دنباله‌دار “لئونارد” به نزدیک‌ترین فاصله با زمین رسید

دنباله‌دار “لئونارد” ساعاتی پیش در نزدیک‌ترین حالت خود به زمین قرار گرفت و اکنون در حال رفتن به سمت خورشید است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، دنباله‌دار “لئونارد” که به عنوان درخشان‌ترین دنباله‌دار سال ۲۰۲۱ شناخته می‌شود، ساعاتی پیش به نزدیک‌ترین فاصله خود به زمین رسید.

دنباله‌دار “لئونارد” که نام علمی آن دنباله‌دار “C/۲۰۲۱ A۱” است، در ماه ژانویه سال جاری توسط ستاره‌شناسی به نام “گریگوری لئونارد” از رصدخانه مادون قرمز “کوه لمون” در آریزونای آمریکا کشف شد و به همین دلیل به نام وی نام‌گذاری شد.

دنباله‌دار “لئونارد” ساعاتی پیش در فاصله ۳۴ میلیون کیلومتری از زمین قرار گرفت که نزدیک‌ترین فاصله‌ای بود که در مدار خود به سمت خورشید با زمین می‌گرفت و البته با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نبود.

دنباله‌دار “لئونارد” دنباله‌داری است که ما تنها همین یک بار را موفق به دیدن آن می‌شویم، زیرا مدار آن حدود ۸۰ هزار سال طول می‌کشد تا به دور خورشید بچرخد.

طبق اعلام ناسا، دنباله‌دار “لئونارد” امروز ۱۳ دسامبر نیز دوباره در ساعت ۶:۳۷ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵:۰۷ به وقت ایران) در افق شرقی قابل مشاهده خواهد بود.

ناسا می‌گوید: این آخرین صبحی خواهد بود که دنباله‌دار “لئونارد” تا ماه مارس ۲۰۲۲ در آسمان صبح، تنها از طریق یک تلسکوپ بزرگ قابل رویت خواهد بود.

همچنین عصر دوشنبه(بامداد سه‌شنبه به وقت ایران)، دنباله‌دار “لئونارد” حدود ۳۰ دقیقه پس از غروب خورشید در آمریکا حدود ۸ درجه بالاتر از افق غربی-جنوب غربی قابل مشاهده خواهد بود.

این دنباله‌دار همچنان به سمت خورشید در حال حرکت است و در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۲۲ در فاصله ۹۲ میلیون کیلومتری به نزدیک‌ترین فاصله خود با خورشید خواهد رسید.

دنباله‌دار “لئونارد” دارای یک دُم سبز رنگ است، زیرا سنگ‌های یخی آن هرچه به خورشید نزدیک‌تر می‌شود، گرم می‌شوند و ابتدا غباری آبی رنگ، سپس زرد رنگ یا سفید رنگ و در نهایت سبز رنگ از خود ساطع می‌کنند. وقتی دنباله آن به رنگ سبز درمی‌آید، به این معنی است که این دنباله‌دار به اندازه کافی گرم شده است و حاوی مقدار زیادی سیانید و کربن دیاتومیک است و احتمال تجزیه آن در بالاترین حد خود قرار دارد.

این دنباله‌دار حتی حساب توییتر نیز برای خود دارد تا رصدگران بتوانند در مورد مکان آن به‌روز باشند.

دنباله‌دار “لئونارد” مداری هذلولی دارد، به این معنی که وقتی از خورشید بگذرد از منظومه شمسی به بیرون پرتاب می‌شود و دیگر هرگز از زمین دیده نمی‌شود. البته “لئونارد” همیشه در مسیری خارج از منظومه شمسی نبوده است و یک دوره مداری تقریباً ۸۰ هزار ساله داشته است. “لئونارد” به احتمال زیاد آخرین بار حدود ۸۰ هزار سال پیش از درون منظومه شمسی بازدید کرده است.

دنباله‌داری که قبلاً هرگز از کنار خورشید رد نشده است، به عنوان مثال دنباله‌داری که در “ابر اورت” در لبه منظومه شمسی ایجاد شده است، پوشیده از مواد فرار از جمله کربن دی‌اکسید، نیتروژن و کربن مونوکسید است که با نزدیک شدن به خورشید تبخیر می‌شوند. این موجب پیدایش یک دوره بسیار درخشان می‌شود، اما با نزدیک شدن به زمین و خورشید، سرعت آن کاهش می‌یابد و این امر باعث می‌شود که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نباشد. با این حال، دنباله‌داری مانند “لئونارد” که قبلاً خورشید را دیده است، به احتمال زیاد می‌تواند با نزدیک‌تر شدن، درخشندگی خود را حفظ کند.

“لئونارد” همچنین دنباله‌داری است که به سرعت در حال حرکت است و سرعت آن ۲۵۴ هزار و ۳۹۹ کیلومتر در ساعت یا ۷۰.۶ کیلومتر در ثانیه است.

روز شنبه اعلام شد که اتفاق عجیبی برای این دنباله‌دار در حال رخ دادن است و بر خلاف انتظار، ممکن است در حال رفتن به سمت خورشید، کم‌نور شود و نرسیده به خورشید، متلاشی و محو شود.

“کوانژی یه” ستاره شناس دانشگاه “مریلند” که متخصص دنباله‌دارها است، گفت: این خبر خوبی نیست. این دنباله‌دار باید درخشان‌تر و درخشان‌تر شود. اگر روشن‌تر نمی‌شود، پس مشکلی وجود دارد، اما ما دقیقاً نمی‌دانیم دلیل آن چیست.

دانشمندان بر اساس آنچه از دنباله‌دارهای قبلی دیده‌اند، نگران هستند که کم‌نور شدن عجیب دنباله‌دار “لئونارد” به این معنی باشد که ممکن است این گوی یخی محکوم به فنا باشد. در گذشته، برخی از دنباله‌دارها زمانی که به خورشید نزدیک‌تر می‌شده‌اند، از هم پاشیده‌اند و محو شده‌اند. این اولین احتمالی است که برای “لئونارد” پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.