تاثیر ورزش منظم در کاهش خطر ابتلا به ذات‌الریه

محققان “دانشگاه بریستول” انگلیس در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند ورزش منظم می‌تواند خطر ابتلا به ذات الریه و مرگ ناشی از آن را کاهش دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از تی ای، سینه‌پهلو یا ذات‌الریه یا پنومونی(Pneumonia) وضعیت التهابی ریه است که عمدتا کیسه‌های میکروسکوپی هوا موسوم به آلوئول‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری معمولا در اثر عفونت ناشی از ویروس یا باکتری و گاهی نیز در اثر سایر میکروارگانیسم‌ها، برخی داروها و شرایط دیگر مانند بیماری خودایمنی رخ می‌دهد. حال محققان انگلیسی اظهار کرده‌اند ورزش منظم می‌تواند تاثیر چشمگیری در کاهش خطر ابتلا به ذات‌الریه و مرگ ناشی از آن داشته باشد.

تاکنون در مطالعات بسیاری از فواید ورزش منظم برای سلامتی گفته شده است. پیشتر یافته‌های یک مطالعه از ارتباط میان ورزش منظم و کاهش خطر ابتلا به ذات الریه پرده برداشته بود. دانشمندان دانشگاه بریستول تجزیه و تحلیل دقیقی از تمام مطالعات منتشر شده در این باره انجام دادند و رابطه بین ورزش منظم و خطر ابتلا به ذات الریه را دوباره مورد ارزیابی قرار دادند.

آنها می‌خواستند تعیین کنند که آیا واقعا بین داشتن فعالیت بدنی منظم و خطر ابتلا به ذات الریه ارتباطی وجود دارد یا خیر. دانشمندان پس از بررسی‌ها دریافتند افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند در مقایسه با افرادی که فعالیت بدنی کمتری دارند در معرض خطر کمتری برای ابتلا به ذات الریه و مرگ ناشی از آن قرار دارند.

دکتر “ستور کونوتسور”(Setor Kunutsor) نویسنده این مطالعه گفت: در این اولین تجزیه و تحلیل تلفیقی از همه مطالعات انجام شده در مورد این موضوع، ما به طور جدی شواهد قانع کننده‌ای از رابطه بین ورزش منظم و کاهش خطر ابتلا به ذات‌الریه و همچنین مرگ ناشی از این بیماری مشاهده کردیم. اگرچه ما نمی‌توانیم میزان و شدت فعالیت بدنی را که برای پیشگیری از ذات‌الریه ضروری است، تعیین کنیم اما برخی از مطالعات نشان می‌دهد که پیاده‌روی به مدت ۳۰ دقیقه و یک بار در هفته اثر چشمگیری در کاهش مرگ ناشی از ذات الریه دارد. در طول زمستان و وجود بیماری کووید-۱۹، ابتلا به ذات‌الریه شدید ناشی از کووید-۱۹ و سایر بیماری‌های تنفسی رایج است. انجام فعالیت بدنی منظم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند کووید-۱۹ را نیز کاهش دهد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.