فعالیت غیرطبیعی سیستم ایمنی تا ۸ ماه پس از ابتلای طولانی به کووید-۱۹

تحقیقات جدید نشان می‌دهد بیمارانی که ابتلای طولانی مدت به کووید-۱۹ داشته‌اند، ۸ ماه پس از ابتلا فعالیت ایمنی غیرطبیعی از خود نشان می‌دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه جدید گزارش داده است که اختلالات سیستم ایمنی در بیمارانی که به مدت طولانی به کووید-۱۹ مبتلا بوده‌اند، تا هشت ماه پس از عفونت اولیه ادامه دارد.

تحقیقات دانشمندان استرالیایی نشان داد که ابتلای طولانی مدت به کووید با سطوح بالای زیست‌نشانگرهای ایمنی خاص مشخص می‌شود که قوی‌ترین شواهد عینی را تا به امروز از این بیماری مزمن ارائه می‌دهد. با این حال، محققان می‌گویند هنوز مشخص نیست که واکسیناسیون یا سویه امیکرون چه تأثیری بر کووید طولانی مدت خواهد داشت.

این مطالعه به طور سیستماتیک ۱۴۷ نفر را به مدت هشت ماه پس از ابتلا به عفونت حاد ویروس عامل کووید-۱۹ موسوم به “SARS-CoV-۲” مورد بررسی قرار داد. حدود ۲۰ درصد از گروه‌ها علائم کووید طولانی را در چهار ماه پس از عفونت اولیه تجربه کردند.

از همه افراد حاضر در این مطالعه در چند مرحله در طول مطالعه نمونه خون گرفته شد. محققان به نحوه واکنش سیستم ایمنی هر بیمار در ماه‌های پس از ابتلا علاقه‌مند بودند.

“چانساوات فتسوفان” یکی از نویسندگان این مطالعه جدید گفت: در انجام این تحقیق، ما به دنبال پروتئین در خون بودیم. این پروتئین‌ها یا نشانگرهای زیستی، شواهدی از فرآیند غیرعادی ناشی از یک بیماری هستند. ما ۳۱ نشانگر زیستی مختلف را که مشکوک بودیم توسط کووید-۱۹ تحریک شوند، تجزیه و تحلیل کردیم و زیرمجموعه کوچکی را شناسایی کردیم که با سندرم کووید طولانی مرتبط بود.

در مقایسه با یک گروه کنترل متشکل از افراد غیر آلوده یا افراد آلوده به سایر کروناویروس‌ها، شش زیست‌نشانگر ایمنی خاص به طور قابل‌توجهی در بیماران کووید-۱۹ افزایش یافت. تفاوت کمی در این سطوح نشانگر زیستی بین موارد طولانی کووید و موارد کووید بدون علائم پایدار تا چهار ماه پس از عفونت وجود داشت. اما از چهار ماهگی، این زیست‌نشانگرهای ایمنی در افراد غیر مبتلا به کووید طولانی شروع به کاهش کردند در حالی که در بیماران مبتلا به کووید طولانی مدت، بالا باقی ماندند.

به طور خاص، این تحقیق اشاره کرد که دو نوع سلول ایمنی شناخته شده به عنوان اینترفرون در مقایسه با سایر گروه‌های کنترل به طور قابل توجهی در گروه مبتلا به کووید طولانی پس از گذشت هشت ماه بالا باقی می‌ماند. این الگوی اختلال عملکرد سیستم ایمنی به قدری آشکار بود که محققان تنها با مطالعه زیست‌نشانگرهای ایمنی در نمونه خون توانستند به طور موثر یک بیمار مبتلا به کووید را با دقت ۸۰ درصد شناسایی کنند.

