ارسال ۲ ماهواره “گالیلئو” به مدار زمین

موشک “سایوز” متعلق به شرکت “آریان اسپیس”(Arianespace) دو ماهواره ناوبری از مجموعه ماهواره‌های “گالیلئو” را به مدار زمین برد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، یک موشک “آریان اسپیس سایوز” بامداد امروز در آسمان گویان واقع در آمریکای جنوبی به پرواز درآمد تا دو ماهواره جدید را برای سیستم ناوبری “گالیلئو” اروپا به مدار زمین برساند.

این موشک در ساعت ۰۳:۴۹ به وقت ایران از مرکز فضایی گویان در کورو واقع در گویان به هوا برخاست و کمتر از چهار ساعت بعد، محموله خود را به مدار نهایی خود رساند.

“استفان اسرائیل” مدیرعامل شرکت “آریان اسپیس”، پس از پرتاب موشک “سایوز” در توییتر نوشت: غول در حال کار. روی سایوز ما، دو ماهواره گالیلئو برای آژانس فضایی اروپا به نمایندگی از کمیسیون اتحادیه اروپا قرار دارد.

این ماموریت با دو ماهواره جدید، تعداد ماهواره‌های ناوبری جهانی اروپا را به ۲۸ ماهواره افزایش می‌دهد. “آریان اسپیس” در مستندات این پرتاب آورده است که این صورت فلکی تقریباً شش ساله به ۲.۳ میلیارد کاربر در سراسر جهان خدمات ارائه می‌دهد.

شرکت “آریان اسپیس” برای انجام این ماموریت از موشک “سایوز” تولید شده توسط مرکز موشک فضایی “پروگرس” که بخشی از آژانس فضایی روسیه موسوم به “روسکاسموس” است، استفاده کرد. این چهاردهمین همکاری “آریان اسپیس” با موشک “سایوز” است.

“آریان اسپیس” درباره این ماموریت گفت: این ماموریت برای آژانس فضایی اروپا(ESA) به نمایندگی از کمیسیون اتحادیه اروپا انجام می‌شود تا سلطه و استقلال راهبردی را برای شهروندان اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن به ارمغان بیاورد.

سیستم “گالیلئو” شبیه به “سیستم موقعیت‌یابی جهانی ایالات متحده”(GPS) و سیستم “گلوناس”(Glonass) روسیه است، اما قصد دارد در صورتی که یکی از این سیستم‌ها در دسترس اروپایی‌ها قرار نگیرد، یک جایگزین بومی به آنها ارائه دهد.

گفتنی است که ۲۶ ماهواره “گالیلئو” که تاکنون در مدار بودند، هم توسط موشک‌های سایوز و هم توسط موشک سنگین خود شرکت “آریان اسپیس” به نام “آریان ۵” به فضا پرتاب شده‌اند.

این شرکت شش ماهواره “گالیلئو” دیگر را در سال‌های آینده با استفاده از موشک سایوز و یک موشک نسل جدید از “آریان ۶” به نام “آریان ۲” به مدار زمین خواهد فرستاد. انتظار می‌رود اولین پرواز این موشک جدید که از سال ۲۰۲۰ تاکنون به تعویق افتاده است، در سال ۲۰۲۲ انجام شود.

ماموریت بامداد امروز که با نام “Galileo FOC-M۹” شناخته می‌شود، شصت و یکمین ماموریتی بود که توسط “آریان اسپیس” به نمایندگی از آژانس فضایی اروپا پرتاب می‌شد.

طبق مستندات آژانس فضایی اروپا، این دو ماهواره جدید به بقیه صورت فلکی “گالیلئو” در مدار متوسط ​​زمین در ارتفاع ۲۳ هزار و ۲۲۲ کیلومتری زمین پیوسته‌اند.

“گالیلئو” سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی با نام اختصاری “GNSS” و در حال ساخته‌ شدن توسط اتحادیه اروپا و سازمان فضایی اروپا و سامانه اروپایی ماهواره‌ای ناوبری جهانی است که بخش‌های مرکزی آن در پراگ در جمهوری چک، همراه با دو مرکز عملیات زمینی در “اوبرفافن هوفن” نزدیک به مونیخ در آلمان و “فوچینو” در ایتالیا ایجاد شده‌ است. این پروژه پنج میلیارد یورویی به نام ستاره‌شناس مشهور ایتالیایی “گالیلئو” یا “گالیله” نام گذاری شده‌ است.

یکی از اهداف “گالیلئو”، فراهم آوردن و ارائه یک سیستم جایگزین مکان یابی بومی با دقت بالا است که توسط آن کشورهای اروپایی می‌توانند با خودکفایی کامل، از سیستم “گلوناس” روسیه، “ناویس” هند و سیستم‌های چینی سامانه ناوبری “بیدو” و “GPS” ایالات متحده بی‌نیاز شده و به آن تکیه کنند، چرا که سیستم‌های گلوناس و GPS می‌توانند در هنگام جنگ یا درگیری برای کاربران تجاری، غیرفعال گردند.

در ابتدا انتظار می‌رفت سیستم “گالیلئو” تا سال ۲۰۱۲ راه اندازی شود، اما تاکنون محقق نشده و هنوز در دست توسعه است.

گفتنی است که استفاده جزئی عمومی (با دقت ابتدایی) از خدمات “گالیلئو” رایگان و به روی همه باز خواهد بود، اما قابلیت‌های با دقت بالا برای کاربران تجاری با پرداخت هزینه در دسترس خواهد بود.

“گالیلئو” قصد دارد با ارائه اندازه‌گیری‌های موقعیتی افقی و عمودی با دقت یک متر، خدمات موقعیتی بهتر و دقیق‌تری از عرض‌های جغرافیایی نسبت به دیگر سیستم‌های موقعیت‌یاب ارائه دهد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.