تشخیص بیماری التهابی روده با کمک یک باکتری

محققان “دانشگاه رایس” در مطالعه اخیرشان اظهار کردند موفق به مهندسی باکتری‌هایی شده‌اند که پس از تشخیص بیماری التهابی روده، می‌درخشند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان دانشگاه رایس باکتری‌هایی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند سطح pH روده را حس کرده و در صورت التهاب روده به رنگ سبز درآید. آنها این باکتری‌ها را در طول آزمایشات بر روی موش‌های مبتلا به بیماری التهابی روده(IBD) آزمایش کردند و دریافتند این باکتری‌ها در نشان دادن آغاز بیماری بسیار خوب عمل می‌کنند.

در سال ۲۰۱۷ نیز یک گروه از محققان دانشگاه “رایس” از توسعه یک فرم مهندسی شده از اشریشیا کلی خبر داده بودند که می‌توانست تیوسولفات را حس کند. تیوسولفات یک نشانگر زیستی است که محققان فکر می‌کنند با التهاب روده بزرگ مرتبط است. از آن زمان تاکنون محققان در حال طراحی یک باکتری هستند که می‌تواند بیماری التهابی روده را دقیق تشخیص دهد.

یکی از روش‌های ساده‌ برای تشخیص التهاب روده، اندازه گیری سطح pH روده است. اسیدوز یا سطح pH پایین روده با عود کردن التهاب در بیماران کرون مرتبط است اما اندازه گیری غیرتهاجمی pH روده یک کار ساده نیست.

“جفری تابور”(Jeffrey Tabor) یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: به طور معمول PH روده‌های افراد حدود عدد هفت است که این عدد خنثی است اما در بیماران مبتلا به بیماری کرون به دلیل التهاب زیاد، pH تغییر کرده و به حدود عدد سه می‌رسد که این نیز بسیار اسیدی است.

برای حل این مشکل محققان ابتدا ژن‌هایی را که با سلول‌های روده هنگام اسیدی شدن سطح PH روده بیان می‌شوند مورد بررسی قرار دادند. محققان پس از بررسی یک امضای ژنی که اسیدوز را نشان می‌دهد، یک سویه اشریشیا کلی را تولید کردند که وقتی با این امضای ژن خاص روبرو می‌شود، مولکول‌های سبز فلورسنت تولید می‌کند.

محققان سپس آزمایشاتی را روی موش‌های مبتلا به این بیماری انجام دادند. با استفاده از تجهیزات نوری استاندارد، محققان توانستند به طور موثری روشنایی این مولکول‌های فلورسنت را اندازه گیری کنند و ارتباط آن با سطح اسیدیته روده را دریابند.

یافته‌های این مطالعه در مجله “PNAS” منتشر شده است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *