هندی‌ها به دنبال ساخت نسخه هندی “ربات سوفیا”

یک شرکت هندی در حال کار بر روی توسعه یک ربات انسان نما همانند ربات سوفیا ساخت شرکت هنگ‌کنگی “هانسون رباتیک” است.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوایندین اکسپرس، سوفیا ربات انسان نما اجتماعی است که از روی هنرپیشه مشهور، آدری هپبورن نمونه برداری شده‌ است و تاکنون به شهرت زیادی رسیده است. این ربات توانایی تقلید حرکات انسان و حالات چهره و گفتگوی ساده با موضوعات از پیش تعریف شده را دارد.

۱۴ فوریه سال ۲۰۱۶ شرکت هنگ‌کنگی “هانسون رباتیک” این ربات را فعال کرد و حال این ربات پیشرفته به قدری شهرت پیدا کرده است که هانسون رباتیک برای او به طور جداگانه حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی ساخته که این موضوع شهرت سوفیا را دو چندان کرده است.

حال “جایاکریشنان تی” (Jayakrishnan T) مدیر عامل شرکت “Asimov Robotics” نیز در حال کار بر روی ساخت یک ربات انسان نما مشابه سوفیا با شخصیت هندی است.

این ربات غیر متحرک که “چایا” (Chhaya) نام دارد می‌تواند احساسات را درک کرده و ابراز کند و به گفتگو نیز بپردازد.

جایاکریشنان گفت: سوفیا مرتباً مورد بازبینی قرار گرفته است. تقاضا برای ایجاد ربات‌های انسان نما برای انجام خدماتی مانند کمک در حوزه پزشکی، ارسال محصولات و نظارت در حال افزایش است. ایده ساخت نمونه اولیه ربات مشابه سوفیا از حدود دو سال پیش به ذهنم رسید و ما سال گذشته مدل را تکمیل کردیم.

جایاکریشنان و تیم او قصد دارند از چایا به عنوان یک همراه سلامت روان استفاده کنند. در جریان موج اول شیوع همه‌گیری ویروس کرونا، جایاکریشنان و تیمش برای ایجاد آگاهی در مورد کووید-۱۹ و توزیع ماسک و ضدعفونی کننده‌های بهداشتی برای کارمندان، دو ربات انسان نما را در ورودی دهکده میکر در “پارک فناوری کینفرا” در ناحیه کالاماسری مستقر کرده بودند. این تیم همچنین KARMI-BOT مجهز دو سینی را که می‌تواند کار ارسال غذا را انجام دهد، طراحی کرده است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *