بررسی خطرات کووید-۱۹ با یک “ماشین حساب”!

پژوهشگران استرالیایی، ابزاری شبیه به ماشین حساب ابداع کرده‌اند که می‌تواند خطر ابتلا به کووید-۱۹، مرگ و میر ناشی از آن و پیامدهای احتمالی واکسن را نشان دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از وب‌سایت رسمی دانشگاه کوئینزلند، شاید ابزاری شبیه به ماشین حساب بتواند به مردم در درک عوامل خطر کووید-۱۹ و پیامدهای احتمالی واکسن کمک کند.

دکتر “کرستی شرت”(Kirsty Short)، سرپرست این پروژه گفت: این ماشین حساب کووید-۱۹ موسوم به “CoRiCal”، یک ابزار آنلاین است که می‌تواند به درک مزایا و خطرات واکسن کووید-۱۹ کمک کند.

این ابزار طوری طراحی شده است که بتواند به مردم در تصمیم‌گیری برای واکسیناسیون کمک کند و همچنین، به آنها امکان بدهد تا از احتمال ابتلا به کووید-۱۹ در شرایط متفاوت آگاه شوند.

شرت ادامه داد: کاربران می‌توانند به این ابزار دسترسی داشته باشند و سن، جنسیت، وضعیت انتقال بیماری و واکسیناسیون خود را در آن وارد کنند تا امکان محاسبه شخصی‌سازی شده خطر برای آنها فراهم شود. شما می‌توانید امکان ابتلا به کووید-۱۹ و مرگ و میر ناشی از این بیماری را در مورد خود بررسی کنید. همچنین، می‌توانید شانس خود را در مورد ایجاد یک لخته خون غیر معمول ناشی از واکسن “آسترازنکا”(AstraZeneca) مورد بررسی قرار دهید و این داده‌ها را در زمینه سایر خطرات مرتبط نیز مشاهده کنید.

ماشین حساب CoRiCal هنوز در مرحله آزمایش به سر می‌برد اما مطابق جدیدترین توصیه‌های بهداشتی و علمی از جمله ارزیابی پیامدهای مربوط به واکسن‌های “فایزر”(Pfizer) و “مدرنا”(Moderna)، بیماری‌هایی مانند چاقی، دیابت و کووید-۱۹، به طور مداوم به روزرسانی می‌شود.

گروهی از دانشمنان حوزه پزشکی، پزشکان، متخصصان همه‌گیرشناسی و کارشناسان آماری در پروژه CoRiCal شرکت کرده‌اند.

“جان لیت”(John Litt)، از پژوهشگران این پروژه گفت: من امیدوارم که CoRiCal بتواند به صرفه‌جویی در زمان کمک کند و یک روش دقیق را برای ارزیابی خطر ابتلا به کووید-۱۹ یا عوارض احتمالی واکسن ارائه دهد.

وی افزود: پزشکان، زمان زیادی را صرف می‌کنند تا خطرات کووید-۱۹ را برای بیماران خود توضیح بدهند. یک ابزار دقیق مبتنی بر شواهد می‌تواند به پزشکان در تسهیل روند واکسیناسیون کمک کند.

دکتر “اندرو برد”(Andrew Baird)، از پژوهشگران این پروژه گفت: CoRiCal با دوزهای تقویت‌کننده، سویه‌های جدید ویروس، واکسن‌های جدید، گروه‌های جوان‌تر، بازارهای بین‌المللی و حتی با بیماری‌های عمومی، قابل سازگاری است. این فناوری، احتمال خطر را با استفاده از جدول‌های ساده نشان می‌دهد تا مقایسه خطرات و پیامدهای ناشی از کووید-۱۹ یا واکسن‌ها به سادگی انجام شود.

وی افزود: شاید CoRiCal بتواند به استرالیا کمک کند تا به سوی واکسینه کردن ۹۰ تا ۹۵ درصد جمعیت یا حتی بیشتر از آن حرکت کند. هرچه میزان واکسیناسیون بالاتر باشد، برای افراد، جوامع، سلامت روان، خدمات بهداشتی و کشور بهتر خواهد بود.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.