توسعه یک سیستم فیلتر هوای ویروس کش

محققان “دانشگاه کمبریج” در مطالعه اخیرشان از توسعه یک سیستم فیلتر هوای ویروس‌کش که در جذب و نابودی ویروس‌های مختلف از جمله کروناویروس حیوانی مهارت دارد، خبر دادند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اس تی دی، دانشمندان و مهندسان دانشگاه کمبریج در مطالعه اخیرشان یک سیستم فیلتر هوا نانوماده مبتنی بر کربن با قابلیت جذب و از بین بردن ویروس‌های مختلف از جمله کروناویروس حیوانی از ویروس‌های خانواده کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(ویروسی که باعث کووید-۱۹ می‌شود)، ساخته‌اند.

نمونه اولیه این سیستم که توسط چند گروه مختلف نیز آزمایش شده است مجهز به غشاهای نانولوله کربنی فوق نازک رسانای الکتریکی است. غشاها رسانای این سیستم فیلتراسیون امکان ضدعفونی و از بین بردن ویروس را امکان پذیر می‌کند و ویروس‌ها از جمله بتاکوروناویروس را در چند ثانیه غیرفعال می‌کند.

محققان می‌گویند این سیستم فیلتر هوای چند منظوره در مبارزه با گسترش بیماری‌های ویروسی هوابرد در برخی محیط مانند وسایل نقلیه اورژانس، بیمارستان‌ها، مراکز تفریحی و مراکز آموزشی مفید است. بیماری هوابُرد به بیماری گفته می‌شود که در اثر عوامل بیماری‌زایی که می‌توانند توسط ذرات ریز، از طریق هوا و مکان منتقل شوند، ایجاد شود.

این فیلتر  قابلیت بسیار بالایی در جذب قطرات مایع تنفسی حامل بسیاری از ویروس‌ها، از جمله کروناویروس‌ها را که از طریق سرفه، صحبت کردن و تنفس تولید می‌شوند و ساعت‌ها در هوا معلق می‌مانند و بیش از ده‌ها متر در محیط‌های بسته حرکت می‌کنند، دارد.

به گفته محققان این سیستم فیلتر هوا قابلیت دستیابی به تصفیه هوا تا ۹۹ درصد  در عرض ۱۰-۲۰ دقیقه در یک اتاق کوچک یا یک آمبولانس را دارد.

یافته‌های این مطالعه در مجله ” Carbon” منتشر شد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.