ماهواره هواشناسی آمریکا به مدار زمین ثابت رسید

ماهواره پیشرفته هواشناسی جدید ناسا موسوم به “GOES-T” در تاریخ اول مارس سال ۲۰۲۲ پرتاب شد و حال که به مدار زمین ثابت رسیده است، با نام “GOES-۱۸” شناخته می‌شود. در ۱۴ مارس ۲۰۲۲ این ماهواره به مدار زمین ثابت در فاصله ۲۲ هزار و ۲۳۶ مایلی از زمین رسید.

به گزارش ایسنا و به نقل از تی ای، این ماهواره پیشرفته هواشناسی جدید ایالات متحده از مجموعه پرتاب فضایی ۴۱ با موشک “اطلس ۵”(Atlas V) چندی پیش به مدار زمین پرتاب شد و حال به مدار زمین ثابت رسیده است. گفتنی است که عبارت “GOES” در نام این ماهواره‌ها، مخفف عبارت “ماهواره محیطی عملیاتی زمین‌ثابت” است.

مدیران ماموریت GOES-T تایید کردند که آرایه‌های خورشیدی آن ۱۴ مارس در ساعت ۸:۲۸ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی با موفقیت مستقر شدند. اکنون ماهواره با قدرت تمام کار می‌کند. این ماهواره به اندازه یک اتوبوس مدرسه است و بیش از شش هزار پوند وزن دارد. این ماهواره بر آتش‌سوزی‌های ویرانگر، رعد و برق، طوفان‌های مبتنی بر اقیانوس آرام، مه غلیظ و سایر خطراتی که ساحل غربی، هاوایی و آلاسکا را تهدید می‌کنند و فعالیت خورشیدی و آب و هوای فضا نظارت خواهد کرد.

این ماهواره توسط شرکت “لاکهید مارتین” ساخته شده است. ماهواره یاد شده سومین از چهار ماهواره پیشرفته آب و هوایی است که برای برآورده کردن نیازهای پیش‌بینی هواشناسی ایالات متحده تا سال ۲۰۳۶ طراحی شده است. آنها بخشی از مجموعه ماهواره‌های ۱۱.۷ میلیارد دلاری اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده هستند که ابتدا ماهواره هواشناسی “GOES-۱۶” را در سال ۲۰۱۶ به فضا پرتاب کرد و سپس ماهواره “GOES-۱۷” را در سال ۲۰۱۸ پرتاب کرد و اکنون نیز ماهواره “GOES-۱۸” پرتاب شده است.

ابزار اصلی این ماهواره، تصویربردار پیشرفته آن است که دوربینی برای ردیابی آب و هوا، اقیانوس‌ها و محیط زیست زمین است. این ماهواره جدید همچنین دارای اولین ابزار در نوع خود به نام “نقشه‌بردار صاعقه زمین‌ثابت” است تا رعد و برق‌های شدید را زودتر و قبل از ایجاد بادهای مخرب، تگرگ یا حتی گردباد شناسایی کند.

این ماهواره همچنین دارای چهار ابزار دیگر برای نظارت بر آب و هوای فضا است. یک تصویربردار فرابنفش خورشیدی تصاویری از خورشید می‌گیرد در حالی که یک حسگر فرابنفش و یک حسگر اشعه ایکس، شراره‌های خورشیدی را تشخیص می‌دهند. همچنین یک مغناطیس‌سنج و ابزاری برای ردیابی ذرات پرانرژی و تغییرات میدان مغناطیسی زمین بر اثر رویدادهای آب و هوای فضا در این ماهواره تعبیه شده است.

این مشاهدات به هواشناسان کمک خواهد کرد تا پیش بینی‌ها را توسعه دهند و شکل‌گیری، رشد، شدت و حرکت سیستم‌های آب و هوایی خطرناک را پیش‌بینی کنند.

GOES-۱۸ همراه با GOES-۱۶، اولین ماهواره سری جدید زمین ثابت اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا، در موقعیت GOES شرقی کار خواهند کرد. هر دو ماهواره، با کمک یکدیگر بیش از نیمی از کره زمین (از سواحل غربی آفریقا تا نیوزیلند و از آلاسکا تا قطب جنوب) را رصد خواهند کرد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29