فناوری ضد کرونای چینی‌ها در المپیک توکیو

محققان چینی یک دستگاه کوچک ضد عفونی کننده فرابنفش شبیه به یک فن برقی کوچک توسعه داده‌اند که تا ۹۹.۹ درصد قابلیت استریل کردن تجهیزات از ویروس کرونا را دارد. این دستگاه به تیم اعزامی چین به المپیک توکیو ۲۰۲۰ کمک کرد تا از ابتلا به این بیماری در امان بمانند.

به گزارش ایسنا و به نقل از چاینادیلی، به گفته محققان دانشگاه “فودان” شانگهای که یکی از توسعه دهنگان این دستگاه هستند، مزیت دستگاه یاد شده این است که می‌تواند در هر لحظه در محیطی که انسان‌ها حضور دارند نیز کار کند.

این ابزار به ۷۷۷ عضو تیم اعزامی چین کمک کرد تا میکروارگانیسم‌ها از جمله ویروس‌ها و باکتری‌ها را از هوا و سطوح حذف کنند. بیش از ۲۰۰ عدد از این دستگاه به منظور ایجاد محیطی امن برای ورزشکاران، مربیان و سایر کارکنان در مکان‌هایی مانند محل تمرینات و همچنین اتاق خواب ورزشکاران مورد استفاده قرار گرفته بود.

“وو فن”(Wu Fan) معاون پژوهشی دانشکده پزشکی دانشگاه فودان گفت که این دستگاه از فناوری نور فرابنفش با طول موج کوتاه استفاده می‌کند. این دستگاه قادر به انتشار طول موج ۲۲۲ نانومتری است که توسط کروناویروس جدید جذب می‌شود و سپس پیوند ساختاری مارپیچ اسید ریبونوکلئیک / آر.ان.ای ویروس از بین رفته و ویروس توانایی تکثیر خود را از دست می‌دهد.

وی افزود: از آنجا که طول موج کوتاه ۲۲۲ نانومتر به پوست و چشم انسان نفوذ نمی‌کند بنابراین برای بدن انسان بی ضرر است و می‌تواند در محیطی که افراد حضور دارند کار خود را انجام دهد. علاوه بر آن افراد هنگام کار کردن دستگاه چیزی را احساس نمی‌کنند چرا که این دستگاه هیچ گونه مواد مضر یا باقیمانده شیمیایی تولید نمی‌کند. باقیمانده در شیمی به مواد باقیمانده بعد از یک فرایند تقطیر، تبخیر یا فیلتراسیون اشاره دارد.

به گفته کارشناسان تمامی ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌توانند در اثر تابش با طول موج خاص از بین بروند.

این دستگاه با همکاری محققان دانشگاه کلمبیا در ایالات متحده، دانشگاه فودان، موسسه بیماری‌های عفونی و ایمنی زیستی شانگهای وشرکت “لومن لبز”(Lumenlabs) مستقر در شانگهای ساخته شده است.

این دستگاه‌ها که قادر به از بین بردن ویروس کووید -۱۹ در دمای بالای چهار درجه سانتی‌گراد هستند. علاوه بر مکان‌های گفته شده به بیمارستان‌های شهر ژنگژو چین نیز ارسال شده‌اند تا محیطی بهتر و عاری از ویروس برای پزشکان و پرستاران فراهم کنند.

فن در انتها افزود: دستگاه‌های ضدعفونی کننده فرابنفش سنتی که در موسسات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، تنها زمانی می‌توانند کار کنند که شخصی در محل مورد نظر نباشد اما این دستگاه آنگونه نیست و حتی در صورت حضور افراد نیز می‌توان از آن استفاده کرد بنابراین می‌توان به طور مداوم از آنها در مکان‌های پرخطر مانند کلینیک‌ها استفاده کرد. به گفته توسعه دهندگان تنها مشکل دستگاه جدید این است که نمی‌تواند مکان‌هایی مانند پشت یک شی که نور به آن نمی‌رسد را ضد عفونی کند.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *