“اورست” را از منظر ایستگاه فضایی بین‌المللی تماشا کنید

یکی از فضانوردان ناسا طی ماموریت خود موفق شده تا تصویر خیره‌کننده‌ای از اورست را از منظر ایستگاه فضایی بین‌المللی ثبت کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، “کوه اورست” (Mount Everest)، بلندترین کوه و همچنین بلندترین نقطه کره زمین است. “مارک وانده هی” (Mark Vande Hei)، فضانورد ناسا هنگامی که بیرون از “ایستگاه فضایی بین‌المللی” (ISS) بود، تصویر خیره‌کننده‌ای را از کوه اورست ثبت کرد.

وی در توئیت جدیدی نوشت: تصمیم من در سال جدید این است که تا آنجا که ممکن است بیرون بروم. آیا می‌توانید اورست را در این عکس پیدا کنید؟

بسیاری از کاربران توییتر، حدس‌های خود را در مورد این تصویر به اشتراک گذاشتند. چندین پاسخ درست بودند و برخی دیگر حتی به واقعیت نزدیک هم نبودند.

تصویر ثبت‌شده توسط وانده هی، رشته کوه بزرگ هیمالیا را نشان می‌دهد که در برف پوشیده شده است. رشته کوه هیمالیا از منظر ایستگاه فضایی بین‌المللی، به ریشه‌های درختان شباهت دارد که بیرون از زمین گسترش یافته‌اند اما اگر به وسط این تصویر نگاه کنید، اورست را خواهید دید.

وانده هی در ماه آوریل به همراه “اولگ نویتسکی” (Oleg Novitskly) و “پیوتر دوبروف” (Pyotr Dubrov)، فضانوردان روسی به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید. این سه فضانورد در ۹ آوریل با موشک “سایوز ام‌اس۱۸” (Soyuz MS-18) به فضا رفتند و وانده هی، به ماموریت “اکسپدیشن ۶۵” (Expedition 65) ملحق شد.

بسیاری از فضانوردان برای ثبت تصاویر شگفت‌انگیز از زمین، زمان زیادی را در فضا سپری کرده‌اند. یکی از آنها، “توماس پسکت” (Thomas Pesquet)، فضانورد “آژانس فضایی اروپا” (ESA) است.

"اورست" را از منظر ایستگاه فضایی بین‌المللی تماشا کنید

پسکت طی دومین ماموریت خود در ایستگاه فضایی بین‌المللی که از آوریل ۲۰۲۱ تا نوامبر ۲۰۲۱ انجام شد، حدود ۲۵۰ هزار عکس از زمین، ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضای اطراف آن ثبت کرد.

پسکت طی مصاحبه‌ای با ناسا در ۱۵ نوامبر گفت که این بار بیشتر از نخستین باری که در فضا بوده، عکس گرفته است.

وی خاطرنشان کرد که طی سفرش، بیش از ۲۴۵ هزار عکس گرفته و افزود که روند ثبت این تصاویر، دلهره‌آور است.

پسکت گفت: من فکر می‌کنم که عکس‌های زیادی را می‌توان ثبت کرد. من تعداد کمی از این تصاویر را ثبت کرده‌ام اما این بار بیشتر از نخستین ماموریتم عکس گرفته‌ام. هنوز فکر می‌کنم که کار زیادی برای من وجود دارد و نمی‌دانم که آیا می‌توانم به زودی به آنها برسم یا خیر.

پسکت خاطرنشان کرد که ارائه این اطلاعات، شخصا برای او مهم بوده است.

وی افزود: از منظر شخصی باید بگویم که به عنوان یک هوادار پرواز فضایی بزرگ شده‌ام و در دوره جوانی تشنه اطلاعات بودم. در آن زمان، چیز زیادی برای دیدن وجود نداشت و تنها کتاب یا مجله‌های معمولی در دسترس بود. ما در حال حاضر در زمان فوق‌العاده‌ای زندگی می‌کنیم که می‌توان همه چیز را در اینترنت تماشا کرد و ماموریت‌ها را تا حد امکان از نزدیک دنبال کرد. من واقعا از به اشتراک‌گذاشتن این تصاویر با همه لذت می‌برم.

"اورست" را از منظر ایستگاه فضایی بین‌المللی تماشا کنید

پسکت ادامه داد: من فکر می‌کنم که مسئولیتی برای به اشتراک گذاشتن این دیدگاه وجود دارد زیرا مردم می‌توانند شکنندگی زمین را ببینند. همه فضانوردانی که به زمین باز می‌گردند، به شما خواهند گفت که اینجا نامحدود و بی‌نهایت به نظر می‌رسد اما وقتی زمین را از فضا می‌بینید، با منابع بسیار محدودی رو به رو می‌شوید. بنابراین، این مسئولیت وجود دارد که چنین دیدگاه‌هایی را به اشتراک بگذاریم تا مردم بتوانند موقعیتی را که در آن قرار داریم، درک کنند.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.