علت آسیب عروقی در دیابت نوع ۲ مشخص شد

محققان “موسسه کارولینسکا” سوئد در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند تغییر در نحوه عملکرد گلبول‌های قرمز می‌تواند به ایجاد آسیب عروقی در بیماری دیابت نوع ۲ منجر شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از اس تی دی، نتایج این مطالعه که بر روی سلول‌های بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ و موش‌ها انجام شده، نشان می‌دهد که این اتفاق به دلیل سطوح پایین یک مولکول مهم در گلبول‌های قرمز خون رخ می‌دهد.

این موضوع که بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند، به خوبی شناخته شده است چرا که بیماری دیابت نوع ۲ با گذشت زمان ممکن است به رگ‌های خونی آسیب برساند که این امر نیز می‌تواند به برخی موارد مانند حمله قلبی و سکته منجر شود.

در سال‌های اخیر تحقیقات بسیاری نشان داده است که گلبول‌های قرمز خون که مهم‌ترین وظیفه آنها انتقال اکسیژن به اندام‌های بدن است، در دیابت نوع ۲ دچار اختلال شده و می‌توانند به عنوان واسطه ایجاد کننده عوارض عروقی عمل کنند.

در مطالعه اخیر محققان سوئدی سلول‌های بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ و موش‌ها را مورد بررسی قرار دادند تا دریابند کدام تغییرات مولکولی در گلبول‌های قرمز می‌تواند این اثرات ناخوشایند در دیابت نوع ۲ را ایجاد کند.

محققان پس از انجام بررسی‌های لازم دریافتند که سطوح مولکول کوچک “ریزآران‌ای-۲۱۰ “(microRNA-۲۱۰) به طور قابل توجهی در گلبول‌های قرمز خون ۳۶ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ در مقایسه با گلبول‌های قرمز ۳۲ فرد سالم کاهش یافته است.  

یک ریزآران‌ای یک مولکول کوچک آر.ان.ای غیرکدکننده است که در گیاهان، جانوران و برخی از ویروس‌ها یافت می‌شود. این آر.ان.ای‌ها در یوکاریوت‌ها یا هوهسته‌ها نیز دیده می‌شوند و حدود ۱۷–۲۳ نوکلئوتید طول دارند.

ریز آر.ان.ای‌ ها به دسته‌ای از مولکول‌ها تعلق دارند که به عنوان تنظیم کننده عملکرد عروقی در دیابت و سایر شرایط عمل می‌کنند. کاهش ریز آر.ان.ای-۲۱۰ باعث تغییراتی در سطوح پروتئین عروقی خاص و اختلال در عملکرد سلول‌های اندوتلیال عروق خونی می‌شود. محققان در آزمایشات آزمایشگاهی دریافتند که بازیابی سطوح ریز آر.ان.ای-۲۱۰ در گلبول‌های قرمز از گسترش آسیب عروقی از طریق تغییرات مولکولی خاص جلوگیری می‌کند.

“زیچائو ژو”(Zhichao Zhou) محقق این مطالعه از موسسه کارولینسکا سوئد در این باره گفت: یافته‌های مطالعه ما یک علت ناشناخته مشکل آسیب عروقی در دیابت نوع ۲ را نشان داده است. امیدواریم که نتایج این مطالعه راه را برای درمان‌های جدیدی که طی آن سطح ریز آر.ان.ای-۲۱۰ گلبول قرمز افزایش یافته و در نتیجه از آسیب عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ جلوگیری می‌شود، هموار سازد.

یافته‌های این مطالعه در مجله “Diabetes” منتشر شد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *