بخش‌هایی از “هابل” همچنان در حالت ایمن هستند

ناسا اعلام کرد گرچه دوربین پیشرفته تلسکوپ فضایی هابل دوباره کار خود را از سر گرفته است، اما برخی اجزای این تلسکوپ فضایی ۳۰ ساله هنوز و پس از گذشت بیش از دو هفته از عملکرد نادرست همچنان در حالت ایمن هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، ناسا اعلام کرد تلسکوپ فضایی هابل با گذشت بیش از دو هفته از بروز یک مشکل در سیستم آن، هنوز بخش‌های زیادی از آن در حالت ایمن قرار دارد، اما بخش‌هایی از این تلسکوپ فضایی ۳۰ ساله نیز کار خود را مجددا از سر گرفته‌اند که دوربین پیشرفته نقشه‌برداری (ACS) هابل نیز جزو آن دسته از ابزار است که عملیات خود را مجددا از سر گرفته است.

دوربین پیشرفته نقشه‌برداری این تلسکوپ فضایی مشهور از ۷ نوامبر دوباره شروع به کار کرده و از آن زمان تاکنون مشاهدات علمی فضایی را انجام می‌دهد.

ناسا در ادامه افزود که دوربین پیشرفته نقشه‌برداری، اولین ابزاری بود که بازیابی شد؛ زیرا هنگام بروز آخرین مشکل چندان دچار مشکل خاصی نشده بود. سایر ابزارهای علمی همچنان در حالت ایمن هستند و در تلاشیم تا دریابیم چه چیزی باعث ایجاد مشکل همگام‌سازی در ارتباطات داخلی این تلسکوپ شده است.

“دوربین پیشرفته نقشه‌برداری”(Advanced Camera for Surveys) که در مارس سال ۲۰۰۲ میلادی نصب شده است، نشانگر نسل سوم ابزارهای دقیق که روی هابل نصب شده، می‌باشد. این دوربین در کنار دیگر وظایف به مشاهده و بررسی آب و هوای دیگر سیارات منظومه شمسی، مشاهده و نقشه‌برداری از کیهان و همچنین مطالعه نوع و چگونگی توزیع ستارگان می‌پردازد. این دوربین دارای مزایایی از قبیل وضوح بسیار زیاد، بازده کوانتومی و فیلترهای امولسیون‌دار پرقدرت است. عکس‌های گرفته شده پس از نصب این دوربین نقاطی از جهان را نشان دادند که قبل از آن هرگز دیده نشده بودند.

تجهیزات علمی این تلسکوپ فضایی در روز دوشنبه، ۲۵ اکتبر پس از آن که دچار مشکل همگام‌سازی در ارتباطات داخلی شد، در حالت ایمن (safe mode) قرار گرفتند.

هابل پروژه مشترک ناسا و آژانس‌فضایی اروپا است که در آوریل سال ۱۹۹۰ به فضا ارسال شد و تاکنون نشانه‌هایی از گذر عمر نشان داده است. برای مثال، این تلسکوپ برای بیش از یک ماه در تابستان گذشته دچار مشکلی در رایانه اصلی شده بود. تیم هابل پس از فعال‌سازی سخت‌افزار پشتیبان موفق به راه‌اندازی مجدد هابل در ماه ژوئیه شدند.

مشکل کنونی آن‌چنان جدی نیست، زیرا تنها تجهیزات علمی هابل و نه کل تجهیزات این تلسکوپ دچار مشکل شده است. با این حال باید منتظر اطلاعات جدید باشیم.

تاریخ هابل مملو از موانع و چالش‌هایی است که بر آن‌ها غلبه کرده است. این تلسکوپ با آیینه‌ای معیوب به فضا پرتاب شد. مشکلی جدی که فضانوردان آن را در یک پیاده‌روی فضایی در دسامبر سال ۱۹۹۳ برطرف کردند.

فضانوردان هابل را طی چهار ماموریت به روزرسانی و تعمیر کردند. آخرین ماموریت در سال ۲۰۰۹ انجام گرفت. چنین ماموریت‌هایی به حفظ هابل برای این مدت طولانی کمک کردند.

ناسا اکنون قصد دارد یک تلسکوپ فضایی ۱۰ میلیارد دلاری جدید به نام “جیمز وب” به فضا بفرستد. “وب” در نقطه لاگرانژی ۲ در فاصله‌ یک میلیون کیلومتری از سیاره ما قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.