جو ناپایدار آب را از “مریخ” گرفت

ایسنا/بوشهر رئیس اتحادیه ستاره شناسی معلمان ایران گفت: سطح مریخ اکنون هیچ گونه آب مایع‌ای ندارد اما دانشمندان با بررسی سطح این سیاره متوجه وجود آب در گذشته شده‌اند اما نبود “جو پایدار” سبب از بین رفتن آن شده است.

حسن باغبانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مریخ چهارمین سیاره منظومه شمسی و آخرین سیاره سنگی که به دور ستاره‌ی زرد رنگ خورشید هر ۶۸۷ روز در گردش است. رنگ قرمز این سیاره سبب شده که در فرهنگ‌های مختلف از آن به عنوان خدای جنگ و خون یاد شود.

وی اضافه کرد: شبانه روز مریخ ۲۴ ساعت و ۳۸ دقیقه است که نزدیک به یک روز زمین است. انحراف عدد سیاره مریخ ۲۴ درجه است و در مقایسه با زمین که ۲۳.۵ درجه است، به یکدیگر بسیار نزدیک هستند و همین موضوه باعث شده سیاره سرخ نیز ۴ فصل داشته باشد.

رئیس اتحادیه ستاره شناسی معلمان ایران یادآور شد: ارسال کاوشگرهای مختلف به مریخ و همچنین ارسال داده به زمین حاکی از آن است که روی این سیاره سکونت در گذشته وجود نداشته است و حیات به‌صورت میکروبی هم اکنون در دست بررسی است.

باغبانی تصریح کرد: سطح مریخ اکنون هیچ گونه آب مایع‌ای ندارد اما دانشمندان با بررسی سطح مریخ متوجه وجود آب در گذشته شده‌اند و دلیل از بین رفتن آب‌های سطحی نبود “جو پایدار” در اطراف مریخ است که سبب شده این سیاره چرخه هدفی مناسبی نداشته باشد.

وی بیان کرد: مدارگردها، کاوشگرهای زیادی را به مریخ فرستاده شده‌اند که همگن روبات بوده‌اند و سرنشین نداشته‌اند. در این دهه (۲۰۲۰-۲۰۳۰) موس شرکت Space X تلاش می‌کند تا برای اولین بار به سطح مریخ موجود زنده یا افراد داوطلب را بفرستد.

رئیس رصد خانه مهر بوشهر با اشاره به اینکه مریخ دو قمر به‌نام‌های فوبوس (ترس) و دیموس (وحشت) دارد،  ادامه داد: مساحت سطح مریخ با مساحت خشکی‌های زمین برابر است.

باغبانی عنوان کرد: فیلم سینمایی Martian (مرد مریخی) با بازی مت دیمون به شرایط فردی می‌پردازد که زندگی خود را در سیاره مریخ با چالش‌های عجیبی آغاز می‌کند.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.