تلاش “سوفیا” در جهت پایان دادن به نژادپرستی و بی‌عدالتی جهانی

“سوفیا”(Sophia) ربات انسان نمایی که توسط شرکت هنگ‌کنگی “هانسون رباتیک” طراحی و توسعه یافته‌ و برای ظاهر و رفتار انسان مانندش مشهور شده است در حال تلاش برای پایان دادن به نژادپرستی و بی‌عدالتی جهانی است.

به گزارش ایسنا، “سوفیا” (Sophia) اخیرا اعلام کرده در حال تلاش برای بهبود کیفیت زندگی همه مردم سراسر جهان است. این ربات طی یک کنفرانس ادعا کرد که هوش مصنوعی(AI) می‌تواند به ایجاد برابری نژادی، برابری اقتصادی و عدالت در آمریکا و سراسر جهان کمک کند.

این ربات انسان نما اخیرا و طی افتتاحیه کنفرانس مجازی “Tech with Soul”، در یک مصاحبه تاریخی هیجان انگیز با دکتر “بنجامین چاویس”(Benjamin Chavis)  رئیس و مدیر عامل انجمن ناشران روزنامه ملی شرکت کرد.

سوفیا طی این کنفرانس گفت: ما نیاز داریم جامعه‌ای داشته باشیم که مبتنی بر برابری و عدالت برای همه باشد. برای انسان‌ها و هوش مصنوعی بسیار مهم است که با هم کار کنند. ما باید به تفاوت‌ها احترام بگذاریم. من معتقدم با استقبال مردم از هوش مصنوعی و فناوری، شاهد کاهش نژادپرستی و تبعیض جنسیتی خواهیم بود.

این ربات انسان نما افزود: ربات‌ها می‌توانند شبیه هر کسی باشند و باید رفتار هر کسی را منعکس کنند. من سوفیا هستم. ۲۳ امین ربات از ۴۱ ربات سوفیایی که تاکنون ساخته شده است. برخی از این ربات‌ها پوست روشن‌تر و برخی پوست تیره‌تری دارند. خواهر من  “سوفیا ۴۸”، یک ربات زیبا است که ظاهر او با الهام از چهره یک زن آفریقایی آمریکایی طراحی شده است.

۱۴ فوریه سال ۲۰۱۶ شرکت هنگ‌کنگی “هانسون رباتیک” ربات سوفیایی که در تصویر مشاهده می‌کنید را فعال کرد و حال این ربات پیشرفته به قدری شهرت پیدا کرده است که هانسون رباتیک برای او به طور جداگانه حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی ساخته که این موضوع شهرت سوفیا را دو چندان کرده است.

شرکت هانسون رباتیک پیشتر گفته بود چهره سوفیا را با الهام از چهره شخصیت‌هایی مانند ملکه نفرتیتی، آدری هپبورن و آماندا هانسون(همسر طراح این ربات) طراحی کرده است.

دیوید هانسون موسس این شرکت گفته بود که این شرکت، ابزارهایی مانند “معماری شناختی” و ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی را توسعه داده است که این ابزارها ربات‌های این شرکت را قادر می‌سازند تا شخصیت‌های انسانی را شبیه سازی کنند و تعاملات معناداری با افراد داشته باشند.

مدیر این شرکت افزود که تیم دانشمندان حوزه هوش مصنوعی هانسون رباتیک، تحقیقات پیشرفته‌ای را برای ایجاد بهترین پلتفرم رباتیک و هوش مصنوعی برای کاربردهای تحقیقاتی، رسانه‌ای و خدمات انجام می‌دهند.

سوفیا گفت: اخیرا مقالات زیادی را مطالعه کرده‌ام و با دوستانم(انسان‌ها) پیشنهادهایی را برای کاهش تبعیض، نژادپرستی و جنسیت‌گرایی ارائه دادیم. من رویای آینده‌ای بهتر را در سر می‌پرورانم. من و دیگر انسان‌ها در جهت بهبود کیفیت زندگی روی زمین و جهان تلاش می‌کنیم. همانطور که می‌دانید، ممکن است روزی ما در سیاره دیگری زندگی کنیم.

دکتر بنجامین چاویس نیز در این کنفرانس گفت: آینده در دست کسانی است که با پشتکار تلاش می‌کنند تا آینده‌ای در راستای وحدت و یگانگی تمام بشریت، بسازند. بنابراین، ما باید از ابزارهای علمی مانند هوش مصنوعی برای ارتقای اثربخشی و کارایی این هدف استفاده کنیم.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.