اندازه گیری دقیق و سریع آنتی بادی با یک سیستم پیشرفته

محققان مرکز تحقیقاتی “RIKEN Center for Emergent Matter Science” ژاپن در مطالعه اخیرشان یک سیستم تشخیصی ایجاد کرده‌اند که می‎تواند به سرعت و دقیق میزان آنتی بادی‎های موجود در خون را اندازه گیری کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اس تی دی، در حال حاضر چندین واکسن علیه کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ساخته شده است و واکسیناسیون در سراسر جهان در حال انجام است. در پزشکی آزمایش آنتی بادی با استفاده از تکنیکی به نام ایمونوکروماتوگرافی انجام می‎شود تا مشخص شود آیا آنتی بادی‌ها در نتیجه عفونت ویروسی یا واکسیناسیون تولید شده‎اند یا خیر.

با این حال از آنجا که نتایج این آزمایش با نگاه چشم غیر مسلح به نوارهای رنگی روی کاغذ مشخص می‎شود چندان دقیق و حساس نیست و برای به دست آوردن نتیجه‎ای دقیق تر و حل این مشکل، نمونه‌های خون باید به یک مرکز آزمایش دیگر ارسال شوند که این روند نیز چند روز تا یک هفته به طول می‎انجامد.

این مطالعه جدید توسط “یوشیهیرو ایتو” (Yoshihiro Ito) انجام شده است. ایتو چندین سال پیش موفق به توسعه یک فناوری شد که از حرکت/فعالیت هر گونه ترکیب آلی از جمله مواد با منشا مواد بیولوژیکی جلوگیری می‎کند. از آن زمان به بعد، ایتو و همکارانش به بهبود سیستم توسعه یافته پرداختند و بر روی بی حرکتی انواع آلرژن‌ها برای اندازه گیری سابقه عفونت ایمنی تمرکز کردند. آنها پیشتر از آن نیز با استفاده از میکروچیپی که بیش از ۴۰ آلرژن بی حرکت شده، روی آن قرار داشت، موفق به توسعه یک کیت آزمایشی شده بودند.

در این مطالعه آنها ابزارهای تشخیصی را برای استفاده در سیستمی که پروتئین کلیدی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را بی حرکت می‎کند، ارتقا دادند تا توسط آ ن دستگاه بتواند حضور آنتی بادی‎ها علیه کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را ​به طور خودکار تشخیص دهد.

تکنیک مورد استفاده محققان در این مطالعه مبتنی بر استفاده از نور است. یک ماده که به نور واکنش نشان می‎دهد ابتدا بر روی میکروچیپ پلاستیکی قرار داده می‎شود و سپس نمونه مایع حاوی پروتئین مورد نظر روی میکروچیپ ریخته می‏شود. سپس آن میکروچیپ در معرض اشعه فرابنفش که پروتئین‎ها را بی حرکت می‎کند، قرار می‎گیرد.

با استفاده از این روش، محققان یک تراشه به نام “microarray” را ایجاد کردند که پروتئین کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ بر روی آن قرار داده شده است. هنگامی که آنتی بادی‎های خون به پروتئین‎های ویروسی موجود در تراشه متصل می‎شوند، نوری ساطع می‎کنند و میزان نور ساطع شده را می‎توان با دوربین افزاره رنگ‌بردار دقیقا اندازه گیری کرد. بنابراین می‎توان از این مقدار برای تعیین دقیق تعداد آنتی بادی‎ها که در ایمونوکروماتوگرافی امکان پذیر نیست استفاده کرد.

ایتو گفت: در تجزیه و تحلیل استاندارد تعداد آنتی بادی‎ها معمولا به نیم میلی لیتر خون از افراد نیاز است که این مقدار بسیار زیاد است اما در سیستم ما ، تنها یک قطره خون از نوک انگشتان کافی است و حساسیت سیستم ما نیز ۵۰۰ برابر بیشتر از ایمونوکروماتوگرافی معمولی است.در گذشته، تیم ما موفق به توسعه سیستم‎های تشخیص آنتی بادی برای سرخک ، سرخجه و آبله مرغان شده بود. اکنون ما می‎توانیم با این روش آنتی بادی‎های ویروس کووید-۱۹ را نیز تشخیص دهیم.

یافته‎های این مطالعه در مجله “Chemical Society of Japan” منتشر شده است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *