کووید-۱۹ بر تامین سوخت موشک‌های “اسپیس‌ایکس” هم اثر گذاشته است!

شرکت “اسپیس‌ایکس” اعلام کرده که همه‌گیری کووید-۱۹ و نیاز بیماران به اکسیژن مایع، موشک‌های این شرکت را با کمبود سوخت رو به رو کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، شرکت “اسپیس‌ایکس” (SpaceX) با کمبود اکسیژن مایع رو به رو است که برای سوخت موشک‌ها به کار می‌رود زیرا اکسیژن مایع در حال حاضر برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ مورد استفاده قرار دارد. “گوئین شاتول” (Gwynne Shotwell)، رئیس اسپیس‌ایکس، این خبر را طی یک مصاحبه ویدئویی اعلام کرد.

شرکت اسپیس‌ایکس که “ایلان ماسک” (Elon Musk)، بنیان‌گذار و سرپرست آن است، از اکسیژن مایع به عنوان یک اکسیدکننده برای مشتعل کردن نفت سفید مایع استفاده می‌کند که وظیفه تامین نیروی موتورهای “مرلین” (Merlin) موشک‌های “فالکون۹” (Falcon 9) را به عهده دارد.

از سوی دیگر، اکسیژن مایع در دستگاه‌های تنفسی برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ استفاده می‌شود و از آنجا که همه‌گیری این بیماری طولانی شده، ذخایر اکسیژن مایع نیز رو به کاهش است.

شاتول ادامه داد: ما در نظر داریم که مطمئن شویم بیمارستان‌ها، اکسیژن مایع مورد نیاز خود را دارند. از همه کسانی که اکسیژن مایع برای اهدا کردن دارند، خواهش می‌کنم که برای من یک ایمیل بفرستند.

سوخت موشک با اکسیدکننده در محفظه سوخت ترکیب می‌شود تا در آنجا واکنش شیمیایی نشان دهد و مولکول‌های جدیدی بسازد. تنها مقدار قابل توجهی از گاز تولیدشده می‌تواند از نازل تعبیه‌شده در پشت موشک خارج شود.

همان گونه که اسپیس‌ایکس خود را برای کمبود بزرگی که می‌تواند به وقفه در پرتاب موشک فالکون۹ منجر شود، آماده می‌کند، بیمارستان‌ها نیز همین راه را در پیش دارند. بیمارستان‌ها در حال حاضر با افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ روبه رو هستند و این موضوع، ذخایر اکسیژن آنها را تحت فشار قرار می‌دهد.

بیمارستان “وایت مموریال” (White Memorial Hospital) در لس‌آنجلس، طی ماه گذشته حداقل ۲۰۰ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ را در یک روز داشته است. گزارش‌ها حاکی از این هستند که این آمار، بیمارستان را وادار کرده است تا ذخیره اکسیژن خود را از ۶۰۰۰ گالن به ۹ هزار گالن افزایش دهد اما این کار زمان می‌برد.

“مارا برایانت” (Mara Bryant)، مدیر اجرایی بیمارستان وایت مموریال که بیمارستانی را در کالیفرنیا نیز اداره می‌کند، در مصاحبه‌ای گفت: هنگامی که در مورد کووید-۱۹ صحبت می‌کنیم، کمبود اکسیژن بدترین کابوس است. جریان زیادی از اکسیژن مورد نیاز است تا بتوان به مردم در مقابله با کروناویروس کمک کرد اما فراهم کردن این میزان از اکسیژن، بسیار دشوار است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *