پیش‌دیابت می‌تواند خطر حمله قلبی را در جوانان افزایش دهد

بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که پیش‌دیابت می‌تواند عامل افزایش خطر حمله قلبی در میان جوانان باشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از وب‌سایت رسمی “انجمن قلب آمریکا”(AHA)، بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که افراد جوان با سطح قند خون بالاتر از حد معمول که نشان‌دهنده پیش‌دیابت است، در مقایسه با همسالان خود که سطح قند خون طبیعی دارند، بیشتر به دلیل حمله قلبی در بیمارستان بستری می‌شوند.

ابتلا به پیش‌دیابت بدین معناست که سطح قند خون شخص بالاتر از اندازه طبیعی است اما آن قدر بالا نیست که بتوان آن را به عنوان دیابت نوع دو تشخیص داد. پیش‌دیابت، مشکلی شایع است و خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می‌دهد. به گفته “مؤسسه ملی بهداشت”(NIH)، حدود ۸۸ میلیون بزرگسال آمریکایی در سنین ۱۸ سال یا بالاتر به پیش‌دیابت مبتلا هستند. این تعداد بیش از یک سوم بزرگسالان آمریکا را در بر می‌گیرد. حدود ۲۹ میلیون بزرگسال مبتلا به پیش‌دیابت، در سنین ۱۸ تا ۴۴ قرار دارند.

“آخیل جین”(Akhil Jain)، پژوهشگر “مرکز پزشکی کاتولیک مرسی”(MCMC) آمریکا و از پژوهشگران این پروژه گفت: اگر پیش‌دیابت درمان نشود، می‌تواند به طور قابل توجهی بر سلامتی تأثیر بگذارد و به دیابت نوع دو تبدیل شود که به عنوان عامل افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی شناخته شده است. با توجه به اینکه حملات قلبی به طور فزاینده‌ای در بزرگسالان جوان اتفاق می‌افتند، پژوهش ما بر تعریف کردن عوامل خطر مربوط به این جمعیت جوان متمرکز بود. دستورالعمل‌های علمی و سیاست‌های بهداشتی آینده ممکن است بهتر بتوانند خطر بیماری‌های قلبی-عروقی مرتبط با پیش‌دیابت را بررسی کنند.

پژوهشگران، سوابق سلامتی بیماران را در پایگاه داده موسوم به “NIS” بررسی کردند که بزرگترین پایگاه داده عمومی در دسترس در آمریکا است. سوابق سال ۲۰۱۸ در مورد بستری شدن مرتبط با حمله قلبی در میان بزرگسالان جوان ۱۸ تا ۴۴ ساله مورد بررسی قرار گرفت و تجزیه و تحلیل‌ها موارد زیر را نشان دادند.

  • از بیش از ۷.۸ میلیون جوان بستری‌شده به دلیل حمله قلبی در سال ۲۰۱۸، بیش از ۳۱ هزار نفر، سطح قند خون مرتبط با پیش‌دیابت داشتند.
  • در میان افراد مبتلا به پیش‌دیابت، خطر بروز حمله قلبی ۲.۱۵ درصد و در بزرگسالان جوان با سطح قند خون طبیعی ۰.۳ درصد بود.
  • بزرگسالان مبتلا به پیش‌دیابت نسبت به همسالان بدون پیش‌دیابت خود، بیشتر در معرض ابتلا به کلسترول بالا و چاقی قرار داشتند.
  • بیشتر بزرگسالان مبتلا به پیش‌دیابت که به دلیل حمله قلبی در بیمارستان بستری شده بودند، مردان سیاه‌پوست، هیسپانیک یا نژاد آمریکایی آسیایی/اقیانوسیه بودند.
  • بزرگسالان مبتلا به پیش‌دیابت که به دلیل حمله قلبی در بیمارستان بستری شده بودند، در مقایسه با بزرگسالان مبتلا به حمله قلبی که پیش‌دیابت نداشتند، بیشتر احتمال داشت که درآمد خانوادگی بالاتری داشته باشند، در بیمارستان‌های آموزشی شهری یا در مناطق غرب میانه و غرب آمریکا بستری شوند.

جین گفت: ما پس از در نظر گرفتن عوامل مؤثر و اصلاح‌کننده دریافتیم که افراد جوان مبتلا به پیش‌دیابت در مقایسه با همسالان بدون پیش‌دیابت خود، ۱.۷ برابر بیشتر در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل حمله قلبی قرار دارند.

اگرچه پیش‌دیابت، زمینه ابتلا به دیابت نوع دو و سایر عوارض جدی است اما می‌توان آن را معکوس کرد. بسیاری از اقداماتی که برای پیشگیری از پیش‌دیابت انجام می‌شوند، همان گام‌های پیشگیری از بیماری قلبی هستند.

“ادواردو سانچز”(Eduardo Sanchez)، از پژوهشگران این پروژه گفت: زمانی که سطح قند خون به معیارهای پیش‌دیابت می‌رسد، یک زنگ خطر برای اقدام فوری است. مهم است که افراد مبتلا به پیش‌دیابت بدانند که برای بهبود سطح گلوکز و سلامت کلی آنها و احتمالا معکوس کردن پیش‌دیابت و پیشگیری از دیابت نوع دو، تغییر دادن سبک زندگی مهم است.

وی افزود: داشتن یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی و کاهش وزن در صورت نیاز، راه‌های معنی‌داری برای معکوس کردن پیش‌دیابت هستند. شرکت کردن در برنامه ترک سیگار نیز برای افراد سیگاری، بسیار مهم است. سایر تغییرات سبک زندگی و رفتار مانند کاهش استرس ممکن است اقدام کوچکی به نظر برسند اما می‌توانند تأثیر زیادی بر بسیاری از زمینه‌های زندگی داشته باشند و همچنین می‌توانند تفاوت ایجاد کنند.

به گفته جین، پژوهش‌های عمیقی در مورد بروز حملات قلبی در بزرگسالان جوان مبتلا به پیش‌دیابت وجود ندارد و باید بررسی‌های بیشتری انجام شوند.

وی افزود: پژوهش ما باید به عنوان پایه‌ای برای بررسی‌های آینده در نظر گرفته شود تا بار بیماری قلبی را در بزرگسالان جوان مبتلا به پیش‌دیابت به وضوح مشخص کند. با توجه به شیوع پیش‌دیابت در حدود ۱/۳ بزرگسالان آمریکا، افزایش آگاهی بزرگسالان جوان در مورد اهمیت آن ضروری است. بدین منظور، معاینات متداول سلامت از جمله غربالگری پیش‌دیابت و انجام دادن اقداماتی برای جلوگیری یا به تاخیر انداختن ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری‌های قلبی-عروقی مرتبط مانند حمله قلبی ضروری هستند.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29