شکوه یک سحابی سیاره‌نما از لنز هابل

تلسکوپ فضایی هابل ناسا/آژانس فضایی اروپا موفق به ثبت تصویر یک سحابی سیاره‌نما موسوم به “ان جی سی ۲۴۳۸” (NGC ۲۴۳۸) که پس از مرگ ستاره‌ای شبه خورشید شکل گرفته، شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از تی ای، سحابی سیاره‌نما نوعی سحابی گسیلشی است که از گاز و پلاسما تشکیل شده‌است. سحابی “ان جی سی ۲۴۳۸” در جنوب صورت فلکی کَشتیدُم(Puppis) قرار دارد و توسط هاله‌ای از گاز درخشان با وسعت بیش از ۴.۵ سال نوری احاطه شده است.

علت درخشش هاله آن پرتو یونیزان کوتوله سفید مرکزی است. پرتو یونیزان یا تابش یون‌ساز تابشی است که به اندازه کافی انرژی دارد تا الکترون‌ها را از اتم یا مولکول جدا کند یا به بیانی دیگر آن‌ها را یونیزه کند.

ناسا درباره این سحابی گفت: این سحابی پس از آنکه ستاره متوسط آن پس از مرگ خود لایه‌هایی از گاز بیرونی‌اش را به فضا پرتاب کرد و هسته یک کوتوله سفید را پشت سر گذاشت، شکل گرفت.

بسیاری از  سحابی‌های سیاره دایره شکل یا تقریبا گرد دارای این ساختارهای هاله‌ای هستند. اخترشناسان نیز مدتها است که در حال بررسی چگونگی تکامل آنها هستند. ان جی سی ۲۴۳۸ یکی از این سحابی‌ها است.

در این تصویر رنگارنگ، رنگ آبی نشان دهنده اکسیژن(O III)، رنگ سبز نشان دهنده هیدروژن(H-alpha)، رنگ نارنجی نشان دهنده نیتروژن(N II) و رنگ قرمز نشان دهنده گوگرد(S II) است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *