رکوردشکنی مریخ‌نورد “استقامت”

مریخ‌نورد “استقامت” با طی کردن مسافتی طولانی در سیاره سرخ، رکوردشکنی کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، مریخ‌نورد استقامت با کمک سیستم خودران خود مسافتی ۸۰۰ فوتی (۲۴۴ متری) را پیمود.

به گفته‌ی آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا(JPL)، عملکرد سیستم خودران “استقامت” در مریخ بسیار عالی بوده است.

این ماموریت که هنوز یک سال زمینی از آن در مریخ نگذشته است، رکورد جدیدی را برای مریخ‌نوردهای روی سیاره سرخ رقم زد.

این مریخ‌نورد در توییتر خود گزارش داد که در روز جمعه چهارم فوریه طولانی‌ترین رانندگی خود را انجام داده است و در یک روز مریخی ۲۴۵.۷۶ متر را پیموده است.

به گفته‌ی ناسا رکورد قبلی متعلق به مریخ‌نورد “فرصت”(Opportunity) بوده است که در سال ۲۰۱۵ موفق به پیمودن ۲۱۴ متر در یک روز شد.

“استقامت” چندین هفته در جای خود ثابت مانده بود تا مشکل نمونه سنگی که جمع‌آوری کرده بود را رفع کند. سنگ‌های مریخ به طور موقت در “گلوی” دستگاه گیر کرده بودند. اکنون که این مشکل رفع شده است، “استقامت” پیش از آغاز سفر چند کیلومتری خود به سمت یک دلتای نزدیک، به انجام جستجوی‌های آخر می‌پردازد.

محققان در روز ۳۱ ژانویه در پستی اعلام کردند: تیم علمی سخت مشغول آماده‌سازی برای مرحله بعدی عملیات علمی هستند که طی آن به سمت یک دلتای غربی می‌رویم.

دلتاها مکان‌هایی هستند که پیش‌تر آب در آن‌ها جریان داشته است و می‌توانند محیطی غنی برای انجام ماموریت نهایی این مریخ‌نورد و جمع‌آوری نمونه‌هایی ممکن است حاوی میکروب‌های باستانی باشند، فراهم کند.

مریخ‌نورد استقامت در روز ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۱ بر روی سطح مریخ فرود آمد تا به جستجوی دهانه جزرو بپردازد. این مریخ‌نورد یک بالگرد مریخی نیز به نام نبوغ با خود به همراه دارد که تاکنون ۱۹ پرواز موفقیت‌آمیز داشته است.

یکی از اهداف اصلی مریخ‌نورد استقامت جستجوی نشانه‌هایی از حیات باستانی در سیاره سرخ است. این مریخ‌نورد ویژگی‌های زمین‌شناختی و آب‌وهوای گذشته مریخ‌ را مشخص می‌کند و راه را برای کاوش سیاره سرخ باز می‌کند و همچنین اولین ماموریتی خواهد بود که گرد و غبار و سنگ‌های مریخی را جمع‌آوری و ذخیره می‌کند.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29