“استقامت” به تماشای قمر مریخ نشست

مریخ‌نورد “استقامت” تصویری از قمر “دیموس” سیاره‌ سرخ ثبت کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، اعضای ماموریت مریخ‌نورد استقامت در روز ۲۰ اوت(۲۹ مرداد) در صفحه‌ی اصلی این مریخ‌نورد در توییتر نوشتند: تماشای آسمان همیشه جالب است، من در حال ثبت فیلم کوتاهی از ابرهای مریخ بودم که موفق به ثبت تصویری از قمر دیموس(Deimos) شدم. قمر دیموس یکی از دو قمر مریخ است.

“استقامت” که در ماه فوریه در دهانه‌ی ۴۵ کیلومتری “جزرو” فرود آمد معمولا در حال بررسی سطح مریخ است و خاک مریخ را برای یافتن نشانه‌هایی از حیات باستانی و نمونه‌برداری جستجو می‌کند.

با این حال این مریخ‌نورد گاهی نیز به بررسی آسمان مریخ می‌پردازد. “استقامت” آسمان مریخ را نه تنها برای مشاهده‌ی ابرهای مریخ بلکه حتی برای ثبت لحظاتی از پرواز بالگرد ۱.۸ کیلوگرمی “نبوغ” که همچنان به ماموریت خود در سیاره سرخ ادامه می‌دهد، رصد می‌کند.

قطر قمر دیموس ۱۲.۴ کیلومتر است و در فاصله‌ی ۲۳ هزار و ۴۵۸ کیلومتری از سطح مریخ قرار دارد. این قمر هر ۳۰ ساعت یک بار مریخ را دور می‌زند. قمر دیگر مریخ فوبوس(Phobos) نام دارد که با اندازه‌ی ۲۲ کیلومتری خود در فاصله‌ی ۹ هزار و ۲۳۴ کیلومتری از سطح مریخ قرار گرفته است. اکثر اخترشناسان معتقدند این دو قمر در ابتدا دو سیارک بودند که در دام گرانش مریخ افتاده‌اند.

برای آنکه بتوان این قمرها را با قمر زمین مقایسه کرد باید گفت که قطر ماه در حدود ۳ هزار و ۴۷۵ کیلومتر است و در فاصله‌ی ۳۸۴ هزار و ۴۷۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد.

مریخ‌نوردان ناسا پیش از این نیز تصاویری از قمرهای مریخ ثبت کرده بودند.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *