آزمایشگاهی که روی بازو می‌چسبد!

از یک حسگر جدید در نمایشگاه CES امسال رونمایی شده است که مانند یک آزمایشگاه عمل می‌کند و عوامل زیستی مختلفی را در بدن کاربر اندازه‌گیری می‌نماید.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، بیوتکنولوژی یا همان زیست‌فناوری‌های پوشیدنی در نمایشگاه CES ۲۰۲۲ نقش بزرگی ایفا می‌کنند.

“رابرت فورد” رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت “ابوت لبز”(Abbott Labs) یک حسگر پوشیدنی جدید را در نمایشگاه CES امسال معرفی کرد و گفت که این حسگر یک پیشنهاد عالی برای کمک به مردم برای پیگیری آنچه در بدنشان می‌گذرد، است.

محصولات خط تولید جدید این شرکت به نام “لینگو”(Lingo)، حسگرهای پوشیدنی جدیدی هستند که سطح گلوکز، کتون، لاکتات و الکل را در بدن کنترل می‌کنند.

“فورد” می‌گوید “لینگو” می‌تواند به “درکی بی‌سابقه از متابولیسم انسان” برسد که موجب پیشرفت در سلامت و عملکرد ورزشی فرد می‌شود.

دستگاه دیگری که “فورد” روی آن تمرکز دارد، یک حسگر نظارت بر دیابت موسوم به “فری‌استایل لیبر”(FreeStyle Libre) است. این دستگاه هر دقیقه گلوکز را چه در روز و چه در شب با استفاده از یک حسگر کوچک در پشت بازو و یک اپلیکیشن موبایلی اندازه‌گیری می‌کند.

“فورد” توضیح داد: استفاده از این حسگر مثل پوشیدن یک آزمایشگاه است، در حالی که به آن عادت می‌کنید و فراموش می‌کنید که روی بازویتان چسبیده است.

وی ادعا کرد که این حسگر، مقرون به صرفه‌ترین و پرکابردترین حسگر نظارت بر قند خون در جهان است.

“فورد” ضمن به اشتراک گذاشتن داستان افرادی که از دستگاه‌های “ابوت لبز” سود می‌برند، گفت که شرکت او حسگرها و فناوری‌های آزمایشگاهی بیشتری را توسعه خواهد داد، زیرا دستگاه‌های پزشکی دقیق و شخصی‌شده می‌توانند حدس و گمان را از مراقبت‌های پیشگیرانه و مدیریت بیماری دور کنند.

هدف این دستگاه‌ها کمک به افرادی است که مبتلا به بیماری قلبی هستند تا زندگی بهتر و طولانی‌تری داشته باشند. به عنوان مثال، یک پلتفرم نظارت از راه دور به نام “کاردیوممز”(CardioMEMS) به بیماران در معرض خطر نارسایی قلبی کمک می‌کند از وضعیت خود آگاه باشند. هر شب، بالشی که بیمار این دستگاه را درون آن قرار داده، داده‌های دریافتی از دستگاه را برای پزشکان ارسال می‌کند و در صورت وجود هرگونه مشکل به آنها هشدار می‌دهد.

“فورد” همچنین در این نمایشگاه از یک کلینیک مجازی به نام “کلینیک مجازی نوروسفر” رونمایی کرد که یک فناوری برای بیماران پارکینسونی است که شامل تعدیل و تنظیم عصبی است و تکانه‌های با شدت کم را به ساختار عصبی می‌فرستد تا رعشه‌های شدید این بیماران را سرکوب کند.

دکتر “فیونا گوپتا” از “موسسه سیستم‌های سلامت مانت ساینای” در این باره توضیح داد که تعدیل عصبی از پالس‌های ضعیف الکتریسیته برای تعدیل عملکرد مغز برای کمک به تنظیم حرکت در بدن استفاده می‌کند. “کلینیک مجازی نوروسفر” اولین فناوری در نوع خود است که امکان مراقبت از راه دور را نیز فراهم می‌کند و پزشکان نه تنها می‌توانند بیماران خود را از راه دور ببینند، بلکه می‌توانند واقعاً مراقبت از آنها را بهینه کنند و بیماران، دیگر مجبور به انتظار در صف مطب دکتر نیستند.

“گوپتا” گفت که این فناوری برای بیماران مبتلا به اختلالات حرکتی، متحول کننده خواهد بود. او ویدئویی را نشان داد که نشان می‌داد فناوری “نوروسفر” چگونه کار می‌کند و پزشک، از راه دور می‌تواند علائم لرزش بیمار را در لحظه از طریق یک رابط آنلاین کنترل کند. این بدان معناست که بیماران می‌توانند زندگی راحت‌تری داشته باشند و پزشکان نیز می‌توانند در مورد عوامل محیطی در خانه بیمار که ممکن است بر بهبودی بیماران تأثیر بگذارد، آگاهی پیدا کنند.

“فورد” در خلال سخنرانی خود همچنین از تلاش کارکنان این شرکت برای بهینه‌سازی آزمایش‌ها به ‌عنوان وسیله‌ای برای دستیابی به نتایج بسیار بهتر برای افراد مبتلا به بیماری‌های مختلف از جمله کووید-۱۹ تمجید کرد، چرا که این شرکت یکی از بهترین و محبوب‌ترین کیت‌های تست خانگی کووید-۱۹ را توسعه داده است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.