اثر هنرمند ایرانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

نمونه اولیه “گالری ماه” حاوی ۶۴ اثر هنری به ایستگاه فضایی رسید و در میان این آثار، اثر “هادی میلانی” پژوهشگر فضا، مدیر برنامه کارآفرینی فضایی در موسسه نوآوری و پایداری اروپا، یکی از چهره‌های برتر و تاثیرگذار زیر ۳۰ سال دنیا به انتخاب مجله “فوربز” و کاندیدای فضانوردی نیز دیده می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای باری “سیگنوس” متعلق به شرکت هوافضا و صنایع دفاعی آمریکایی “نورثروپ گرومن” در ساعت ۷:۰۲ صبح روز گذشته به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵:۳۲ به وقت ایران) به ماژول “یونیتی” ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد.

شرکت “نورثروپ گرومن” و “ناسا” روز شنبه فضاپیمای باری “سیگنوس” را سوار بر موشک “آنتارس” طی هفدهمین ماموریت خدماتی تجاری تامین مجدد ایستگاه فضایی از مرکز پرواز “ولوپس” به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب کردند و این فضاپیما دوشنبه به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید. با تکمیل این ماموریت بیش از ۳۷۰۰ کیلوگرم تجهیزات و آزمایش‌های علمی در اختیار خدمه ایستگاه فضایی قرار گرفت.

در حال حاضر پنج فضاپیما از جمله “کرودراگون” متعلق به شرکت “اسپیس‌ایکس”،  فضاپیمای باری “سیگنوس” متعلق به شرکت “نورثروپ گرومن” و فضاپیمای “سایوز MS-۱۹” متعلق به روسیه و فضاپیماهای “پروگرس ۷۹ ” و “پروگرس ۸۰” در ایستگاه فضایی بین‌المللی پهلو گرفته‌اند.

تجهیزات و آزمایش‌های ارسالی جدید به ایستگاه فضایی بین‌المللی عبارت است از: تجهیزات یک مطالعه که طی آن اثرات یک دارو بر سلول‌های سرطان سینه و پروستات مورد بررسی قرار می‌گیرد، بررسی تجهیزات احتراق جدید، بررسی آزمایش شرکت مراقبت‌های شخصی آمریکایی “کولگیت-پالمولیو”(Colgate-Palmolive)  که طی آن روند تسریع پیری پوست در شرایط ریزگرانش مورد بررسی قرار خواهد گرفت، آزمایش باتری ثانویه لیتیوم-یونی که قادر به عملکرد ایمن و پایدار در دمای بسیار بالا و در محیط خلا است، حسگرهای هیدروژنی جدیدی که برای سیستم تولید اکسیژن ایستگاه فضایی بین‌المللی آزمایش خواهند شد، سیستمی که روش‌های کشت هیدروپونیک و آیروپونیک را برای رشد گیاهان آزمایش خواهد کرد و به دانشمندان اجازه خواهد داد رشد ریشه را از طریق ویدئو و تصاویر ثابت مشاهده کنند و یک سخت افزار که فضانوردان باید آن را در طول پیاده‌روی فضایی که در آینده انجام خواهد شد، نصب کنند.

اما در میان همه این تحقیقات علمی و تدارکات جدید ارسالی به ایستگاه فضایی بین‌المللی، یک جعبه کوچک ارغوانی حاوی نخستین بسته فرهنگی میان‌سیاره‌ای نیز قرار داشت.

این بسته ملقب به “گالری ماه”، مجموعه‌ای ۶۴تایی از آثار هنری مینیاتوری است که هر کدام حدود یک سانتی‌متر مکعب هستند.

این بسته، نمونه اولیه یک محموله آزمایشی است که راه را برای ارسال یک گالری مشابه به سطح ماه هموار می‌کند.

“آنا سیتنیکووا” متصدی این محموله و یکی از بنیانگذاران “بنیاد گالری ماه” در بیانیه‌ای گفت: ما از اینکه “گالری ماه” اولین سفر خود را به کیهان انجام می‌دهد، بسیار هیجان زده هستیم. ما امیدواریم که این ماموریت چیزهای زیادی در مورد شرایط فضا به ما بیاموزد و الهام‌بخش هنرمندان برای ماموریت بعدی ما به کره ماه باشد، زیرا ما به دنبال گسترش گفتگوهای فرهنگی خود به دورترین نقاط اکتشاف انسانی هستیم.

این آثار هنری که در یک شبکه هشت در هشت چیده شده‌اند، از نظر ماده تشکیل دهنده و شکل و قالب متفاوت هستند. از آثار چاپ دو بعدی شده گرفته تا اشیاء شناور و آزاد سه بعدی و همچنین یک حکاکی واقعیت افزوده، همگی از جمله آثار موجود در این گالری در ایستگاه فضایی هستند که برخی از بارزترین آنها شامل “المنتو” یک اثر هنری مفهومی ساخته “هادی میلانی”، یک گوی سنگی آبی که نماد سیاره زمین است و یک گوی سنگی خاکستری ساخته شده با خاک ماه است.

