توسعه دستگاهی که رقیب آزمایش پی.سی.آر است

محققان موسسه علوم فوتونیک بارسلون اسپانیا اخیرا از توسعه یک تراشه میکروسیالی خبر داده‌اند که می‌تواند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را در کمتر از ۳۰ دقیقه و با دقتی مشابه آزمایش استاندارد فعلی پی سی آر(PCR) شناسایی کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدگجت، این فناوری سرعت آزمایش‌های آنتی‌ژن را با دقت آزمایش پی.سی.آر ترکیب می‌کند و بنابراین ممکن است برای آزمایش در بالین بیمار مناسب باشد.

آزمایش تشخیصی بر بالین بیمار یا آزمایش در نقطه مراقبت(POCT یا Point-of-care testing) آزمایش تشخیص پزشکی است که در بالین بیمار قابل انجام است.

این روش شامل ترکیب چند قطره بزاق با آنتی بادی‌های فلورسنت علیه ویروس است. سپس، نمونه بزاق از طریق یک کانال میکروسیالی عبور می‌کند و یک آشکارساز نوری نیز به سرعت وجود ویروس را ارزیابی می‌کند.

در حالی که شدت بیماری سویه جدید بیماری کووید-۱۹ به نام اومیکرون خفیف‌تر و مرگ ناشی از ابتلا به آن کمتر است اما باید در نظر داشت که یک سویه جدی‌تر دیگر ممکن است در راه باشد. علاوه بر این، مطمئنا دیر یا زود همه‌گیری ویروسی دیگر اتفاق خواهد افتاد و توسعه پلتفرم فناوری‌های تشخیصی و درمانی به این معنی است که ما باید برای موارد بعدی آمادگی بیشتری داشته باشیم.

در این راستا، این محققان از یک آزمایش جدید کووید-۱۹ رونمایی کرده‌‎اند که سرعت آزمایش‌های آنتی ژن را با دقت پی سی آر ترکیب می‌کند. این آزمایش که محققان آن را یک “ویروس‌سنج روان”(flow virometer) توصیف کرده‌اند، نیازی به سواب بینی که انجام آن ناخوشایند است، ندارد و تنها با دو قطره بزاق کار خواهد کرد.

“روبیه حسین”(Rubaiya Hussain) محقق این مطالعه گفت: این دستگاه از چند قطره بزاق و نشانگرهای نور فلورسنت استفاده می‌کند. هنگامی که بزاق از دهان بیمار جمع‌آوری می‌شود، آن را در محلولی که حاوی آنتی بادی‌های فلورسنت است وارد می‌کنیم. اگر بزاق حاوی ذرات ویروسی باشد، آنتی‌بادی‌های فلورسنت به ویروس متصل خواهند شد. سپس نمونه جمع‌آوری شده به یک کانال میکروسیال فرستاده می‌شود که کانال میکروسیال نیز از یک مجموعه تشخیصی نوری لیزری عبور خواهد کرد. لیزر نمونه را روشن می‌کند و در صورت وجود ذرات ویروسی، سیگنال فلورسانس افزایش داده خواهد شد. در کمتر از یک دقیقه، نتایج در نمودار نمایش داده شده و به سیستم هشدار می‌دهد که نمونه مثبت است.

محققان تاکنون این فناوری را روی ۵۰ بیمار آزمایش کرده‌اند و نشان داده‌اند که حساسیت آن ۹۱.۲ درصد است که مشابه آزمایش پی سی آر است. با این حال، انجام این آزمایش سریع‌تر و آسان‌تر از پی سی آر است.

در نهایت، این فناوری ممکن است برای تشخیص سایر پاتوژن‌ها نیز مفید باشد. “اویلینا واس”(Ewelina Wajs) از محققان این مطالعه گفت: دستگاه ما همه کاره است. با انتخاب آنتی‌بادی‌های مناسب، این فناوری می‌تواند برای تشخیص سایر ویروس‌ها مانند ویروس کرونا یا ویروس آنفلوانزای فصلی یا حتی میکروارگانیسم‌های موجود در آب مانند “لژیونلا” و “اشریشیا کلی” مناسب باشد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29