مبارزه با “گلوکوم” چشم به کمک فناوری

عینک‌های ایمنی پیشرفته ممکن است بتوانند پیشرفت بیماری “گلوکوم” که یکی از دلایل رایج کاهش بینایی است را متوقف کنند.

به گزارش ایسنا، آب‌سیاه یا گلوکوم(glaucoma) اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی با علت‌های متفاوت ولی اثری بالینی و مشترک بر چشم و عصب بینایی و وابسته به فشار داخل چشمی است؛ لذا این مشکل می‌تواند به بینایی چشم آسیب برساند که غیرقابل برگشت است و در صورت عدم معالجه سبب نابینایی می‌شود. حال محققان اظهار کرده‌اند شاید بتوان با کمک فناوری بر پیشرفت این بیماری نظارت کرد.

این عینک‌ها که کاربران می‌توانند به مدت نیم ساعت در روز استفاده کنند، برای رساندن پالس‌های الکتریسیته به چشم برای تحریک عصب بینایی برای ترمیم خود، طراحی شده‌اند و حال محققان در حال انجام آزمایشات بیشتر برای بررسی تاثیر آنها هستند.

گلوکوم یک بیماری شایع چشمی است که اگر به موقع تشخیص داده نشود و درمان نشود، می‌تواند به از دست دادن بینایی فرد منجر شود. علت بروز آن مشخص نیست، اگرچه سن، سابقه خانوادگی ابتلا به گلوکوم و سایر بیماری‌های پزشکی مانند دیابت و نزدیک‌بینی می‌تواند خطر ابتلا به آن را افزایش دهد.

انواع مختلفی از این بیماری وجود دارد که گلوکوم با زاویه باز(open-angle glaucoma) شایع‌ترین آنهاست. شیوع آن نیز بیشتر در سنین بالای ۷۰ و ۸۰ سال است. به آهستگی و در نتیجه مسدود شدن تدریجی کانال‌های تخلیه در چشم ایجاد می شود و ابتدا بینایی جانبی(peripheral vision ) را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل، مردم اغلب متوجه نمی شوند که به گلوکوم مبتلا هستند و تنها در یک آزمایش معمول چشم تشخیص داده می‌شود.

درمان‌ها نیز شامل تجویز قطره چشم برای کاهش فشار چشم و لیزر یا جراحی برای باز کردن کانال‌های مسدود شده یا کاهش تولید مایع در چشم است. محققان می‌گویند که به رغم اثربخشی چنین داروهایی، گلوکوم بسیاری از بیماران بدتر می‌شود و از دست دادن بینایی پیش رونده نیز در حال توسعه است.

دستگاه جدید که شبیه یک جفت عینک واقعیت مجازی است و توسط شرکت “Nu Eyne” مستقر در کره جنوبی ساخته شده است، از تحریک الکتریکی سطح پایین برای تحریک بخش بازسازی بافت عصبی استفاده می‌کند.

پالس‌های الکتریکی از طریق الکترودهای ریز به پوست اطراف چشم ارسال می‌شوند. این آزمایش در دانشگاه کونکوک(Konkuk University) کره جنوبی و با حضور ۲۲ بیمار مبتلا به گلوکوم در حال انجام است و قرار است که به مدت ۱۶ هفته به مدت ۳۰ دقیقه در روز از این عینک استفاده کنند. پزشکان نیز طی این مدت هرگونه تغییر در فشار چشم و ضخامت رشته‌های عصبی را کنترل خواهند کرد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29