۵ روند بزرگ و انقلابی در صنعت مراقبت‌های بهداشتی در سال ۲۰۲۲

در گوشه و کنار صنعت مراقبت‌های بهداشتی و خدمات درمانی هر روزه فناوری‌های جدیدی کشف می‌شود که برای مبارزه با بیماری‌ها، تولید واکسن‌ها و داروهای جدید و کمک به مردم برای داشتن زندگی سالم‌تر استفاده می‌شود. طی دو سال گذشته، بسیاری از شرکت‌های فناوری بر روی استفاده از تخصص خود در جهت حل مشکلات ناشی از همه‌گیری جهانی متمرکز شده‌اند. در عین حال، بسیاری از شرکت‌های مراقبت‌های بهداشتی که لزوما شرکت‌های فناوری محسوب نمی‌شوند، توجه خود را به فناوری و پتانسیل خود برای تغییر در ارائه محصولات و خدمات خود معطوف کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، واضح است که همه‌گیری کرونا به دیجیتالی شدن صنعت مراقبت‌های بهداشتی سرعت بخشیده است. براساس گزارش منتشر شده از سوی HIMSS(جامعه سیستم‌های مدیریت و اطلاعات بهداشت و درمان) درباره آینده مراقبت‌های بهداشتی و خدمات درمانی، ۸۰ درصد از ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی قصد دارند سرمایه‌گذاری در فناوری و راه حل‌های دیجیتال را طی پنج سال آینده افزایش دهند. بنابراین ما شاهد رشد در حوزه‌هایی از جمله پزشکی از راه دور، پزشکی شخصی، ژنومیک و ابزارهای پوشیدنی خواهیم بود و شرکت‌ها از هوش مصنوعی، محاسبات ابری، واقعیت تعمیم یافته(XR) و اینترنت اشیا(IoT) برای توسعه و ارائه درمان‌ها و خدمات جدید بهره می‌برند.

به هر کجا که در صنعت مراقبت‌های بهداشتی نگاه کنیم، می‌توانیم فناوری جدیدی را پیدا کنیم که برای مبارزه با بیماری‌ها، تولید واکسن‌ها و داروهای جدید و کمک به مردم برای داشتن زندگی سالم‌تر استفاده می‌شود.

طی دو سال گذشته، بسیاری از شرکت‌های فناوری بر روی استفاده از تخصص خود برای حل مشکلات ناشی از همه‌گیری جهانی متمرکز شده‌اند. در عین حال، بسیاری از شرکت‌های مراقبت‌های بهداشتی که لزوما به‌طور سنتی شرکت‌های فناوری محسوب نمی‌شوند، توجه خود را به فناوری و پتانسیل آن برای تغییر در ارائه محصولات و خدمات خود معطوف کرده‌اند.

طی دو سال گذشته، بسیاری از شرکت‌های فناوری بر روی استفاده از تخصص خود برای حل مشکلات ناشی از همه‌گیری جهانی متمرکز شده‌اند.

واضح است که این بیماری همه‌گیر به دیجیتالی شدن صنعت مراقبت های بهداشتی سرعت بخشیده است. بر اساس گزارش آینده مراقبت‌های بهداشتی HIMSS هشتاد درصد از ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی قصد دارند سرمایه‌گذاری در فناوری و راه حل‌های دیجیتال را طی پنج سال آینده افزایش دهند. ما همچنان شاهد رشد در حوزه‌هایی از جمله پزشکی از راه دور، پزشکی شخصی، ژنومیک و ابزارهای پوشیدنی خواهیم بود و شرکت‌ها از هوش مصنوعی(AI)، محاسبات ابری، واقعیت توسعه‌دهنده(XR) و اینترنت اشیا(IoT) برای توسعه و ارائه درمان‌ها و خدمات خود بهره می‌برند.

بنابراین در اینجا به پیش‌بینی‌ پنج روند بزرگ و متحول کننده در صنعت مراقبت‌های بهداشتی در سال ۲۰۲۲ خواهیم پرداخت:

مراقبت‌های بهداشتی و خدمات پزشکی از راه دور

در ماه‌های نخست آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ میزان مشاوره‌های پزشکی از راه دور از ۰.۱ درصد به ۴۳.۵ درصد افزایش پیدا کرد و تحلیلگران کمپانی “دیلویت”(Deloitte)  که یک شرکت بزرگ و چندملیتی فعال در زمینه خدمات حرفه‌ای است معتقدند که اغلب ما از خدمات درمانی از راه دور راضی هستیم و همچنان به استفاده از ویزیت‌های مجازی ادامه خواهیم داد.

