سلول‌های سرطانی آزمایشگاهی مانند واقعی‌ها نیستند

یک مطالعه جدید با هدف ایجاد تحول در نحوه برخورد ما با تحقیقات سرطان، نشان داده است که سلول‌های سرطانی رشد یافته در ظروف آزمایشگاهی، همان ویژگی‌های سلول‌های سرطانی در انسان را منعکس نمی‌کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، در موضوع مبارزه با سرطان، تحقیقات علمی بسیار مهم است اما به نظر می‌رسد که همه مدل‌های تحقیق برابر نیستند.

یکی از پرکاربردترین مدل‌های تحقیقاتی سرطان، رده‌های سلولی ایجاد شده با استخراج سلول از تومورهای انسانی و رشد آنها در ظروف آزمایشگاهی است. اکنون یک مطالعه جدید توسط دانشمندان پزشکی موسسه “جانز هاپکینز” نشان داده است که این روش منجر به پیدایش سلول‌های سرطانی می‌شود که تفاوت قابل توجهی با سلول‌های سرطانی انسانی دارند.

“پاتریک کاهان” محقق اصلی این مطالعه جدید و استادیار مهندسی پزشکی در “جانز هاپکینز” می‌گوید: ممکن است برای دانشمندان تعجب‌آور نباشد که رده‌های سلول سرطانی آزمایشگاهی از نظر ژنتیکی نسبت به مدل‌های دیگر متفاوت است، اما ما تعجب کردیم که موش‌های مهندسی ژنتیکی شده و توموروئیدها در مقایسه بسیار خوب عمل می‌کنند.

توموروئیدها گلوله‌های سه‌بعدی از بافت انسان شبیه به تومورها هستند و در این مطالعه موش‌های مهندسی ژنتیکی شده نیز به موش‌هایی گفته می‌شود که برای ابتلا به سرطان پرورش داده شده‌اند.

محققان برای انجام مطالعه خود یک روش جدید مبتنی بر رایانه ایجاد کردند که توالی RNA یک مدل تحقیق را با داده‌های یک اطلس ژنوم سرطانی با عنوان “اطلس ژنوم سرطان” مقایسه می‌کند. آنها تکنیک جدید خود را “CancerCellNet” لقب دادند.

“کاهان” توضیح داد: RNA برای نوع سلول و هویت سلول که کلیدی برای تعیین اینکه سلول‌های تولید شده در آزمایشگاه شبیه به سلول‌های انسانی هستند، جایگزین بسیار خوبی است. داده‌های بیان RNA بسیار استانداردسازی شده و در دسترس محققان است و کمتر تحت تأثیر تغییرات فنی است که می‌تواند نتایج یک مطالعه را مغشوش کند.

روش “CancerCellNet” داده‌های بیان RNA از ۶۵۷ رده سلولی سرطانی را که در آزمایشگاه‌های سراسر جهان رشد داده شده‌اند، ۴۱۵ زنوگرافت(فرآیندی که تومورهای انسانی را در موش‌ها می‌گذارد)، ۲۶ مدل موش مهندسی ژنتیکی شده و ۱۳۱ توموروئید مقایسه کرد.

محققان در مطالعه خود نتیجه‌گیری کردند: ما با مقایسه مدل‌های مختلف گزارش می‌دهیم که به طور متوسط ​​موش‌ها و توموروئیدها نسبت به زنوگرافت و رده‌های سلولی آزمایشگاهی شباهت بیشتری به سلول‌های واقعی سرطان در انسان و چهار نوع از پنج نوع تومور انسانی دارند.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *