تشخیص یک شیء ناشناخته در نزدیکی ماهواره چین توسط نیروی فضایی آمریکا

نیروی فضایی ایالات متحده یک شیء ناشناخته را در نزدیکی یک ماهواره چینی شناسایی کرده است که به نظر می‌رسد یک همگام سازی عمدی از سوی چین باشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، نیروی فضایی ایالات متحده یک شیء مرموز را شناسایی کرده است که به موازات ماهواره جدید چین موسوم به “شیجیان-۲۱”(Shijian-۲۱) در حال گردش است اما هنوز دقیقا مشخص نیست که چیست. اما آمریکا چندین نظریه در مورد آن دارد که شامل یک زباله فضایی جدید تا جدیدترین وسیله در راستای تاکتیک‌های جنگ فضایی است.

ماهواره “شیجیان-۲۱” چین در تاریخ ۲۳ اکتبر با موشک “لانگ مارچ-۳بی”(Long March-۳B) به فضا پرتاب شد. در آن زمان خبرگزاری “شینهوا” خبرگزاری دولتی چین گفت که این فضاپیما با موفقیت وارد مدار برنامه‌ریزی شده‌ی خود شده و عمدتا برای آزمایش و تأیید فناوری‌های کاهش و جمع آوری زباله‌های فضایی استفاده خواهد شد.

در این اعلامیه چیز زیادی برای تجزیه و تحلیل در ارتباط با شیء تازه کشف شده توسط نیروی فضایی آمریکا وجود ندارد، اما چین معمولاً در مورد تلاش‌های فضایی خود چندان روشن عمل نمی‌کند. اما در تاریخ ۳ نوامبر، ارتش ایالات متحده شروع به نظارت بر یک شیء ناشناس کرد که به موازات ماهواره چینی در حال چرخش در مدار بود و اسکادران هجدهم کنترل فضایی نیروی فضایی آمریکا آن را به عنوان یک “موتور ضربه‌ در اوج”(apogee kick motor) طبقه بندی کرد و آن را “-۰۹۴C۲۰۲۱” نامید.

“موتور ضربه‌ در اوج”(AKM) یک موتور موشک است که در ماهواره‌ها به کار می‌رود تا ضربه نهایی را برای تغییر مسیر از مدار انتقال به مدار نهایی ماهواره وارد کند. برای ماهواره‌ای که از زمین پرتاب می‌شود، این ضربه در بالاترین نقطه‌ی مدار انتقال، معروف به نقطه‌ی اوج انجام می‌شود.

از “موتور ضربه‌ در اوج” معمولاً برای حمل محموله‌های فضایی به مدارهای عملیاتی از جمله مدارهای زمین‌ثابت(GEO) استفاده می‌شود. زمانی که ماهواره‌ها کارشان را برای استقرار در مدار معین خود تمام می‌کنند، گاهی اوقات موتورهای ضربه‌ در اوج خود را دور می‌اندازند، اما این اتفاق بسیار نادر است.

“جاناتان مک داول” از مرکز اخترفیزیک “هاروارد-اسمیتسونیان” می‌گوید: این کار تقریباً همیشه با پرتاب “موتور ضربه در اوج” به قبرستان مدار زمین‌ثابت، بیرون انداختن موتور و سپس پایین آمدن ماهواره در نقطه مناسب انجام می‌شود.

مدارهای قبرستان جایی هستند که زباله‌های فضایی در آنها قرار دارند، جایی که ماهواره‌ها پس از پایان عمرشان به آنجا می‌روند. این کار به صورت مشخص و برنامه‌ریزی شده انجام می‌شود، بنابراین خطر برخورد در فضا کاهش می‌یابد.

با این حال هیچ شواهدی مبنی بر اینکه این شیء شناسایی شده یک موتور ضربه در اوج است، وجود ندارد و اتفاقا شواهد نشان می‌دهد که در واقع چیز دیگری است.

نیروی فضایی آمریکا در گزارش خود نوشت: در حال حاضر مشخص نیست که آیا این شیء، یک موتور ضربه‌ای اوج و مرتبط با آزمایش‌های کاهش زباله‌های فضایی است یا بخشی از آزمایش‌های عملیات ضدفضایی و جنگ فضایی.

“مک داول” اضافه کرد که “شیجیان-۲۱” و “-۰۹۴C۲۰۲۱” تقریباً در ارتفاع ۸۰ کیلومتری از مداری که معمولاً برای جابجایی ماهواره‌های GEO استفاده می‌شود، به دور زمین می‌چرخند و تقریباً ۶۰ کیلومتر از هم فاصله دارند و به نظر می‌رسد این یک هماهنگی عمدی است که با “موتور ضربه در اوج” مطابقت ندارد.

وی افزود: اگر این شیء یک “موتور ضربه در اوج” بود، انتظار می‌رفت که فاصله‌اش با ماهواره به طور پیوسته افزایش یابد.

بنابراین با توجه به توسعه تاکتیک‌های جنگ فضایی در بحبوحه تنش‌های فزاینده بین چین و ایالات متحده می‌توانیم نتیجه بگیریم که ابرقدرت‌های جهان اوضاع را از فضا زیر نظر دارند.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.