“فتسوفان” توضیح داد: ما سطوح بالایی از اینترفرون‌های نوع ۱ و نوع ۳ را یافتیم که انواع پروتئین‌هایی هستند که سلول‌ها در پاسخ به حضور یک ویروس می‌سازند. این اینترفرون‌ها معمولاً پس از رفع عفونت ناپدید می‌شوند، اما در بیماران مبتلا به کووید طولانی مدت متوجه شدیم که آنها برای مدت طولانی وجود دارند.

اینترفرون‌ها(Interferon) نوعی از پروتئین‌ها هستند که سلول‌های میزبان آلوده به ویروس آزاد می‌سازند و موجب تحریک سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن می‌شوند. اینترفرون‌ها از دسته سایتوکاین‌ها هستند. در واقع اینترفرون‌ها مولکول‌هایی در بدن هستند که با مقاوم ساختن سلول به حمله ویروسی، می‌توانند علیه آنها وارد عمل شوند. اینترفرون‌ها به خصوص در برابر عفونت‌های ویروسی مقاومت می‌بخشند و در واکنش‌های ایمنی طبیعی بدن، حتی در غیاب ویروس‌ها(مثلا در HIV و سرطان) شرکت دارند.

“فتسوفان” همچنین اشاره کرد که این تغییرات ایمنی مداوم با شدت عفونت اولیه مرتبط نیست. در حالی که کووید طولانی مدت در میزان بالایی برای کسانی که با این بیماری حاد در بیمارستان بستری شده‌اند، گزارش شده است و از ۱۰ تا ۳۰ درصد موارد خفیف، علائم کووید طولانی مدت را نشان می‌دهند.

این تحقیق جدید در گروهی از افراد واکسینه نشده که ابتدا در سال ۲۰۲۰ آلوده شده بودند، انجام شد. بنابراین در این مرحله مشخص نیست که آیا سویه‌های جدید مانند امیکرون یا برنامه‌های واکسیناسیون دو تا سه دوز به طور قابل‌توجهی بر این ویژگی‌های طولانی ایمونولوژیک تأثیر می‌گذارند یا خیر.

“دیوید درلی” یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه گفت: ما بسیار امیدواریم که با یک سویه خفیف‌تر یا با نرخ واکسیناسیون بالا، ابتلای طولانی مدت کمتری را ببینیم، اما قبل از اینکه بتوانیم این موضوع را به طور قطعی بگوییم، به داده‌های ایمنی بیشتری نیاز داریم. ما در حال حاضر در حال بررسی برخی از داده‌های موج سویه دلتا هستیم تا بفهمیم که آیا واکسیناسیون ممکن است احتمال ابتلای طولانی مدت کووید را کاهش دهد یا خیر.

مطالعه مشابهی از محققان، نشانگر زیستی ایمنی دیگری را بررسی کرد که تا شش ماه پس از عفونت اولیه به طور مداوم در بیماران مبتلا به کووید طولانی مدت افزایش یافته است. “دیپتی گورداسانی” محقق دانشگاه “کوئین مری” لندن که در این مطالعه جدید مشارکت نداشته است، می‌گوید که مشخص نیست این نوع اختلالات طولانی‌مدت در سیستم ایمنی به چه معناست، اما او آن را نگران‌کننده می‌داند.

وی می‌گوید: این که آیا این به دلیل تداوم ویروس است یا آنتی ژن ویروس یا خودایمنی پس از عفونت، هنوز مشخص نیست. این می‌تواند یکی از اینها یا حتی ترکیبی از اینها باشد، اما همه احتمالات باید بررسی شوند.

“گرگ دور” یکی از نویسندگان این مطالعه جدید می‌گوید ماه‌های آینده برای درک میزان ابتلای طولانی مدت به کووید-۱۹ توسط سویه امیکرون کلیدی خواهد بود. وی گفت که قابلیت انتقال گسترده امیکرون می‌تواند منجر به سطوح قابل توجهی از موارد ابتلای طولانی مدت به کووید-۱۹ شود.

این مطالعه جدید در مجله Nature Immunology منتشر شده است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.