درمان نوع تهاجمی سرطان کبد با کمک یک روش پرتودرمانی

پژوهشگران استرالیایی سعی دارند با کمک یک روش پرتودرمانی، به درمان یک نوع تهاجمی از سرطان کبد کمک کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهشگران استرالیایی قرار است به لطف اهدای بیش از دو میلیون دلار از بودجه دولت فدرال، یک درمان غیرتهاجمی را برای سرطان کبد در مراحل ابتدایی آن آزمایش کنند.

این پژوهش به سرپرستی پروفسور “آلن ویگ”(Alan Wigg)، استاد دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی “دانشگاه فلیندرز”(Flinders University) استرالیا انجام شده است‌. آزمایش پرتودرمانی موسوم به “SABR”، یک روش غیرتهاجمی است که امکان ارسال دقیق دوزهای بالایی از پرتوها را فراهم می‌کند.

در حال حاضر برای درمان “کارسینوم هپاتوسلولار”(HCC) که رایج‌ترین نوع سرطان کبد است، یک درمان حرارتی به کار می‌رود که در آن از دمای شدید برای برداشتن تومور سرطانی استفاده می‌شود و درمان مستقیما با استفاده از سوزن به تومور وارد می‌شود. 

پروفسور ویگ گفت: مراقبت همیشه موفقیت‌آمیز نیست زیرا سرطان در بیش از ۳۰ درصد موارد ممکن است دوباره رخ دهد و تعدادی از افراد به دلیل اندازه تومور، در وهله اول نمی‌توانند به درمان دسترسی داشته باشند.

ویگ ادامه داد: از سوی دیگر، پرتودرمانی SABR، یک روش پرتودرمانی نسبتا جدید است که پیشتر با موفقیت برای درمان تعدادی از سرطان‌های دیگر استفاده شده اما هنوز به طور گسترده برای درمان سرطان‌های کبد مورد استفاده قرار نگرفته است.

وی افزود: این روش غیرتهاجمی به واسطه هدف قرار دادن تومور با پرتوها از زوایای گوناگون انجام می‌شود که امکان ارائه دوز بالا، درمان دقیق و کاهش آسیب به بافت‌های سالم اطراف را طی سه تا پنج جلسه فراهم می‌کند.

این پروژه که با همکاری متخصصان برجسته خون‌شناسی، پرتودرمانی و رادیولوژیست‌ها در ۱۶ مرکز درمان کبد استرالیا انجام می‌شود، یک بررسی تصادفی‌ و کنترل‌شده را برای مقایسه درمان غیرتهاجمی با استانداردهای کنونی انجام خواهد داد و ممکن است بتواند به تغییر درمان کمک کند.

ویگ خاطرنشان کرد: در حال حاضر، روش SBRT، یک روش تجربی در نظر گرفته می‌شود و تنها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که درمان‌های صف اول شکست بخورند. با وجود این، بررسی‌های ابتدایی نشان داده‌اند که این درمان می‌تواند با عوارض جانبی بسیار کم به کنترل تومورها بپردازد و به مواردی برسد که به دلیل اندازه تومور یا محل قرار گرفتن آن، قابل درمان نیستند.

پژوهشگران می‌گویند که با افزایش میزان سرطان کبد در سراسر استرالیا، بسیار مهم است که بهترین درمان اثبات شود و مورد استفاده قرار بگیرد.

پروفسور ویگ گفت: میزان سرطان کبد در ۳۰ سال گذشته افزایش یافته است که دومین افزایش قابل توجه در میان انواع سرطان به شمار می‌رود. این در حالی است که میزان مرگ و میر ناشی از این سرطان، بیشترین افزایش را در بین سرطان‌ها داشته است.

کارسینوم هپاتوسلولار، سرطانی با احتمال کم زنده ماندن بیمار به شمار می‌رود که با شیوع سریع در حال افزایش است. بنابراین، یافتن راهی برای بهبود نتایج درمان در بیماران حیاتی است.
روش SABR می‌تواند کنترل تومور را بهبود ببخشد. توانایی آن برای ارائه به صورت سرپایی و در جلسات درمانی کمتر به این معنی است که احتمالا مقرون به صرفه است و می‌تواند به سرعت در عمل بالینی به کار گرفته شود.

این آزمایش پنج ساله، در سال جاری در همه ایالت‌های اصلی استرالیا آغاز خواهد شد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29