بررسی اجرام میان ستاره‌ای بوسیله یک ماهواره کوچک

از زمانی که یک جرم عجیب شبیه به سیگار برگ موسوم به “اوموآموآ”(Oumuamua) در سال ۲۰۱۷ از منظومه شمسی و نزدیک زمین عبور کرد، ستاره شناسان فرضیه‌های عجیبی نظیر اینکه یک سفینه از جانب بیگانگان است یا یک سیارک عجیب که از خارج از منظومه شمسی آمده، مطرح کردند و تاکنون نیز در حال بررسی و مطالعه آن هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، ماهیت دقیق جرم عجیب میان ستاره‌ای موسوم به “اوموآموآ”(Oumuamua) به شکل یک راز باقی مانده است و تاکنون فرضیات زیادی درباره آن مطرح شده است. اکنون یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که اگر یک ماهواره کوچک مجهز به بادبان‌های خورشیدی ساخته شود می‌تواند اجرام دیگر همانند جرم میان ستاره‌ای اوموآموآ را مشاهده و رصد کند.

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که ترکیبی از تاسواره و یک لایت سیل/بادبان سبک(که هر دو از فناوری‌های مورد استفاده در صنعت کاوش فضا هستند) می‌توانند در آینده به راحتی با یک جرم میان ستاره‌ای (ISO) قرار ملاقات بگذارد.

محققان این مطالعه گفتند: نتایج کاوش‌های فناوری‌های فعلی نشان می‌دهد چنین مأموریتی می‌تواند پرواز کرده و به جرم میان ستاره‌ای در حال گذر از منظومه شمسی برسد.

چنین مأموریتی ممکن است اولین برخورد با جرم میان ستاره‌ای باشد و امکان تصویربرداری و طیف سنجی و اندازه گیری جرم و اندازه آن جرم و به طور بالقوه اطلاعات منحصر به فرد در مورد منشا و ترکیب جرم را فراهم کند. محققان معتقدند این نوع ماموریت می‎تواند در دهه جاری انجام شود.

تاکنون فقط دو جرم میان ستاره‌ای به نام‌های اوموآموآ و دنباله دار ۲I / Borisovکشف شده است، اما محققان در برزیل معتقدند که یک گلوله آتشین که در ماه مه بر فراز این کشور پرواز کرد، می‌تواند سومین جرم میان ستاره‌ای باشد.

این مطالعه نشان می‌دهد که تاسواره مجهز به لایت سیل می‌تواند به فضا فرستاده شود و تا زمان شناسایی مدار جرم میان ستاره‌ای در نزدیکی خورشید قرار گیرد. پس از پیدا شدن مدار، مسیر حرکت آن می‌تواند به سمت “پریهلیون”(perihelion) یعنی نزدیکترین نقطه مدار به خورشید تغییر کند تا سرعت مناسب برای رهگیری جرم میان ستاره‌ای را پیدا کند.

این اتفاق در چهار مرحله رخ می‌دهد: زمین تا پریهلیون، ترازبندی مدار جرم میان ستاره‌ای، سرعت گریز اطراف خورشید تا منظومه شمسی، نزدیکی و رهگیری جرم میان ستاره‌ای. سرعت گریز در فیزیک و ستاره‌شناسی به حداقل سرعتی گفته می‌شود که یک جرم باید داشته باشد تا بتواند از چنگ نیروی گرانشی جرم دیگر بگریزد.

سرعت گریز این ماموریت بیش از شش واحد نجومی(AU) در سال یا تقریباً ۵۵۸ میلیون مایل است. فاصله زمین و خورشید یک واحد نجومی یا تقریباً ۹۳ میلیون مایل است. محققان می‌گویند، اگر این یک مأموریت پنج ساله باشد، تاسواره لایت سیل می‌تواند جرم بین ستاره‌ای را گرفته و مورد مطالعه قرار دهد و یک مأموریت ۱۰ ساله نیز می‌تواند نمونه را بازگرداند.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *