توسعه آزمایشگاهی به اندازه یک کوله پشتی!

محققان دانشگاه کوئین مری لندن(QMUL) از توسعه آزمایشگاهی برای آزمایش کووید-۱۹ خبر دادند که قیمت آن تنها ۵۱ دلار است و در یک کوله پشتی جای می‌گیرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اس تی دی، در مطالعه جدیدی که در مجله “پلاس وان”(PLOS ONE) منتشر شده است، دانشمندان دانشگاه “کوئین مری” لندن از ایجاد یک کوله پشتی مجهز که امکان انجام آزمایش کووید-۱۹ را دارد، خبر دادند. محققان در این مطالعه نشان دادند که رویکرد آزمایشگاه در یک کوله پشتی(lab-in-a-backpack) آنها به اندازه آزمایش‌های تجاری در دسترس کووید-۱۹ در تشخیص کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲، موثر است.

ساخت این کیت آزمایشی جمع و جور، نسبتا ارزان و کم خرج است و در مجموع نیز این کوله پشتی ۵۱ دلار قیمت دارد و می‌تواند یک راه حل جایگزین مناسب برای کشورهای فقیر و کم منابع یا مناطق دورافتاده با دسترسی کم به آزمایشگاه‌های مجهز یا پرسنل آموزش دیده برای پردازش نمونه‌ها باشد.

این کیت آزمایشی بر اساس یک آزمایش ساده و غیرتهاجمی کووید-۱۹ موسوم به “LAMP ” توسعه یافته است و از یک سخت افزار کم هزینه از جمله سانتریفیوژ ساخته شده از هارد دیسک‌های بازیافتی رایانه برای پردازش نمونه‌ها استفاده می‌کند.

آزمایش LAMP یک آزمایش جایگزین پذیرفته شده برای آزمایش معمول PCR است و حساسیت مشابهی نیز دارد اما برخلاف آزمایش PCR به چرخه دما نیازی ندارد. این امر به این آزمایش اجازه می‌دهد تا تنها با حداقل تجهیزات و معرف‌ها قابل انجام باشد. از آنجایی که تست LAMP از نمونه‌های بزاق استفاده می‌کند به همین دلیل نیاز به گرفتن سواب بینی که تهاجمی و ناراحت کننده است، نیست.

با این حال، هزینه‌های بالای تست‌های LAMP تجاری در دسترس و همچنین تجهیزات آزمایشگاهی گران‌قیمت مورد نیاز برای انجام آنها، به این معنی است که روش‌های تجاری فعلی برای مناطق دور یا آزمایش در خانه مناسب نیستند.

آزمایش منظم بخش مهمی از تلاش‌های جهانی برای مدیریت همه‌گیری کووید-۱۹ است و امید است راه‌حل‌های آزمایش کم‌هزینه مانند این بتواند به بهبود دسترسی به آزمایش سریع و موثر کووید-۱۹ در سراسر جهان کمک کند. به گفته محققان، گام‌های بعدی شامل قابل‌فهم‌تر کردن دستورالعمل‌های این کیت آزمایشی است تا افراد بتوانند بدون در نظر گرفتن تجربه یا زبان‌شان از آن استفاده کنند.

پروفسور “استویان اسموکوف”(Stoyan Smoukov)، استاد مهندسی شیمی در دانشگاه کوئین مری لندن گفت: گرچه این رویکرد نویدبخش است اما قبل از پیاده سازی سیستم در محیط‌های واقعی، به بررسی بیشتری نیاز است.

“امیلی لین”(Emily Lin) نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: در این مطالعه با استفاده از روش تست LAMP و یک سانتریفیوژ ارزان قیمت، ما روشی ارزان، سریع و دقیق برای تشخیص کووید-۱۹ ارائه کردیم. این نه تنها یک کیت آزمایشی با دوام و ارزان برای مناطقی مانند آفریقا محسوب می‌شود بلکه می‌تواند در مناطق غنی از منابع، به عنوان مثال در کلاس‌های درس دبیرستان برای نشان دادن نحوه آزمایش کووید-۱۹ نیز استفاده شود.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.