درخواست تأخیر در اهدای مدال فیلدز به خاطر جنگ روسیه و اوکراین

بیش از ۱۰۰ عضو انجمن‌های ریاضی، به دلیل جنگ روسیه و اوکراین، تاخیر در برگزاری بزرگترین رویداد ریاضی و اهدای مدال فیلدز را خواستار شدند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، ریاضیدانان در پی حمله روسیه به اوکراین، لغو بزرگترین کنفرانس ریاضی جهان را خواستار شدند.

“کنگره بین‌المللی ریاضیدانان” (ICM)، اعطای “مدال فیلدز” (Fields medal) را بر عهده دارد که اغلب به آن “جایزه نوبل ریاضیات” می‌گویند. این مراسم، هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود و در حال حاضر قرار است در ماه جولای در سن پترزبورگ روسیه برگزار شود.”

بیش از ۱۰۰ سخنران و عضو انجمن ریاضی دعوت‌شده از سراسر جهان، در نامه‌ای مشترک، از سازمان‌دهندگان این رویداد خواستند تا کنفرانس را لغو کنند یا به تعویق بیندازند.

آنها باور دارند که کنگره بین‌المللی ریاضیدانان را نمی‌توان در چارچوب یک جنگ بالقوه برگزار کرد که بسیاری از ریاضیدانان را از مشارکت محروم می‌کند و ممکن است به جای متحد کردن، جامعه ریاضی را تقسیم کند.

“اتحادیه بین‌المللی ریاضیات” (IMU) در ۲۴ فوریه، بیانیه‌ای را منتشر کرد مبنی بر این که در حال ارزیابی موقعیت است، اما تصمیمی نگرفته است. این پاسخ، خشم جامعه ریاضی را برانگیخته است.

گروهی از ریاضیدانان اوکراینی می‌گویند که سکوت اتحادیه بین‌المللی ریاضیات، فایده‌ای ندارد. به گفته این گروه، لغو زودتر کنگره بین‌المللی ریاضیدانان پیش از تشدید تنش نظامی، می‌توانست پیامی را برای روسیه ارسال کند.

“آندری گوگولیف” (Andrey Gogolyev)، پژوهشگر “دانشگاه ایالتی اوهایو” (Ohio State University) و از اعضای این گروه گفت: کنگره بین‌المللی ریاضیدانان نمی‌تواند سیاست را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهد، اما ما تلاش کرده‌ایم تا کمی برای جلوگیری از این نتیجه تلاش کنیم. اگر رژیم روسیه زودتر این پیام‌ها را دریافت می‌کرد، شاید امروز این اتفاق نمی‌افتاد.

همچنین، این گروه گفت که عدم واکنش جامعه جهانی تا این هفته ناامیدکننده بود. “ماشا ولاسنکو” (Masha Vlasenko)، پژوهشگر “آکادمی علوم لهستان” (Polish Academy of Sciences) در ورشو گفت: نام ریاضیدانان بسیار معروفی را در نامه خواهید یافت. امروز همه می‌توانند در مورد این موضوع صحبت کنند، اما یک تفاوت بزرگ وجود دارد. این موضوع برای ما بسیار ناراحت‌کننده است.

به نظر بسیاری از ریاضیدانان، ممکن است اتحادیه بین‌المللی ریاضیات اعلام کند که کنگره برگزار نمی‌شود. در این میان فقط موضوع زمان مطرح است. انجمن‌های ملی ریاضی در آمریکا، انگستان، فرانسه، سوئد، دانمارک، لهستان و لیتوانی همگی به تعویق افتادن کنگره را خواستار شده‌اند.

تبادل بین‌المللی برای رشد ریاضیات ضروری است. “روث چارنی” (Ruth Charney)، رئیس “انجمن ریاضی آمریکا” (AMS) گفت: کنگره بین‌المللی ریاضیدانان، فرصتی منحصر به فرد برای حمایت از این ارتباطات فراهم می‌کند، اما نه در شرایط کنونی. انجمن ریاضی آمریکا، برنامه‌ای برای اعزام نمایندگانی به نشست سن پترزبورگ ندارد. ما از اتحادیه بین‌المللی ریاضی می‌خواهیم که کنگره بین‌المللی ریاضیدانان را در جولای ۲۰۲۲ در روسیه برگزار نکند.

کنگره بین‌المللی ریاضیدانان و اتحادیه بین‌المللی ریاضیات هنوز پاسخی به این نظرات نداده‌اند.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.