه را از آنها برای آنلاین نبودن می‌گیرد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.