مطالعه بر روی دندان‌ها در فضا

ایستگاه فضایی بین‌المللی اخیرا عکسی از یکی از فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌اللملی منتشر کرد و نوشت: پلاک روی دندان‌های شما زیست لایه هستند.

به گزارش ایسنا، آنها در ادامه افزودند: مطالعات قبلی نشان داده است که پروازهای فضایی باعث تشکیل زیست لایه‌های منحصر به فردی می‌شود که نه تنها ضخیم‌تر هستند بلکه از مقاومت بیشتری نیز نسبت به آنچه در زمین است، برخوردار هستند. مطالعه آزمایش شرکت مراقبت‌های شخصی کولگیت-پالمولیو(Colgate-Palmolive) ممکن است به بینش جدیدی در مورد چگونگی کاهش زیست لایه‌های دندان‌ در فضا و زمین منجر شود.

زیست لایه(Biofilm) اجتماعی از سلول‌های میکروارگانیسمی است که به یک سطح متصل شده‌اند و توسط مواد پلی‌مری خارج سلولی پوشیده شده‌اند.

فضانوردان در مطالعه “تأثیر عوامل استرس زای محیطی بر رشد و درمان زیست لایه‌های دهانی(زیست لایه‌های دهانی در فضا)”، تأثیر جاذبه بر رفتار باکتری‌های دهان از جمله ساختار جامعه باکتری‌ها و تغییرات ایجاد شده در پاسخ باکتریایی به عوامل معمول مراقبت از دهان را بررسی می‌کنند.

 این یافته‌ها می‌تواند به توسعه درمان‌های جدید برای مبارزه با بیماری‌های دهانی مانند پوسیدگی دندان، التهاب لثه و التهاب بافت‌های اطراف دندان منجر شود. تحقیقات یاد شده همچنین می‌تواند بینشی در مورد چگونگی تأثیر ریز جاذبه بر میکروبیوم سایر سطوح مخاطی بدن فراهم کند. تحقیقات در داخل ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) در داخل اتاق ریزسیال‌شناسی زیست لایه دهانی (OBMC) انجام می‌شود.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *