اقدام محققان برای درمان سرطان با واکسن آسترازنکا

محققان می‌گویند واکسن کووید-۱۹ آکسفورد-آسترازنکا ممکن است برای درمان سرطان نیز موثر عمل کند و روزی یک انقلاب در درمان سرطان ایجاد کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، دلایل زیادی برای دوست داشتن واکسن کووید-۱۹ آسترازنکا وجود دارد، چرا که موجب لخته شدن خون نمی‌شود و سازندگان آن می‌گویند احتمالاً علیه سویه جدید واگیردارتر ویروس کرونا نیز به خوبی عمل می‌کند.

به گزارش رویترز، اکنون تحقیقات جدید نشان داده است که این واکسن ممکن است به عنوان یک درمان برای سرطان نیز عمل کند.

محققان موسسه “جنر” آکسفورد و موسسه تحقیقات سرطان “لودویگ”، فناوری دخیل در تلقیح کووید-۱۹ را برای ابداع یک درمان برای سرطان که تاکنون نتایج امیدوارکننده‌ای در آزمایشات روی حیوانات نشان داده است، تطبیق داده‌اند. این درمان جدید یک واکسن درمانی دو دوز سرطان است.

محققان پس از بررسی‌های انجام شده بر روی موش‌ها در کاهش اندازه تومور و بهبود میزان بقای آنها اعلام کردند که این واکسن همین امسال آماده آزمایش انسانی می‌شود. آزمایش اولیه آن نیز بر روی ۸۰ داوطلب مبتلا به سرطان ریه با سلول غیر کوچک متمرکز است.

“آدریان هیل”، مدیر موسسه “جنر” به رویترز گفت: این پلتفرم جدید واکسن می‌تواند انقلابی در درمان سرطان ایجاد کند.

با عجله متخصصان پزشکی برای ساخت واکسن برای بیماری کووید-۱۹، ما شاهد توسعه تکنیک‌های موثر برای درمان سایر بیماری‌ها نیز هستیم. فناوری‌هایی مانند “RNA پیام‌رسان”(mRNA) ظاهر شده‌اند که حتی پتانسیل خود را برای استفاده در مقابله با سایر بیماری‌ها از جمله سرطان نیز نشان داده‌اند.

همه این پیشرفت‌ها شامل استفاده از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با تومورها (یا ایمنی‌درمانی یا ایمونوتراپی) است که درمانی امیدوارکننده برای بسیاری از سرطان‌ها است.

در واکسن آکسفورد-آسترازنکا از مسیر واکسن کووید-۱۹ برای انتقال کد ژنتیکی استفاده می‌شود که بدن را مجبور می‌کند دو پروتئین موجود در سطح بسیاری از انواع سلول‌های سرطانی را هدف قرار دهد. اما این همه‌ی ماجرا نیست.

همچنین مشخص شده است که فناوری موجود در این واکسن، پاسخ سلول‌های T قوی تولید می‌کند. این سلول‌های T از سلول‌های T کشنده تشکیل شده‌اند که ابتدا می‌توانند سلول‌های سرطانی را پیدا کرده و سپس برای کشتن آنها تحریک شوند و سلول‌های T کمک کننده نیز مبارزه با سرطان را سازماندهی و تنظیم می‌کنند.

این مطالعه در مجله ImmunoTherapy of Cancer Friday منتشر شده است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29