درمان بیماری‌های عصبی ناشی از HIV با کمک نانوذرات

بررسی جدید یک پژوهشگر آمریکایی نشان می‌دهد که شاید نانوذرات بتوانند با دارورسانی کارآمد، بیماری‌های عصبی ناشی از ویروس HIV را بهبود ببخشند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نانومگزین، یکی از پژوهشگران حوزه بیوشیمی “دانشگاه میامی”(UMiami) در بررسی جدیدی دریافته‌ است که یک سیستم دارورسانی نانوذره‌ای می‌تواند مخازن ویروس HIV در مغز را که معمولا به مشکلات عصبی منجر می‌شود، کاهش دهد.

“شانتا دهار”(Shanta Dhar)، استادیار بیوشیمی دانشگاه میامی گفت: اگرچه HIV را می‌توان به عنوان یک بیماری مزمن مدیریت کرد اما داروهای کنونی نمی‌توانند از سد خونی مغز عبور کنند.

بنابراین توانایی نانوذرات در رساندن داروهای ضد ویروسی به مغز، پیشرفت بزرگی است که شاید بتواند درمان سرطان‌های مغز و سایر بیماری‌ها را بهبود ببخشد.

دهار طی دهه گذشته، نانوذرات زنجیره پلیمری را به عنوان ابزاری برای دارورسانی مورد بررسی قرار داده است. 

دهار ادامه داد: ما با استفاده از یک مدل آزمایشی توانستیم از نانوذرات پلیمری تجزیه‌پذیری استفاده کنیم که مغز را هدف قرار می‌دهند تا بدین ترتیب بتوانیم بار ویروس HIV را کاهش دهیم. ما همچنین از محافظ‌های عصبی آنتی‌اکسیدان و ضد التهاب استفاده کردیم تا فشار و التهاب را در سلول‌های مغزی از بین ببریم.

دهار خاطرنشان کرد: دارورسانی نانوذرات، راهبرد جدیدی را برای درمان اختلالات عصبی مرتبط با HIV مانند زوال عقل ارائه می‌دهد.

وی افزود: این راهبرد درمانی که ما در آزمایش‌های خود نشان داده‌ایم، ظرفیت بالایی برای بهبود درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌های مغزی دارد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 27

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 28

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /www/wwwroot/fansalar.com/wp-content/plugins/slim-seo/src/Schema/Types/ImageObject.php on line 29