دلایل این روند افزایشی روشن است اما حتی زمانی که صحبت از بیماری‌های مسری هم نباشد دلایل خوبی برای توسعه قابلیت‌های معاینه، تشخیص و درمان بیماران از راه دور وجود دارد. در مناطق دورافتاده و مکان‌هایی که با کمبود پزشک مواجهند(مانند چین و هند) این روند می‌تواند با افزایش چشمگیر دسترسی به خدمات پزشکی و نجات جان بسیاری از انسان‌ها همراه شود.

برای این منظور، نسل جدید فناوری‌های پوشیدنی مجهز به تشخیص‌دهنده ضربان قلب، استرس و اکسیژن خون به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی این امکان را می‌دهد تا علائم حیاتی را  در لحظه رصد کنند. در جریان همه‌گیری حتی شاهد ایجاد بخش‌های مجازی بیمارستانی بودیم که در آن از زیرساخت‌های ارتباطی متمرکز برای نظارت بر درمان بسیاری از بیماران در خانه‌هایشان، استفاده می‌شود. شکل پیشرفته‌ای از این ایده را می‌توان در طرح “بخش اورژانس مجازی”(Virtual ER) مشاهده کرد که هم‌اکنون در مرکز پزشکی اورژانس پنسیلوانیا در حال توسعه است.

در سال ۲۰۲۲ به احتمال زیاد شاهد انتقال روش‌های توسعه یافته در طول همه‌گیری برای مقابله با بیماران به صورت ایمن و از راه دور به سایر حوزه‌های مراقبت‌های بهداشتی مانند سلامت روان، ارائه مراقبت‌های مداوم برای بیماران پس از عمل‌های جراحی و افراد مبتلا به بیماری‌های جدی خواهیم بود. ربات‌ها و اینترنت اشیا عضو جدایی ناپذیر این روند هستند و فناوری هوشمند (یادگیری ماشینی) از طریق حسگرهای تشخصی زمان نیاز به مداخله پزشکی را به متخصصان اعلام می‌کنند و یا وقتی دوربین‌ها تشخیص می‌دهند که به عنوان مثال یک فرد مسن در خانه خود زمین خورده است، پیام هشدار ارسال می‌کنند.

پزشکی از راه دور این قابلیت را دارد که دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و خدمات درمانی را در جهانی که نیمی از جمعیت آن به خدمات ضروری دسترسی ندارند(بر اساس اعلام رسمی سازمان جهانی بهداشت) بهبود بخشد. اما این موضوع بستگی به جلب اعتماد عمومی دارد و در برخی از موقعیت‌ها بسیاری از افراد هنوز احساس می‌کنند که تعامل حضوری با پزشکان ضروری است، بنابراین ارائه‌دهندگان باید این مساله را در هنگام اجرای خدمات در نظر بگیرند.

واقعیت تعمیم یافته برای آموزش و درمان بالینی

واقعیت تعمیم یافته(XR) اصطلاحی فراگیر است که واقعیت مجازی(VR)، واقعیت افزوده(AR) و واقعیت ترکیبی(MR) را در برمی‌گیرد. همه اینها شامل لنزها یا هدست‌هایی است که درک ما از جهان را تغییر می‌دهند یا ما را در محیط‌های کاملا مجازی(VR) قرار می‌دهند یا عناصر مجازی را روی تصاویر آنی از دنیای اطراف‌مان قرار می‌دهند(AR/MR)، کاربردهای بالقوه و متحول کننده‌ای در بخش مراقبت‌های بهداشتی و خدمات درمانی دارند.

هدست‌های واقعیت مجازی که برای آموزش پزشکان و جراحان استفاده می‌شود، به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه بیماران را در معرض خطر قرار دهند یا نیاز به بدن داشته باشند، از نزدیک با عملکرد بدن انسان آشنا شوند.

واقعیت مجازی در درمان نیز استفاده می‌شود و می‌تواند بخشی از درمان برای آموزش مهارت‌های اجتماعی و مقابله‌ای به کودکان مبتلا به اوتیسم باشد. همچنین از آن می‌توان جهت تسهیل درمان شناختی رفتاری(CBT) برای کمک به دردهای مزمن، اضطراب و حتی اسکیزوفرنی استفاده ‌کرد. درمان‌هایی که هدف‌شان این است که به مبتلایان اجازه دهد تا بر روی ترس‌ها و روان‌پریشی خود در محیط‌های امن و غیرتهدیدکننده کار کنند.

