سیستمی برای انبار کردن ۱۰۰ هزار ساله زباله‌های هسته‌ای

در حالی که انرژی هسته‌ای می‌تواند برای کمک به جهان برای دور شدن از مصرف سوخت‌های فسیلی ضروری باشد، کشور سوئد سیستم جدیدی را راه‌اندازی کرده است که زباله‌های مرگبار هسته‌ای را به مدت صد هزار سال ذخیره می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، انرژی هسته‌ای شکل قدرتمندی از انرژی است که به ما امکان تولید برق پاک را می‌دهد. با این حال، دفع ضایعات و زباله‌های خطرناکی که تولید می‌کند، دشوار است و دلیل این امر اغلب این است که انرژی هسته‌ای آنطور که باید توسعه نیافته است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تخمین زده می‌شود که در حال حاضر حدود ۳۷۰ هزار تن سوخت هسته‌ای مصرف‌ شده در انبارهای موقت در سراسر جهان وجود دارد.

اکنون‌ دولت سوئد به تازگی طرحی از سوی شرکت مدیریت سوخت هسته‌ای و ضایعات سوئدی موسوم به “SKB” برای توسعه تأسیسات ذخیره‌سازی که سوخت هسته‌ای مصرف‌ شده و بسیار پرتوزای این کشور را تا ۱۰۰ هزار سال آینده ایمن نگه می‌دارد، تصویب کرده است.

این یک تصمیم تاریخی است که شرکت “SKB” را قادر می‌سازد زباله‌های هسته‌ای را دفع کند. “یوهان دشت” مدیر عامل “SKB” در یک بیانیه گفت: ما اکنون مشتاق اجرای بزرگترین پروژه حفاظت از محیط زیست سوئد هستیم.

پروژه جاه‌طلبانه “SKB” بیش از ۴۰ سال است که در حال انجام است و با همکاری کارشناسان دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و موسسات آموزش عالی در سوئد و سراسر جهان همراه بوده است. همچنین توسط سازمان ایمنی پرتوی سوئد و دیوان زمین و محیط زیست به دقت بررسی شده است تا اطمینان حاصل شود که سخت‌ترین الزامات ایمنی را هم برای انسان و هم برای محیط زیست برآورده می‌کند.

این پروژه علاوه بر مقابله ایمن با زباله‌های هسته‌ای، حدود ۱۵۰۰ شغل ایجاد می‌کند. شرکت “SKB” اکنون در انتظار تکمیل فرآیند صدور مجوز دیوان زمین و محیط زیست و دریافت مجوزهای مناسب از سازمان ایمنی پرتوی سوئد است.

پس از انجام تمام این مراحل، ساخت این تاسیسات حدود ۱۰ سال طول خواهد کشید. اگرچه سوئدی‌ها در سال ۱۹۸۰ به حذف تدریجی انرژی هسته‌ای رای داده بودند، اما نظر آنها در مورد شکل انرژی تغییر کرده است و اکنون به عنوان یک گام اساسی برای پایان دادن به اتکای این کشور به سوخت‌های فسیلی تلقی می‌شود و بیش از پیش مورد استقبال شهروندان سوئدی قرار گرفته است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29