کشف نخستین رد پای میکروپلاستیک‌ها در ریه انسان!

پژوهشگران انگلیسی برای نخستین بار، نمونه‌هایی از میکروپلاستیک‌ را در ریه انسان شناسایی کرده‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ان‌پی‌آر، پژوهشگران انگلیسی می‌گویند که برای نخستین بار، میکروپلاستیک‌ها یا تکه‌های ریز زباله‌های پلاستیکی را که ناشی از دفع زباله‌های صنعتی هستند، در عمق ریه‌ انسان‌های زنده پیدا کرده‌اند.

پژوهشی که در “دانشکده پزشکی هال یورک” (HYMS) انگلستان انجام شده، نخستین پژوهشی است که پلاستیک‌ها را در ریه افراد زنده شناسایی می‌کند. این پلاستیک‌ها پیشتر در خون و مدفوع انسان و همچنین در اعماق اقیانوس یافت شده‌اند.

“لورا سادوفسکی” (Laura Sadofsky)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: میکروپلاستیک‌ها پیشتر در نمونه‌های کالبدشکافی‌شده جسد انسان یافت شده بودند. ما انتظار نداشتیم بیشترین تعداد این ذرات را در ریه‌ها پیدا کنیم یا ذراتی را به این اندازه ببینیم.

وی افزود: این شگفت‌آور است زیرا راه‌های هوایی در قسمت‌های پایین‌تر ریه‌ها، کوچک‌تر هستند و انتظار می‌رفت که ذراتی به این اندازه‌ پیش از وارد شدن به عمق ریه‌ها، به دام بیفتند.

پژوهشگران در این پروژه، نمونه‌هایی از بافت ریه بیماران را به عنوان بخشی از مراقبت‌های پزشکی معمول آنها جمع‌آوری کردند. آنها ۱۲ نوع میکروپلاستیک را شناسایی کردند که معمولا در بطری‌ها، بسته‌بندی‌ها، لباس‌ها، ریسمان‌ها و سایر محصولات تولیدشده یافت می‌شوند.

این پژوهش بر یک نگرانی فزاینده در مورد خطراتی اشاره می‌کند که می‌توانند بلعیدن و استنشاق میکروپلاستیک‌ها را شامل شوند.

جهان سالانه حدود ۳۰۰ میلیون تن پلاستیک تولید می کند و حدود ۸۰ درصد آن به محل‌های دفن زباله و سایر بخش‌های محیط زیست می‌رسد. میکروپلاستیک‌ها می‌توانند بین ۱۰ نانومتر تا پنج میلی‌متر قطر داشته باشند. این ذرات ریز را می‌توان در هوا، آب لوله‌کشی یا بطری و همچنین در دریا یا خاک یافت.

پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، پلاستیک‌ها را در نمونه‌های مدفوع پیدا کرد. پژوهش دیگری که اخیرا به چاپ رسید نیز ذرات پلاستیکی را در خون انسان شناسایی کرد.

این پژوهش، در مجله “Science of the Total Environment” به چاپ رسید.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29