درخشان‌ترین لحظات کاوش مریخ‌نورد “استقامت” در سیاره سرخ

مدیر ماموریت مریخ‌نورد “استقامت” ناسا، درخشان‌ترین کاوش‌های این مریخ‌نورد در سیاره سرخ را بررسی کرده و چشم‌اندازی در مورد ماموریت‌های آینده آن ارائه داده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، مریخ‌نورد “استقامت” (Perseverance) از زمان فرود آمدن روی “دهانه جیزرو” (Jezero Crater) در مریخ، اوقات پرمشغله‌ای را داشته است.

این مریخ‌نورد که به اندازه یک خودرو است، طی ۱۰ ماه پس از فرود خود موفق شده تا ۲/۹ کیلومتر مسافت را پشت سر بگذارد و رکورد طولانی‌ترین مریخ‌نوردی در یک روز مریخی را به نام خود ثبت کند. استقامت، بیش از ۱۰۰ هزار عکس گرفته و شش نمونه از سنگ و جو مریخ را جمع‌آوری کرده است که نهایتا برای بررسی بیشتر به زمین آورده می‌شوند.

سپس، “بالگرد مریخی نبوغ” (Ingenuity Mars Helicopter) که به همراه مریخ‌نورد استقامت به حرکت در سیاره سرخ پرداخته، با اثبات این که پرواز با قدرت و کنترل‌شده در جو مریخ امکان‌پذیر است، ۱۸ پرواز را ثبت کرد.

“جسیکا ساموئلز” (Jessica Samuels)، مدیر ماموریت عملیات سطی مریخ‌نورد استقامت در “آزمایشگاه پیش‌رانش جت” (JPL) ناسا، سال سرشار از اکتشافات پیشگامانه را بررسی کرده است. همچنین ساموئلز، مرحله بعدی ماموریت مریخ‌نورد استقامت را برای کشف دلتایی که میلیاردها سال پیش در دهانه جیزرو وجود داشته است، توضیح داد. این کاوش، براساس رسوباتی صورت می‌گیرد که توسط یک رودخانه باستانی به دریاچه‌ای که زمانی در دهانه وجود داشته است، منتقل شده‌اند.

ساموئلز گفت: احساس بسیار خوبی است که بخشی از تاریخ‌سازی و امکان‌پذیر کردن آغاز “ماموریت بازآوری نمونه مریخ” (Mars sample-return mission) باشیم. آن چه ما مهندسان و دانشمندان را برای کاوش در سیاره دیگری ترغیب می‌کند، فرصتی برای یادگیری بیشتر است.

درخشان‌ترین لحظات کاوش مریخ‌نورد "استقامت" در سیاره سرخ

جزئیات بیشتری در مورد ماموریت مریخ‌نورد استقامت

یکی از اهداف کلیدی ماموریت مریخ‌نورد استقامت در مریخ، اخترزیست‌شناسی است که جستجوی نشانه‌هایی از حیات میکروبی باستانی را شامل می‌شود. این مریخ‌نورد، زمین‌شناسی و اقلیم گذشته سیاره سرخ را مشخص می‌کند، راه را برای اکتشاف انسان در این سیاره هموار می‌سازد و نخستین ماموریت برای جمع‌آوری و ذخیره سنگ‌ها و سنگ‌پوشه‌های مریخ خواهد بود.

ناسا در ماموریت‌های بعدی که با همکاری “آژانس فضایی اروپا” (ESA) صورت می‌گیرند، فضاپیمایی را به مریخ می‌فرستد تا نمونه‌های مهر و موم شده را از سطح این سیاره جمع‌آوری کند و برای تجزیه و تحلیل دقیق به زمین بیاورد.

ماموریت “مریخ ۲۰۲۰” (Mars 2020)، بخشی از رویکرد اکتشافی ماه به مریخ ناسا است که ماموریت‌های “آرتمیس” (Artemis) در ماه را شامل می‌شود. این ماموریت‌ها، به آماده شدن برای اکتشاف انسان در سیاره سرخ کمک می‌کنند.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.