درخشش ۲ اختروش در فضا

ناسا تصویری از ۲ اختروش خیره‌کننده در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است.

به گزارش ایسنا،‌ ستاره‌شناسان به تازگی با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل موفق به کشف دو اختروش (quasar) شده‌اند که به نظر می‌رسد در حال ادغام و تبدیل شدن به یک جرم واحد کیهانی هستند.

اخترشناسان باور دارند اختروش‌ها که منابع نوری هستند و انرژی خود را از ابرسیاهچاله‌ها می‌گیرند، هسته‌ی دو کهکشان بزرگ در حال برخورد هستند.

اختروش‌های درون این تصویر تنها ۱۰ هزار سال نوری از یکدیگر فاصله دارند و زمانی که کهکشان‌های آنها با یکدیگر ادغام شود یک سیاهچاله‌ی بزرگ‌تر ایجاد می‌کنند.

اختروش‌ها نقش مهمی در تشکیل کهکشان‌ها ایفا می‌کنند. دانشمندان با مطالعه‌ی این دو اختروش می‌توانند ایده‌های جدید در مورد تشکیل کهکشان‌ها و سیاهچاله‌ها در کنار هم را آزمایش کنند.

هابل پروژه‌ی مشترک ناسا و آژانس‌ فضایی اروپا و کانادا است و بیش از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیش از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیش از ۱۸ هزار مقاله علمی براساس داده‌های آن منتشر شده است. هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می‌زند و در فاصله‌ی ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.