تسلا مدل اس plaid سریع‌ترین خودروی برقی تجاری جهان شد

مدل “S Plaid” تسلا اولین خودروی برقی با تولید انبوه است که در کمتر از دو ثانیه سرعتش از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، این خودرو که “کریستین دادورث”(Christine Dodworth)، راننده خودروهای مسابقه آن را رانده است در طول مسیر تست به سرعت ۱۲۵.۱ مایل بر ساعت(۲۰۱ کیلومتر بر ساعت) رسید و مسیر مسابقه بین‌المللی مریلند(یک چهارم مایل) را در  ۸.۹۴۴ ثانیه به اتمام رساند.

این مدل تسلا مستقیما از کارخانه بدون انجام هیچ تغییری به میدان مسابقه آمده بود و تنها صندلی‌های آن برای کاهش وزن خارج شده بودند.

این رکورد تسلا را در رتبه دومین خودروی تمام برقی سریع جهان پس از خودروی دو میلیون دلاری “Rimac Nevera” قرار می‌دهد که دارای چهار موتور الکتریکی است و این مسافت را در ۸.۶ ثانیه طی کرده بود.

ایلان ماسک، موسس تسلا پیشتر اعلام کرده بود که مدل S Plaid قادر به طی کردن یک چهارم مایل در ۹.۲۳ ثانیه است اما رکورد دادورث نشان داد که این خودرو در زمان کمتری قادر به طی کردن این مسیر است.

ماسک به همراه طراح اصلی تسلا “فرانتس فون هولژاوزن”(Franz von Holzhausen) این خودرو تقریبا ۱۳۰ هزار دلاری را اوایل ماه ژوئن معرفی و با افتخار بیان کرد که شتاب صفر تا ۱۰۰ آن زیر دو ثانیه است و فروش و ارسال آن از ۱۱ ژوئن آغاز شد.

به نقل از وبسایت رسمی این شرکت توان طی مسافت این خودرو با دو موتور الکتریکی ۳۹۰ مایل(۶۲۷ کیلومتر) بوده و حداکثر سرعت آن ۲۰۰ مایل بر ساعت(۳۲۲ کیلومتر بر ساعت) و قدرت آن ۱۰۲۰ اسب بخار است و به گفته‌ی ماسک تنها با ۱۵ دقیقه شارژ قادر به پیمودن ۱۸۷ مایل(۳۰۰ کیلومتر) است.

او در ماه سپتامبر نیز از رکوردشکنی دیگری خبر داد که طی آن یک خودرو تسلا مسیری ۱۳ مایلی(۲۱ کیلومتری) را در عرض هفت دقیقه و ۳۵ ثانیه پیمود و رکورد خودرو پورشه Taycan Turbo با زمان هفت دقیقه و ۴۲ ثانیه را شکست.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *