یادی از فضانورد سابق ناسا در ایستگاه فضایی

فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی با انتشار فیلمی در سالگرد سفر اولین آمریکایی به مدار، از فضانورد حاضر در این ماموریت یاد کردند.

به گزارش ایسنا، جان هرشل گلن متولد ۱۸ ژوئیه ۱۹۲۱ اولین آمریکایی بود که به مدار زمین‌ سفر کرد. در فیلم زیر چهار فضانورد ناسا در این مورد صحبت می‌کنند.

 سلام و درود از ایستگاه فضایی بین‌المللی. من فضانورد ناسا مارک وندهی(Mark Vande Hei) هستم و همراه من فضانورد ناسا کایلا بارون(Kayla Barron)، راجا چاری(Raja Chari) و تام مارشبرن (Thomas Marshburn) حضور دارند. ۶۰ سال قبل در تاریخ ۲۰ فوریه سال ۱۹۶۲ یکی از فضانوردان اصلی برنامه فضایی مرکوری به عنوان اولین آمریکایی سوار بر کپسول “فرندشیپ هفت” (Friendship Seven) به مدار زمین رفت.

در این ماموریت، گلن تنها سه دور زمین را در عرض کمتر از پنج ساعت چرخید اما سه هدف مهم برای قرار دادن یک فضاپیمای دارای خلبان در مدار  یعنی مشاهده عملکرد انسان در چنین شرایطی و بازگرداندن این فرد و فضاپیما در سلامت به زمین را به انجام رساند.  

پروازهای آلن شپرد و گاس گریسوم(Gus Grissom) در ماموریت‌های زیرمداری در سال ۱۹۶۱ توانایی پرتاب را به اثبات رساند اما سوالات در مورد اینکه آیا بدن انسان می‌تواند دوره‌های طولانی‌تر بی‌وزنی را تحمل کند یا خیر همچنان باقی مانده بود. ماموریت پیشگامانه جان گلن این تردیدها را از بین برد و در ماه بزرگداشت تاریخ سیاه‌پوستان(black history month)، ماموریت فرندشیپ هفت، رویداد بزرگ دیگری را در تاریخ ناسا رقم زد. به دلیل پیچیدگی‌های پرواز و بیزاری گلن از واگذار کردن معادلات پیچیده ریاضی به ماشین‌ها کاترین جانسون این کار را انجام داد. گلن شخصا از جانسون خواست تا محاسبات مسیر مداری را برای ماموریت فرندشیپ هفت به انجام برساند.

همه‌ی ما در ایستگاه فضایی بین‌المللی به جان گلن برای دستاوردهای چشمگیرش در سال ۱۹۶۲ و زمانی که در سال ۱۹۹۸ با شاتل فضایی دیسکاوری به فضا رفت و همچنین خدمات برجسته او در سنای آمریکا افتخار می‌کنیم. به خاطر تلاش‌های او ما بار دیگر به ماه بازمی‌گردیم و به مریخ و فراتر از آن سفر خواهیم کرد.

انتهای پیام 

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29