اثر هنرمند ایرانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

“المنتو”(ELEMENTO) ساخته “هادی میلانی” سازه‌ای چاپ سه بعدی شده از آلیاژ رودیومپلاتین با درجه فضایی است که همان آلیاژی است که برای ساخت نازل موشک و جرقه‌زن جت استفاده می‌شود.

“میلانی” می‌گوید: این سازه دارای ۱۲۰ قسمت مساوی است که در آنها نمونه‌هایی از تمام عناصری که به طور طبیعی روی زمین یافت می‌شوند، قرار داده شده و همه مملو از اطلاعاتی هستند که به خود زمین شبیه است.

اثر هنرمند ایرانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

“هادی میلانی” برنامه کارآفرینی فضایی را در موسسه اروپایی نوآوری و پایداری هدایت می‌کند. “میلانی” در پروژه‌های فضایی متعددی با آژانس فضایی آلمان، ناسا و آژانس فضایی اروپا همکاری کرده است. وی به عنوان کاندیدای دانشمند-فضانورد برای پرواز به مدار نزدیک زمین انتخاب شده است و در سال ۲۰۱۷ توسط آژانس فضایی اروپا به عنوان “برترین محقق جوان” انتخاب شد. “میلانی” یک هنرمند نیز هست و همانطور که شاهد آن هستیم، یکی از آثار هنری او هم اکنون به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفته است.

“میلانی” در صفحه اینستاگرام خود با یک پست و استوری، اشتیاق خود به قرار گرفتن اثرش در ایستگاه فضایی را ابراز کرده است. وی در حاشیه پستی که از “گالری ماه” به اشتراک گذاشته، نوشته است: بدون شرح. این هنوز هم برای من غیر قابل باور(سوررئال) است.

اثر هنرمند ایرانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

اثر هنرمند ایرانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

همچنین همراه آنها یک آلبوم موسیقی به سبک راک از یک گروه هلندی روی یک میکروتراشه قرار گرفته است.

اثر هنرمند ایرانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

اثری به نام “آب روی ماه” اثر “لورنزو ویسیدی بلوئر” شامل قطرات آبی که در یک مکعب به صورت معلق قرار گرفته‌اند نیز در این گالری دیده می‌شود.

یک اثر دیگر به نام “نامه‌ای به ماهواره سامباندیلا” اثر “مارکوس نیوستتر” یک کاغذ زیگزاگی تا شده با نقاشی جوهر است که نمایانگر بخشی از یک زمین خیالی در یک طرف و یک پیام کد مورس که با دست نوشته شده در طرف دیگر است.

“ماهواره سامباندیلا” یک تاسواره رصدی زمین متعلق به آفریقای جنوبی است که در سال ۲۰۱۱ از ادامه فعالیت بازماند. این نامه در حالی که می‌توان این تاسواره را ردیابی کرد، اما نمی‌توان با آن ارتباط برقرار کرد و تصاویرش را دریافت کرد، تلاشی سنتی برای برقراری ارتباط با آن است.

فهرست کاملی از هنرمندان و آثار هنری “گالری ماه” در وب‌سایت www.moongallery.eu قابل مشاهده است.

اثر هنرمند ایرانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

“گالری ماه” در یک ماژول تحقیقاتی قرار دارد که توسط شرکتی به نام “نانورکس”(Nanoracks) که یک شرکت خدمات فضایی مستقر در تگزاس است، ساخته شده است. این آثار هنری که به صورت آزادانه درون این ماژول شناور هستند، به عنوان اهداف متحرک برای تست‌های عملکرد دوربین این شرکت عمل خواهند کرد.

این گالری طیف وسیعی از مواد و رفتارها را برای ارزیابی توانایی دوربین فراهم می‌کند و در ازای آن، هنرمندان این آثار این فرصت را خواهند داشت تا عملکرد خلاقیت‌های خود را در شرایط ریزگرانش فضا مشاهده کنند.

“اسکات رودریگز” معاون برنامه‌ریزی این شرکت می‌گوید: اشتیاق دست اندرکاران پروژه “گالری ماه” و اوج تلاش‌های آنها نشان می‌دهد که هنر و علم در فضا نباید متقابل یکدیگر باشند.

وی افزود: درس‌هایی که ما از این تلاش در مورد مهار، پویایی مواد و تصویرسازی پیشرفته می‌آموزیم به طراحی آزمایش‌های آینده و اجرای هدف نهایی ایجاد اولین گالری هنری در کره ماه کمک خواهد کرد.

برنامه‌ریزی شده است که نسخه نهایی “گالری ماه” حاوی ۱۰۰ اثر هنری در سال ۲۰۲۵ به کره ماه ارسال شود.

همچنین گالری کنونی تا ۱۰ ماه آینده در مدار زمین و درون ایستگاه فضایی بین‌المللی باقی خواهد ماند.

در کتیبه روی این گالری آمده است: هر قطعه در این گالری کوچک با یک مأموریت بزرگ، معنای فرهنگ مشترک بشری را تداعی می‌کند. اینکه ما به دور از سطح سیاره خود، مرزها و تفاوت‌های غنی آن، فرهنگ انسانی را چگونه تعریف می‌کنیم؟ چه ایده‌هایی را می‌خواهیم در آینده ترویج کنیم و چه ایده‌هایی را می‌خواهیم پشت سر بگذاریم؟

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29