شمار کاربردهای واقعیت افزوده(AR) نیز در مراقبت‌های بهداشتی در سال ۲۰۲۲ به رشد خود ادامه خواهد داد. برای مثال، سیستم AccuVein مکان‌یابی رگ‌ها را برای پزشکان و پرستاران در هنگام نیاز به تزریق با تشخیص نشانه حرارتی جریان خون و نشان‌دار کردن آن روی دست بیمار آسان‌تر می‌کند. سیستم هولولنز مایکروسافت(HoloLens system) در اتاق‌های جراحی استفاده می‌شود و به جراح اجازه می‌دهد اطلاعات آنی درباره آنچه می‌بیند دریافت کند و همچنین دیدگاه خود را با دیگر متخصصان یا دانشجویانی که ممکن است در حال مشاهده عمل باشند به اشتراک بگذارد.

برای مثال، سیستم AccuVein مکان‌یابی رگ‌ها را برای پزشکان و پرستاران در هنگام نیاز به تزریق با تشخیص نشانه حرارتی جریان خون و نشان‌دار کردن آن روی دست بیمار آسان‌تر می‌کند.

درک داده‌های پزشکی با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

نمونه‌ای سطح بالا از استفاده از هوش مصنوعی در خدمات درمانی، کمک به درک حجم عظیمی از داده‌های آشفته و بدون ساختار است که برای ضبط و تجزیه و تحلیل در دسترس است که می‌تواند به شکل داده‌های تصویر پزشکی اعم از اشعه ایکس، سی تی اسکن و ام آر آی و همچنین بسیاری از منابع دیگر از جمله اطلاعاتی در مورد شیوع بیماری‌های مسری مانند کووید، توزیع واکسن‌ها، داده‌های ژنومی سلول‌های زنده و یا حتی نوشته‌های دست‌نویس پزشکان باشد.

در زمینه پزشکی، روندهای فعلی در مورد استفاده از هوش مصنوعی اغلب شامل افزایش و ارتقای مهارت کارکنان انسانی است. برای مثال، جراحانی که با واقعیت افزوده کار می‌کنند عملکردشان با دید رایانه‌ای تقویت می‌شوند و دوربین‌هایی که می‌توانند آنچه را که می‌بینند تشخیص دهند و اطلاعات را منتقل کنند از این موارد هستند. یکی دیگر از موارد استفاده کلیدی استفاده از هوش مصنوعی، اتوماتیک کردن فرآیند اطلاعات‌گیری اولیه از بیمار و تریاژ به منظور آزاد کردن وقت پزشکان برای کارهای ارزشمندتر است. ارائه‌دهندگان خدمات درمانی از راه دور مانند بابیلون هلث (Babylon Health) از چت‌ربات‌های هوش مصنوعی برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد علائم بیمار استفاده می‌کنند و اطاعات را به صورت مستقیم به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی متناسب ارسال می‌کنند.

یکی دیگر از حوزه‌های خدمات درمان و بهداشت که در سال‌های آینده عمیقا تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت، پزشکی پیشگیرانه است. هدف پزشکی پیشگیرانه به جای واکنش به بیماری با ارائه درمان، پیش‌بینی مکان و زمان وقوع بیماری و ارائه راه حل‌هایی قبل از وقوع آن است. این می‌تواند شامل پیش‌بینی محل وقوع بیماری‌های مسری، میزان بستری مجدد در بیمارستان و همچنین جایی که عوامل مرتبط با سبک زندگی مانند رژیم غذایی، ورزش و محیط که ممکن است به مشکلات سلامتی در جمعیت‌های مختلف یا مناطق جغرافیایی منجر شود، باشد. به عنوان مثال پیش‌بینی اعتیاد به مواد افیونی در جوامع یا اینکه کدام بیماران به خود آسیب خواهند رساند و در معرض اقدام به خودکشی هستند از این موارد هستند. هوش مصنوعی این امکان را دارد که الگوهایی را در مجموعه‌ای بزرگ از داده‌ها، موثرتر از فرآیندهای تحلیل سنتی که به پیش‌بینی‌های دقیق‌تر و در نهایت نتایج بهتر برای بیمار  منجر می‌شود، ممکن سازد.

یکی دیگر از حوزه‌های خدمات درمان و بهداشت که در سال‌های آینده عمیقا تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت، پزشکی پیشگیرانه است.

