آزمایش ناسا برای ماموریت “اسپیس‌ایکس” دردسرساز شد

شرکت اسپیس‌ایکس و پشتیبان این ماموریت یعنی شرکت “آکسیوم اسپیس” اواخر روز یکشنبه اعلام کردند که اولین ماموریت تمام خصوصی شرکت اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی با تعویق دو روزه مواجه شده و اکنون قرار است در روز جمعه هشتم آوریل پرتاب شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، ماموریت Ax-۱، چهار مسافر از جمله فضانورد سابق ناسا “مایکل لوپز-الگریا”(Michael López-Alegría) را برای اقامتی ۱۰ روزه به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد. در ابتدا قرار بود این ماموریت در روز چهارشنبه ششم آوریل از سکوی پرتاب ۳۹A مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا بوسیله موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس انجام شود. شرکت مستقر در تگزاس آکسیوم اسپیس، که در آینده قصد دارد ایستگاه فضایی مخصوص خود را در فضا مستقر کند، علت به تعویق افتادن این ماموریت را اعلام نکرده بود اما به نظر می‌رسد علت آن تاخیر در انجام آزمایش حیاتی ناسا بر موشک سامانه‌ پرتاب فضایی(SLS) ماموریت آرتمیس ۱ باشد که قرار است در آینده به ماه سفر کند. آزمایش سوخت‌رسانی ناسا قرار بود در روز یکشنبه به پایان برسد اما بروز مشکلات فنی آن را با تاخیر مواجه کرد. موشک ناسا بر روی سکوی پرتاب ۳۹B مرکز فضایی کندی در کنار موشک اسپیس‌ایکس قرار دارد.  

آکسیوم اسپیس در بیانیه‌ای اعلام کرده که اکنون قرار است ماموریت Ax-۱ در روز جمعه ساعت ۱۱:۱۷ به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹:۴۷ به وقت تهران) انجام گیرد. اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود کپسول کرو-دراگون اسپیس‌ایکس به همراه خدمه خود در روز شنبه نهم آوریل در ساعت ۷:۳۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۶:۰۰ به وقت تهران) به ایستگاه فضایی خواهد رسید.

این شرکت همچنان افزود که تمرین آزمایشی این ماموریت نیز در روز چهارشنبه ششم آوریل انجام خواهد گرفت که در آن موتورهای موشک به صورت ثابت روشن خواهند شد. در همین حال چهار مسافر ماموریت Ax-۱ در قرنطینه پیش از پرتاب خود در فلوریدا به سر می‌برند.

چهار فضانورد این ماموریت فضانورد سابق ناسا “مایکل لوپز-الگریا”(Michael López-Alegría) و “لری کانر”(Larry Connor)، “مارک پتی”(Mark Pathy) و “ایتان استیبه”(Eytan Stibbe)  هستند.

آنها در زمانی پر تنش به خدمه روسی، آمریکایی و اروپایی ایستگاه فضایی می‌پیوند در حالی که آینده این همکاری سه‌ دهه‌ای نامشخص است.

در روز شنبه(دوم آوریل)، دیمیتری روگوزین، رئیس آژانس فضایی فدرال روسیه تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی بر روسیه در پی حمله به اوکراین را محکوم کرد و در پستی توییتری نوشت: احیای روابط عادی بین شرکا در ایستگاه فضایی بین‌المللی و سایر پروژه‌های مشترک، تنها با لغو کامل و بدون قید و شرط تحریم‌های غیرقانونی امکان‌پذیر است.

ایستگاه فضایی بین‌المللی در دهه ۱۹۹۰ به عنوان مکانی برای از سرگیری دوران جدید همکاری‌ها پس از جنگ سرد بین بلوک‌های رقیب در نظر گرفته شد و تاکنون فارغ از هرگونه تحولات ژئوپلیتیک در زمین به کار خود ادامه داده است. این ایستگاه از حمله روسیه به گرجستان در سال ۲۰۰۸ و همچنین الحاق کریمه در سال ۲۰۱۴ جان سالم به در برد. با این حال پس از حمله روسیه به اوکراین، آینده این مشارکت با شک و تردید مواجه شده است.

در حال حاضر هفت فضانورد حرفه‌ای در ایستگاه فضایی بین‌المللی حضور دارند که شامل سه فضانورد آمریکایی از جمله راجا چاری(Raja Chari)، کایلا بارون(Kayla Barron) و توماس مارشبرن (Tom Marshburn)، ماتیاس ماورر(Matthias Maurer) آلمانی و سه فضانورد روسی با نام‌های سرگئی کورساکوف(Sergey Korsakov)، اولگ آرتمیف(Oleg Artemyev) و دنیس ماتویف(Denis Matveev) می‌شود.  

کیل لیندگرن(Kjell Lindgren)، رابرت هاینز(Robert Hines) و جسیکا واتکینز(Jessica Watkins) به همراه سامانتا کریستوفورتی(Samantha Cristoforetti) ایتالیایی از آژانس فضایی اروپا اواخر این ماه جایگزین فضانوردان آمریکایی خواهند شد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29