آزمایش‌های فوری آنتی‌ژن برای تشخیص سویه‌های دلتا و اُمیکرون

بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که آزمایش‌های فوری آنتی‌ژن می‌توانند سویه‌های دلتا و اُمیکرون را به طور موثر تشخیص دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، بررسی پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که عملکرد آزمایش‌های فوری آنتی‌ژن برای تشخیص “کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲”(SARS-CoV-2) در بین افراد مبتلا به سویه اُمیکرون در مقایسه با سویه دلتا، پایین‌تر نیست.

از زمان آغاز همه‌گیری بیماری کووید-۱۹، دسترسی به آزمایش‌های دقیق، محوری برای شناسایی به موقع ابتلا بوده است که نه تنها برای شکستن زنجیره انتقال، بلکه برای تسهیل درمان زودهنگام ضروری به شمار می‌رود.

می‌دانیم که آزمایش‌های فوری آنتی‌ژن در مقایسه با آزمایش “واکنش زنجیره‌ای پلیمراز”(PCR)، حساسیت کمتری برای تشخیص کووید-۱۹ دارند. با وجود این، آزمایش‌های آنتی‌ژن یک روش آزمایشی آسان و مقرون به صرفه هستند و می‌توان حساسیت آنها را بهبود بخشید.

این امر به ویژه در زمینه ظهور سریع و غلبه جهانی سویه اُمیکرون مهم به شمار می‌رود که مملو از جهش‌های چندگانه در ژن‌ها است که می‌توانند به تغییرات ساختاری در بخش‌های مهم ویروس منجر شوند.

این موضوع، بر اهمیت درک عملکرد آزمایش‌های فوری آنتی‌ژن تأکید می‌کند زیرا گزارش‌ها نشان می‌دهند که این آزمایش‌ها ممکن است در تشخیص سویه اُمیکرون در مقایسه با سایر موارد، مؤثرتر باشند.

یک گروه پژوهشی به سرپرستی دکتر “آپورو سونی” (Apurv Soni)، از دانشکده پزشکی “دانشگاه ماساچوست” (UMass) تصمیم گرفتند تا عملکرد آزمایش‌های فوری آنتی‌ژن را برای هر دو سویه دلتا و اُمیکرون با استاندارد طلایی نتایج آزمایش PCR مقایسه کنند. آزمایش شرکت‌کنندگان به صورت پیوسته هر ۴۸ ساعت یک‌ بار انجام شد.

مقایسه عملکرد آزمایش
این پژوهش به طور خلاصه، بررسی منحصربه‌فردی را در مورد آزمایش PCR و آزمایش‌های فوری آنتی‌ژن در یک گروه بزرگ انجام می‌دهد که امکان گرفتن داده‌ها را نه تنها در آغاز عفونت، بلکه طی عفونت در سراسر دوره ظهور سویه اُمیکرون فراهم می‌کند.

این یک تجزیه و تحلیل نامشخص بود که پژوهشگران در آن سعی داشتند تا تعیین کنند که آیا عملکرد آزمایش‌های فوری آنتی‌ژن در شرکت‌کنندگان مبتلا به سویه دلتا در مقایسه با افراد مبتلا به سویه اُمیکرون، متفاوت است یا خیر. شرکت‌کنندگان بدون علامت از اکتبر ۲۰۲۱ تا ژانویه ۲۰۲۲، با آزمایش فوری آنتی‌ژن، هر ۴۸ ساعت بررسی شدند.

شناسایی سویه‌های دلتا و اُمیکرون
پژوهشگران دریافته‌اند که عملکرد آزمایش‌های فوری آنتی‌ژن برای تشخیص سویه اُمیکرون در مقایسه با سویه دلتا پایین‌تر نیست. برعکس، آنها نسبت بیشتری از شرکت‌کنندگان مبتلا به سویه اُمیکرون و نتایج آزمایش مثبت را در مقایسه با شرکت‌کنندگان مبتلا به سویه دلتا در عرض ۴۸ ساعت پس از مثبت شدن آزمایش PCR آشکار کردند.

لازم به ذکر است که تقریبا نیمی از شرکت‌کنندگان با نتیجه آزمایش PCR مثبت، بدون توجه به سویه دخیل در فرآیند ابتلا، نتیجه منفی کاذب در آزمایش فوری آنتی‌ژن داشتند. این امر حتی زمانی که دو آزمایش آنتی‌ژن در عرض ۴۸ ساعت پس از نخستین PCR مثبت انجام گرفت، مشاهده شد.

مزیت آزمایش پیوسته

با در نظر گرفتن این یافته‌ها می‌توانیم ببینیم که عملکرد آزمایش‌های فوری آنتی‌ژن در تشخیص سویه‌های دلتا و اُمیکرون مشابه است. هنگامی که آزمایش دوم، ۴۸ ساعت پس از نخستین آزمایش انجام می‌شود، میزان تشخیص بالاتری دارد.

پژوهشگران در مقاله این پژوهش ذکر کردند: داده‌های ما نشان می‌دهند که عملکرد آزمایش‌های فوری آنتی‌ژن طی دوره همه‌گیری سویه اُمیکرون در مقایسه با دوره همه‌گیری سویه دلتا، ثابت باقی می‌ماند و آزمایش‌های پیوسته همچنان برای تقویت عملکرد آزمایش‌های فوری آنتی‌ژن مهم هستند. یقینا برای بهبود درک ما در مورد افرادی که فقط نتایج آزمایش PCR مثبت دارند و با توجه به اهمیت آن در سلامت عمومی، بررسی بیشتری لازم است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29