دوقلوی دیجیتال و شبیه‌سازی

دوقلوی دیجیتال به سرعت در حال محبوب شدن در بسیاری از صنایع است و روندی است که شامل ایجاد مدل‌هایی با اطلاعات واقعی است که می‌تواند برای شبیه‌سازی هر سیستم یا فرآیندی مورد استفاده قرار گیرد. در خدمات درمانی، این روند شامل ایده “بیمار مجازی” می‌شود و آن شبیه‌سازی دیجیتالی افراد برای انجام آزمایش داروها و درمان‌ها است و هدف آن کاهش زمان لازم برای رساندن داروهای جدید از مرحله طراحی به استفاده عمومی است. در ابتدا، این امر ممکن است به مدل‌ها یا شبیه‌سازی اندام‌ها یا سیستم‌های فردی محدود شود، با این حال، پیشرفت به سمت ایجاد مدل‌های مفیدی در حال انجام است که کل بدن را شبیه‌سازی می‌کنند. تحقیقات کنونی نشان می‌دهد که این موضوع هنوز تا حدی از تبدیل شدن به واقعیت فاصله دارد، اما در طول سال ۲۰۲۲ ما همچنان شاهد پیشرفت به سوی این هدف خواهیم بود.

دوقلوی دیجیتالی اندام‌ها و سیستم‌های انسانی چشم‌انداز نزدیک‌تری دارند و این امکان را به پزشکان می‌دهد تا آسیب‌شناسی‌های مختلف را کشف کنند و بدون آسیب رساندن به بیماران، درمان‌ها را آزمایش کنند و این در حالی است که نیاز به انجام آزمایش‌های گران‌قیمت انسانی یا حیوانی را کاهش می‌دهند. یک مثال فوق‌العاده، پروژه Living Heart است که در سال ۲۰۱۴ با ایجاد یک دوقلوی دیجیتال متن-باز قلب انسان راه اندازی شد. به طور مشابه، پروژه Neurotwin، برهمکنش میدان‌های الکتریکی در مغز را مدل سازی می‌کند و امید است به یافتن درمان‌های جدیدی برای بیماری آلزایمر منجر شود.

پزشکی شخصی و ژنومیک

به طور سنتی، داروها و درمان‌ها بر اساس ایده “یک چیز برای همه” ایجاد می‌شوند که این ایده با کارآزمایی‌هایی که برای بهینه‌سازی داروها برای بالاترین اثربخشی و کمترین عوارض جانبی طراحی شده‌اند، شکل گرفته است. فناوری مدرن، از جمله ژنومیک، هوش مصنوعی و دوقلوی دیجیتال، امکان اتخاذ رویکرد بسیار شخصی‌تر را فراهم می‌آورد که این امر به درمان‌هایی منجر می‌شود که می‌توانند دقیقا متناسب با سطح فردی باشند.

به عنوان مثال، مرکز مراقبت‌های بهداشتی Empa در سوئد از هوش مصنوعی و نرم افزار مدلسازی برای تعیین دوز دقیق مسکن‌ها از جمله مواد افیونی مصنوعی مانند فنتانیل، برای بیماران استفاده می‌کند. این داورها می‌توانند برای بیمارانی که از درد مزمن رنج می‌برند بسیار موثر بوده و  زندگی آنها را تغییر دهد اما در دوزهای بالا بسیار خطرناک هستند.

به عنوان مثال، مرکز مراقبت‌های بهداشتی Empa در سوئد از هوش مصنوعی و نرم افزار مدلسازی برای تعیین دوز دقیق مسکن‌ها از جمله مواد افیونی مصنوعی مانند فنتانیل، برای بیماران استفاده می‌کند.

همچنین شرکت داروسازی Novo Nordisk با همکاری شرکت سلامت دیجیتال Glooko، ابزارهای شخصی‌سازی شده برای پایش دیابت ایجاد کرده که در آن توصیه‌های سفارشی برای رژیم غذایی، ورزش و مدیریت بیماری آن‌ها را بر اساس خوانش قند خون و سایر عوامل خاص ارائه می‌دهد.

ژنومیک(مطالعه ژن‌ها و اخیرا استفاده از فناوری برای نقشه برداری ژنوم‌های فردی یک شخص است) به ویژه برای ایجاد پزشکی شخصی مفید است و به سرعت به کشف درمان‌های جدید برای بیماران جدی از جمله سرطان، آرتریت، و بیماری آلزایمر  منجر می‌شود. ژنومیک تغذیه‌ای Nutrigenomics زیر شاخه‌ای از ژنومیک است که می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در سال ۲۰۲۲ شاهد سرمایه‌گذاری و پیشرفت قابل توجهی در آن باشیم و شامل طراحی برنامه‌های غذایی متمرکز بر سلامتی بر اساس عوامل ژنتیکی مختلف است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29