کمک‌هزینه ناسا برای پژوهش در مورد جوان‌ترین همسایگان زمین

یکی از اساتید “مؤسسه فناوری راچستر” موفق شده است تا کمک‌هزینه ناسا را برای پژوهش در مورد جوان‌ترین همسایگان زمین دریافت کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از وب‌سایت رسمی “مؤسسه فناوری راچستر”(RIT)، گروهی از دانشمندان در حال بررسی داده‌های ناسا هستند تا به درک جدیدی در مورد جوان‌ترین و نزدیک‌ترین همسایگان زمین دست یابند. “جوئل کاستنر”(Joel Kastner)، استاد مرکز علوم تصویربرداری و دانشکده فیزیک و نجوم مؤسسه فناوری راچستر، کمک‌هزینه‌ای حدود ۴۰۰ هزار دلار از ناسا دریافت کرده است تا درک ما را در مورد ستارگان و سیارات تازه تشکیل‌شده افزایش دهد.

کاستنر و گروهش، مجموعه‌ای متشکل از ۱۵۰ ستاره را بررسی خواهند کرد که تنها حدود پنج میلیون سال یعنی تقریبا یک هزارم سن خورشید را دارند و هنوز از نظر ستاره‌ای نوزاد هستند. این ستارگان که در فاصله ۳۵۰ تا ۴۰۰ سال نوری از زمین قرار دارند، بسیار نزدیک‌تر از سایر قطب‌های ستاره‌های جوان مانند سحابی معروف “شکارچی”(Orion Nebula) هستند که ۱۵۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد.

کاستنر گفت: اگر می‌خواهید یک سیاره تازه متولد شده را ببینید، این ستاره‌ها مکان‌هایی عالی هستند. از آنجا که آنها بسیار نزدیک و بسیار جوان هستند، نسبت به سیارات جوانی که ممکن است سعی دارید در مناطق دورتر ستاره‌زایی پیدا کنید یا سیارات مسن‌تری که به دور ستاره‌های میانسالی مانند خورشید می‌چرخند، بسیار درخشان هستند.

این پژوهش از داده‌های چهار مأموریتی استفاده خواهد کرد که بینشی را در مورد ستارگان ارائه می‌دهند. در این پژوهش، از داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط ماموریت “ایکس‌ام‌ام-نیوتون”(XMM-Newton)، “کاوشگر تکامل کهکشان‌ها” یا “گلکس”(GALEX)، ماموریت “MASS2” و “کاوشگر نقشه‌بردار فروسرخ میدان وسیع”(WISE) استفاده خواهد شد.

کاستنر گفت که این پژوهش براساس کار سه نفر از دانشجویان فارغ‌التحصیل او، “آنی دیکسون واندرولد”(Annie Dickson-Vandervelde) و “آتیلا وارگا”(Attila Varga)، دانشجویان دکترای فناوری و علوم اخترفیزیک و “ویلیام گریمبل”(William Grimble)، دکترای علوم تصویربرداری انجام می‌شود که پیشتر اکتشافات مهمی را در مورد ستارگان انجام داده‌اند. در سال ۲۰۲۰، واندرولد به کشف سیاره‌ای کمک کرد که در آن زمان تصور می‌شد یک سیاره غول‌پیکر در منطقه مورد نظر باشد و بعدا مشخص شد که ستاره‌ای با جرم کم است که صفحه‌ای از مواد، اطراف آن را پوشانده است.

این پژوهش در ماه مه آغاز شد و در آوریل ۲۰۲۵ به پایان خواهد رسید. کاستنر گفت که با فارغ‌التحصیلی واندرولد و گریمبل، او دانشجویان جدیدی را برای کمک به پژوهش جذب خواهد کرد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.