چین طرح رد شده ناسا را ساخت!

هواپیمای مافوق صوت جدید چین بر اساس طرح رد شده ناسا ساخته شده است و می‌تواند سریع‌تر از پنج برابر سرعت صوت حرکت کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، طبق گزارشی از “ساوث چاینا مورنینگ پست”(SCMP)، گروهی از محققان در چین نمونه اولیه یک موتور پروازی مافوق صوت را ساخته و آزمایش کرده‌اند که ظاهراً براساس طرحی است که بیش از ۲۰ سال پیش توسط ناسا کنار گذاشته شده است.

این نمونه اولیه ممکن است به نسخه تولیدی از یک هواپیمای مافوق صوت منجر نشود. با این حال، در مقاله‌ای که در مجله Propulsion Technology منتشر شده است، تیم سازنده این موتور گفته‌اند: درک مکانیسم نحوه کار آن می‌تواند راهنمایی‌های مهمی برای توسعه هواپیما و موتور مافوق صوت باشد.

برنامه کنار گذاشته شده “X-۴۷C” ناسا احیا شد

طرح اولیه این موتور توسط “مینگ هان تانگ” مهندس ارشد سابق برنامه مافوق صوت ناسا در اواخر دهه ۱۹۹۰ پیشنهاد شد. طبق گزارش “SCMP”، طراحی هواپیمای دو مرحله‌ای “تانگ” در مرکز توجه برنامه “بوئینگ مانتا X-۴۷C” قرار داشت. با این حال، قبل از اینکه این برنامه بتواند قابلیت اجرای این طرح را تأیید کند، به دلیل هزینه‌های بالا و همچنین برخی مسائل فنی، توسط دولت ایالات متحده خاتمه یافت و کنار گذاشته شد.

برخلاف اکثر هواپیماهای مافوق صوت پیشنهادی که دارای موتوری در قسمت زیرین خود هستند، طراحی هواپیمای “تانگ” دارای دو موتور مجزا در هر طرف است. این موتورها در سرعت‌های پایین‌تر، مانند موتورهای معمولی توربینی جت کار می‌کنند. پیکربندی این هواپیما بدون هیچ قطعه متحرکی به آن اجازه می‌دهد تا به سرعت بالا برسد و بیش از پنج برابر سرعت صوت شتاب بگیرد.

اکنون پروفسور “تان هویجون”(Tan Huijun) و همکارانش در دانشگاه هوانوردی و فضانوردی “نانجینگ” در جیانگسوی چین، نمونه اولیه‌ای را بر اساس مشخصات اصلی طرح “تانگ” ساخته‌اند.

آنها به این دلیل توانستند این کار را انجام دهند که نقشه‌های برنامه “بوئینگ مانتا X-۴۷C” در سال ۲۰۱۱ از حالت طبقه‌بندی و محرمانه خارج شد.

“هویجون” و تیمش این نمونه اولیه را در یک تونل باد آزمایش کردند که امکان آزمایش در شرایطی شبیه پرواز در سرعت چهار تا هشت ماخ را فراهم می‌کند. آزمایش‌ها نشان داد که طراحی موتور پیشنهادی “تانگ” در این شرایط کار می‌کند، به این معنی که محققان می‌توانند آزمایش‌های بیشتری را انجام دهند و تکرارهای جدیدی از نمونه اولیه خود بسازند.

مسابقه‌ای برای رسیدن به سرعت مافوق صوت

ایالات متحده و چین در میانه یک رقابت فضایی و هوانوردی هستند. بر اساس مقاله منتشر شده توسط “SCMP”، تعدادی از دانشمندان برجسته چینی، ناسا و سایر شرکت‌های مهندسی دولتی در ایالات متحده را در اواخر دهه ۹۰ به دلیل تیرگی روابط بین دو کشور ترک کردند که طبق گزارش‌ها، این اتفاق همزمان با شروع برنامه تسلیحات مافوق صوت چین در اوایل دهه ۲۰۰۰ بوده است.

آژانس فضایی چین اخیراً اعلام کرده است که در حال ساخت یک راکتور شکافت هسته‌ای برای رفتن به کره ماه است که طبق گزارش‌ها ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از رآکتور در حال توسعه توسط ناسا خواهد بود. دولت چین همچنین در اوایل سال جاری اعلام کرد که با روسیه در یک ایستگاه فضایی قمری که مستقیماً رقیب برنامه “دروازه قمری” ناسا خواهد بود، همکاری خواهد کرد. در ماه اکتبر نیز چین یک موشک مافوق صوت با «قابلیت فضایی پیشرفته» پرتاب کرد که مقامات آمریکایی را غافلگیر کرد.

در عین حال، در ماه ژوئیه، نیروی هوایی ایالات متحده با یک استارتاپ توسعه هواپیمای مافوق صوت به نام “هرمیوس”(Hermeus) قراردادی ۶۰ میلیون دلاری اعطا کرد تا ظرف سه سال یک هواپیمای اولیه را توسعه دهد که تنها با استفاده از یک موتور بتواند با سرعت پنج ماخ حرکت کند. این موضوع نشان می‌دهد که رقابت برای رسیدن به سرعت مافوق صوت با قدرت کامل در حال انجام است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.