کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های خودایمنی با مصرف یک ترکیب خاص

محققان آمریکایی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند مصرف ویتامین D و مکمل‌های روغن ماهی ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های خودایمنی، رُماتیسم مفصلی، پسوریازیس و تیروئید را کاهش دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اس تی دی، مطالعه‌ای که اخیرا توسط محققان دانشگاه “هاروارد” انجام شده حاکی از آن است که مصرف روزانه مکمل‌های ویتامین D یا ترکیبی از ویتامین D و روغن ماهی امگا ۳، ممکن است بتواند خطر ابتلا به بیماری‌های خودایمنی را کاهش دهد و تاثیر این موارد حتی پس از دو سال نیز  دیده خواهد شد.

با توجه به اینکه این مکمل‌ها مناسب و غیرسمی هستند و هیچ درمان موثر شناخته شده دیگری برای کاهش میزان بیماری‌های خودایمنی وجود ندارد، محققان می‌گویند این یافته‌ها از اهمیت بالینی بالایی برخوردارند.

بیماری خودایمنی زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم دفاعی طبیعی بدن به اشتباه به سلول‌های طبیعی حمله کند. رُماتیسم مفصلی، پسوریازیس و تیروئید از شایع‌ترین بیماری‌های خودایمنی هستند که با افزایش سن، به ویژه در بین زنان افزایش می‌یابد.

ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ مشتق شده از غذاهای دریایی هر دو اثر مفیدی بر التهاب و ایمنی دارند، اما هیچ کارآزمایی تصادفی بزرگی آزمایش نکرده است که آیا این مکمل‌ها می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی را کاهش دهند یا خیر.

بنابراین محققان تصمیم گرفتند تاثیر ویتامین D و مکمل‌های روغن ماهی امگا ۳ را بر میزان بیماری‌های خودایمنی در ۲۵ هزار و ۸۷۱ بزرگسال آمریکایی(میانگین سنی ۶۷ سال، ۵۱ درصد زن، ۷۱ درصد سفیدپوست غیر هیسپانیک) آزمایش کنند. ‍هیسپانیک صفتی است که به مردم اسپانیایی‌زبان یا پرتغالی‌زبان به ویژه در آمریکای لاتین اطلاق می‌شود.

شرکت کنندگان هنگامی که به کارآزمایی ملحق شدند، اطلاعاتی در مورد سن، قومیت، منطقه محل سکونت، درآمد، تحصیلات، سبک زندگی، وزن، تاریخچه پزشکی، رژیم غذایی و مصرف مکمل ارائه کردند. سطح ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ خون آنها نیز اندازه گیری شد.

سپس شرکت‌کنندگان به‌طور تصادفی ویتامین D(۲۰۰۰ واحد بین‌المللی در روز) یا دارونمای همسان و اسیدهای چرب امگا ۳(۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز) یا دارونمای همسان دریافت کردند و از آنها خواسته شد که هر بیماری خودایمنی تشخیص داده‌ شده را طی یک دوره متوسط ​​۵.۳ ساله گزارش کنند.  

این بیماری‌ها شامل رُماتیسم مفصلی، پلی میالژی روماتیکا(درد و سفتی در عضلات اطراف شانه، گردن و باسن)، بیماری تیروئید و پسوریازیس و غیره بودند.

در طول دوره کامل کارآزمایی، یک بیماری خودایمنی تایید شده در ۱۲۳ شرکت‌کننده در گروه ویتامین D در مقایسه با ۱۵۵ شرکت‌کننده در گروه دارونما تشخیص داده شد. در گروه اسیدهای چرب امگا ۳، ۱۳۰ مورد تایید شده بود و درگروه دارونما ۱۴۸ مورد تشخیص داده شد. با این حال پس از بررسی‌ها، نتایج آزمایشات نشان دادند که مکمل‌های اسید چرب امگا ۳ به طور قابل‌توجهی میزان آن بیماری‌ها را تا ۱۸ درصد در مقایسه با دارونما کاهش دادند که نشان‌دهنده تأثیر بالای مصرف طولانی‌تر مکمل‌ها است. محققان اظهار کردند هر دو مکمل ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ در مقایسه با دارونما به تنهایی میزان ابتلا به بیماری خود ایمنی را حدود ۳۰ درصد کاهش دادند.

محققان می‌گویند که این اولین شواهد مستقیمی است که نشان می‌دهد مصرف روزانه مکمل با هر یک از این داروها یا ترکیبی از ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ ، به مدت پنج سال در میان بزرگسالان مسن آمریکا باعث کاهش بروز بیماری‌های خودایمنی می‌شود و پس از دو سال اثر واضح‌تری دارد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29