انجام آزمایشی برای شناسایی یک سرطان خون شایع

محققان دانشگاه آگوستا آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند آزمایش مولتیپل میلوما(Multiple myeloma) می‌تواند اشکال کشنده‌تری از این بیماری را تشخیص دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از تی ان، به گفته محققان آمریکایی انجام یک آزمایش برای شناسایی سرطان خون شایع مولتیپل میلوما می‌تواند سرنخ‌های روشنی درباره اینکه آیا فرد بیمار به نوع غیرمعمول و بسیار کشنده این بیماری مبتلا است یا خیر را نیز روشن کند.

دکتر “گورموک سینگ”(Gurmukh Singh) از محققان این مطالعه گفت: در حالی که آزمایش خاصی برای تشخیص “مولتیپل میلوما ایمونوگلوبولین دی” نادر وجود دارد اما بررسی آن آزمایش نیز سرنخ‌هایی برای شروع سریع درمان تهاجمی به منظور کاهش یا جلوگیری از تخریب کلیه توسط تعداد بیش از حد پروتئین‌های در گردش به نام زنجیره‌های سبک نیز ایجاد می‌کند.

سینگ در این باره افزود: مولتیپل میلوما ایمونوگلوبولین دی حدود یک درصد از میلوم‌های متعدد را تشکیل می‌دهد و پیش آگهی بدتری دارد. پیش‌آگهی(Prognosis) یکی از واژگان پزشکی است که برای بیان پیش‌بینی آینده یک بیماری به کار می‌رود. در حقیقت پیش‌آگهی پیش‌بینی‌ای است که پزشک با توجه به وضعیت بالینی بیمار و سطح امکانات و پیشرفت‌های دانش پزشکی در آن زمینه برای بیمار خود دارد.

در بیماری مولتیپل میلوما، سلول‌های پلاسما که به طور معمول طیف وسیعی از آنتی‌بادی‌ها را تولید می‌کنند تا به ما در مبارزه با عفونت کمک کنند، یک آنتی‌بادی ناکارآمد به نام M spike تولید می‌کنند که ما را در برابر عفونت آسیب‌پذیر می‌کند و حتی می‌تواند به استخوان‌هایمان حمله کند.

به طور معمول، شکل کلاسیک آنتی‌بادی دارای دو زنجیره سبک است، پروتئین‌هایی که بازوهای Y را تشکیل می‌دهند و محل اتصال آنتی‌ژن در نوک آنها و جایی است که آنتی‌بادی‌های سالم به هر چیزی که حمله می‌کنند متصل می‌شوند. زنجیرهای سبک به زنجیرهای سنگین که پروتئین‌های متفاوت و به معنای واقعی کلمه بزرگتری هستند که پایه Y را تشکیل می‌دهند، متصل می‌شوند.

در حالی که همیشه زنجیره‌های سبک بیشتری با این سرطان خون تولید می‌شود، در مولتیپل میلوما ایمونوگلوبولین دی، تعداد بیش از حدی از آنها تولید می‌شود که به طور معمول با زنجیره‌های سنگین جفت نمی‌شود و در نتیجه آزادانه در خون حرکت می‌کند و کلیه‌ها را تخریب می‌کند.

سینگ با اشاره به لوله‌های کوچکی که کلیه‌ها مواد مغذی، مایع و سایر مواد فیلتر شده از خون را جذب می‌کنند و می‌توانند به سرعت آسیب ببینند گفت: زنجیره‌های سبک کوچک هستند، توسط کلیه‌ها فیلتر می‌شوند و به لوله‌های کلیوی ختم می‌شوند. شما باید سریع عمل کنید. دیالیز با یک فیلتر مخصوص برای گرفتن زنجیرهای سبک می تواند از آسیب کلیه جلوگیری کند و شیمی درمانی می‌تواند تعداد زنجیره‌های سبک آسیب رسان را بیشتر کاهش دهد.

او افزود: بنابر بررسی‌ها میزان مرگ و میر این بیماران تقریبا سه برابر بیماران مبتلا به سایر اشکال این سرطان خون بوده است.

 طیف وسیعی از علائم غیراختصاصی برای مولتیپل میلوما، مانند درد در استخوان‌ها، ضعف، خستگی، احساس تشنگی شدید، عفونت‌های مکرر و تب، تغییرات در دفعات ادرار کردن، گیجی و غیره در همه انواع این بیماری یکسان است. نشان داده شده است که برخی جهش‌های ژنتیکی باعث ایجاد مولتیپل میلوما می‌شوند و بر اساس گزارش بنیاد تحقیقات مولتیپل میلوما، مردان به ویژه مردان سیاه پوست و افراد بالای ۴۵ سال در معرض خطر بیشتری هستند.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29