هزاران ستاره در دل یک تصویر

آژانس فضایی اروپا با انتشار تصویری از یک خوشه‌ستاره‌ای در صفحه اینستاگرام خود نوشت: آخرین تصویر هابل در سال ۲۰۲۱!

به گزارش ایسنا، در این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده، خوشه‌ ستاره‌ای باز ان‌جی‌سی ۱۷۵۵ شبیه به مقداری نمک است که بر روی سفره‌ای سیاه ریخته شده باشد.

این مجموعه از ستارگان در یکی از همسایگان نزدیک کهکشان راه‌شیری به نام ابر ماژلانی بزرگ دارند و وسعت آن‌ها ۱۲۰ سال نوری است. خوشه ستاره‌ای ان‌جی‌سی ۱۷۵۵ به رغم وسعتش عضوی از دسته‌ی کوچک‌تر خوشه‌های ستاره‌ای است. خوشه‌ ستاره‌ای مجموعه‌ای از ستارگان است که با نیروی گرانشی دوجانبه به یکدیگر پیوسته‌اند و دو طیف اصلی دارند، خوشه‌های ستاره‌ای باز کوچک‌تر مانند ان‌جی‌سی ۱۷۵۵ که میزبان ستاره‌های جوان‌تر هستند و خوشه‌های ستاره‌ای کروی غول‌پیکر که می‌توانند حاوی میلیون‌ها ستاره‌ی پیرتر باشند.

هابل به تماشای قلب خوشه ان‌جی‌سی ۱۷۵۵ نشست تا درک بهتری از نحوه قرارگیری مجموعه‌های مختلف ستارگان در یک خوشه ستاره‌ای پیدا کند.

مجموعه‌های ستاره‌ای، گروهی از ستارگان هستند که ویژگی‌های مشابهی مانند سن یا ترکیبات شیمیایی دارند و این مجموعه‌ها بینش ارزشمندی در مورد تولد، زندگی و مرگ ستاره‌ها برای اخترشناسان فراهم می‌کنند. خوشه‌های ستاره‌ای درون ابر ماژلانی بزرگ به لطف نزدیک بودن این کهکشان به کهکشان راه‌شیری، آزمایشگاه‌های طبیعی مفیدی هستند. دید فوق‌العاده قوی هابل هنگام رصد ان‌جی‌سی ۱۷۵۵ کمک بزرگی بود و در حالی که بسیاری از ستاره‌ها در بخش کوچکی از آسمان گردهم آمده بودند، دوربین پیشرفته وضوح بالا هابل و دوربین میدان باز ۳ امکان تشخیص ستاره‌های این خوشه را به صورت مفرد فراهم کرد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.