کاهش آلودگی سطوح با کمک یک فویل نقره

پژوهشگران سوئیسی در بررسی جدید خود دریافته‌اند که شاید یک فویل آغشته به نقره بتواند میزان آلودگی باکتریایی را در سطوح بیمارستان‌ها کاهش دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از وب‌سایت رسمی “بیمارستان دانشگاهی بازل”(University Hospital Basel) سوئیس، پژوهش جدیدی نشان می‌دهد که شاید پوشاندن سطوحی که در بیمارستان‌ها پیوسته لمس می‌شوند، با فویل آغشته به نقره بتواند میزان آلودگی ناشی از پاتوژن‌های باکتریایی مهم را به صورت قابل توجهی کاهش دهد.

پژوهشگران بیمارستان دانشگاهی “بازل” در این پروژه، اثر ضد میکروبی فویل “پلی‌وینیل کلراید”(polyvinyl chloride) را ارزیابی کردند که یک عامل حاوی دو درصد یون نقره را در بر داشت.

کنترل عفونت در محیط بیمارستان، اهمیت زیادی دارد زیرا شواهد بسیاری در مورد نقش آن به عنوان منبع انتقال باکتری و عفونت‌های ناشی از آن به دست آمده است. تمیز کردن و ضدعفونی کردن به طور منظم، گزینه‌ای برای کاهش خطر ابتلا به عفونت است اما انجام دادن این کار در حد استاندارد، یک فرآیند زمان‌بر به شمار می‌رود که به منابع زیادی نیاز دارد.

یکی از روش‌های جایگزین، استفاده از سطوح ضدعفونی‌کننده خودکار است که بقای پاتوژن‌ها را دشوار می‌سازد و برای دستیابی به یک محیط امن، به پاکسازی کمتری نیاز دارد. پژوهشگران در این پروژه، از یک فویل پلی‌وینیل کلراید آغشته به نقره در اتاق‌هایی استفاده کردند که سطح آلودگی پاتوژن‌ها در آنها بالا بود.

پژوهشگران دریافتند که میزان آلودگی روی سطوح پوشیده شده با فویل، به صورت قابل توجهی پایین‌تر از آلودگی سطوحی است که بدون فویل هستند. میانگین تعداد میکروب‌ها به طور کلی تا بیش از ۶۰ برابر کاهش یافت؛ در حالی که میانگین بار زیستی در سطوح کنترل نشده، سه برابر بالاتر از سطح ضد میکروبی بود. 

همچنین پژوهشگران دریافتند که باکتری‌های مهم از نظر بالینی مانند “انتروکوک”(Enterococci)، به صورت قابل توجهی در سطوح پوشیده شده با فویل، کمتر هستند. اثرات ضد میکروبی این فویل، تا شش‌ ماه بعد نیز وجود داشت.

پژوهشگران نتیجه گرفتند که یک فویل که عامل مبتنی بر نقره را در بر دارد، بار باکتری عامل بیماری را کاهش می‌دهد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *